Budowa własnego domu to dość skomplikowany i wieloetapowy proces - musisz się do niego precyzyjnie przygotować. Im lepiej zaplanujesz całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa nie przyniesie ci przykrych niespodzianek. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.
Budowa własnego domu to dość skomplikowany i wieloetapowy proces – musisz się do niego precyzyjnie przygotować. Im lepiej zaplanujesz całe przedsięwzięcie, tym większe szanse na to, że budowa nie przyniesie ci przykrych niespodzianek. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.
To pierwszy etap w drodze do budowy własnego domu. Przed zakupem warto przeanalizować stan prawny działki. Sprawdź status posesji, ustal możliwość wykonania przyłączy mediów oraz ich orientacyjną cenę. Czasem zdarza się, że koszty uzbrojenia działki znacząco podnoszą koszty związane z jej zakupem. O kosztach uzbrojenia działki przeczytasz więcej* w tym artykule.*
2. Analiza planów zagospodarowania przestrzennego
Przyjmijmy, że masz już działkę budowlaną. Przed zakupem projektu trzeba jeszcze przeanalizować plan zagospodarowania przestrzennego. To od jego wytycznych zależy specyfika budynków, które mogą powstać na danym terenie. Projekt zagospodarowania przestrzennego może zawierać tylko ogólne wytyczne. Jednak w niektórych przypadkach narzuca na inwestora wiele zobowiązań (od maksymalnej liczby pięter, aż po kształt i rodzaj dachu). Jeśli działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, musisz wystąpić o wydanie warunków zabudowy. Możesz potraktować je jako dokument zamienny, który narzuca na inwestora parametry budynku.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
3. Wybór projektu budowlanego
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac trzeba kupić projekt budowlany. Będzie to podstawa do dopełnienia wszystkich spraw formalnych. W ofertach architektów znajdziesz zarówno gotowe, jak i indywidualne projekty domów jednorodzinnych. Pierwsza opcja jest naturalnie tańsza. Zwróć też szczególną uwagę na kubaturę budynku i kształt dachu. Im prostszy będzie budynek, tym niższe koszty jego wykonania.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
4. Kosztorys inwestorski
To kolejna rzecz, o której warto pamiętać przed rozpoczęciem prac budowlanych. Kosztorysy dołączone do projektów budowlanych często wskazują niedoszacowane wartości. Dlatego warto wykonać własne wyliczenia, które pomogą ci określić realną skalę wydatków. Własny kosztorys inwestorski wraz z harmonogramem prac będzie wręcz niezbędny, jeśli ubiegasz się o przyznanie kredytu na budowę.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
5. Formalności przed budową
Warto pamiętać, że od czerwca 2015 roku zmieniły się zapisy prawa budowlanego. Od tego czasu budowa domu jednorodzinnego nie musi wiązać się z koniecznością uzyskania pozwolenia budowlanego. Według aktualnych zapisów prawa budowa budynku jednorodzinnego, którego obszar działania mieści się w całości na działce, nie wymaga pozwolenia budowlanego. Innymi słowy, jeśli dom nie będzie stanowił uciążliwości dla sąsiadów, możesz go wybudować w oparciu o tzw. zgłoszenie zamiaru budowy z projektem.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
6. Wymagana dokumentacja projektowa
Wniosek zgłoszenia zamiaru budowy z projektem powinien być uzupełniony o dokumentację dodatkową: projekt budowlany, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kopię aktualnej mapy geodezyjnej, opis sposobu wykonywania robót budowlanych oraz uzgodnienia i opinie wynikające z przepisów prawa lokalnego.
Według aktualnych zapisów prawnych inwestor nie musi już dołączać oświadczeń o możliwości przyłączenia mediów oraz dostępu do drogi. Zamiast tego trzeba przedłożyć całkiem nowy dokument, który określa obszar oddziaływania budynku. Powyższy dokument jest podstawowym uzupełnieniem nowych projektów budowlanych i musi być wykonany przez osobę uprawnioną.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
7. Terminy oczekiwania na zgodę i pozwolenie
Po złożeniu dokumentacji musisz jeszcze odczekać na udzielenie zgody lub pozwolenia budowlanego. Budynki wykonywane w oparciu o zgłoszenie z projektem nie wymagają terminowego zgłoszenia rozpoczęcia robót. Wystarczy, że inwestor poczeka 30 dni od daty przedłożenia dokumentów. Jeśli przez ten czas nie otrzyma żadnej odpowiedzi, oznacza to, że dostał milczącą zgodę na budowę i może rozpocząć prace. W przypadku inwestycji budowanych w oparciu o pozwolenie sprawa jest już bardziej skomplikowana. Inwestor musi odczekać do 65 dni na uzyskanie pozwolenia budowlanego. Co więcej, na tydzień przed planowanym rozpoczęciem prac trzeba przedłożyć specjalne zgłoszenie dotyczące zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
8. Wybór systemu prac budowlanych
To kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dom może zostać wykonany systemem gospodarczym (najpopularniejsza opcja) bądź zleconym. System gospodarczy przewiduje, że to inwestor wykonuje proste czynności budowlane, dba o zakup materiałów i wynajęcie wyspecjalizowanych fachowców. Jego zaangażowanie może przynieść dość odczuwalne oszczędności, jednak wiąże się z dużym nakładem własnego czasu oraz pracy. Dlatego niektórzy inwestorzy skłaniają się ku budowie systemem zleconym. W tym wypadku wystarczy podpisać stosowną umowę z firmą, która wykona wszystkie etapy budowy. Twoim zadaniem jest jedynie terminowe wpłacanie transz wynagrodzenia. Warto pamiętać, że sprawdzone firmy budowlane można najłatwiej znaleźć, rel="nofollow"> i opisując w nim swoje zapytanie. Firmy zainteresowane wykonaniem twojego zlecenia same zgłoszą się z ofertami.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
9. Kierownik budowy
Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością zatrudnienia kierownika budowy. Jest to doświadczony fachowiec z niezbędnymi uprawnieniami. Będzie obecny na placu budowy od momentu wykonywania fundamentów aż do czasu odbioru budynku. Zadaniem kierownika budowy będzie czuwanie nad bezpieczeństwem prac i wykonywaniem ich zgodnie z projektem budowlanym. Warto wybrać doświadczonego fachowca, który cieszy się już dobrą renomą.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!
10. Sam musisz zadbać o swoje
Kierownik budowy czuwa nad prawidłowym przebiegiem prac budowlanych. Ważne jest jednak również podpisywanie umów ze wszystkimi wykonawcami. Pamiętaj, że umowa ustna nie jest w żaden sposób wiążąca. Na jej podstawie nie dokonasz reklamacji źle wykonanych prac budowlanych. Jest duże ryzyko, że za naprawę wszystkich fuszerek będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Dlatego podpisywanie umów z podwykonawcami będzie znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Co więcej, w umowie powinny znajdować się terminy planowanego rozpoczęcia i zakończenia prac. Dzięki temu będziesz miał większe szanse na ich wyegzekwowanie.
Zobacz koniecznie: Bije rekordy popularności przed domem. Nie bez powodu!