10 pomysłów na stroiki świąteczne wielkanocne i bożonarodzeniowe. Wykonanie stroika świątecznego wcale nie jest trudne!
Aktualnie stroiki świąteczne to nieodłączne elementy dekoracji każdego domu, stołu lub okna podczas wszelkich świąt, w szczególności Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Kupowane w sklepach z dekoracjami, kwiaciarniach są piękne, jednak najbardziej zachwycają te ręcznie wykonane, nawet najprostsze stroiki świąteczne. Z czego wykonać stroik na Boże Narodzenie? Jakie są propozycje stroików świątecznych na Wielkanoc? Okazuje się, że te piękne dekoracje wcale nie muszą być trudne do wykonania!
23.06.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:26
Z czego przygotować stroiki świąteczne?
Stroiki świąteczne zmieniają swój charakter i elementy w zależności od święta, na które są wykonywane.
Stroiki Wielkanocne pełne są kwitnących, wiosennych kwiatów, gałązek z rozwijającymi się liśćmi, a kolorową ozdobę stanowią pisanki i figurki zwierząt kojarzących się ze Świętami Wielkanocy – kurczaczkami, barankami lub króliczkami.
Bożonarodzeniowe stroiki świąteczne mają już zupełnie inny klimat, utrzymywane są w bardziej stonowanych barwach, a kwitnące gałązki zamieniane są na te, pochodzące z drzew iglastych, kolorowe akcenty to zwykle mieniące się światełka lub bombki.
Regułą przy przygotowaniu stroików świątecznych jest wykonanie ich z materiałów, do których mamy dostęp. Nie potrzeba trudno dostępnych, drogich dekoracji, żeby stroik świąteczny był piękny, gdyż czasem skromny, wykonany z kilku gałązek jest dużo bardziej efektowny niż ten wypełniony tworzywami sztucznymi zakupiony w sklepie.
Pomysły na Bożonarodzeniowe stroiki świąteczne
- Wianek z iglastych gałązek przystrojony bombkami, szyszkami lub kokardami – to chyba najpopularniejsza i idealna dekoracja drzwi wejściowych. Okrągły wianek, wykonany na styropianowej, wiklinowej lub słomianej bazie, dostępnej w każdej kwiaciarni, wypełniony świeczką w środku to również doskonała dekoracja Bożonarodzeniowego stołu.
- Bukiet z gałęzi drzew iglastych – to najprostszy stroik świąteczny. Elegancki lub szklany wazon przewiązany czerwoną kokardą, a w nim gałęzie różnorodnych drzew iglastych, żywotników lub ostrokrzewu, może prezentować się tak elegancko, że nie potrzeba dodatkowej dekoracji!
- Wianek lub choinka wykonana z bombek (wersja zaawansowana to bombki oraz lampki) – do wykonania tego stroika potrzebny jest gruby karton, wycięty na kształt obręczy lub choinki. Następnie za pomocą mocnego kleju, należy do kartonu przykleić bombki. Cały myk polega na tym, by bombki przylegały do siebie tak mocno, aby nie widać było kartonu (czasami należy nalepić jedną na drugą) oraz miały różną wielkość i ujednoliconą kolorystykę (jeden kolor lub dwa w różnych odcieniach).
- Stroik świąteczny na plastrze drewna – bardzo efektowny i klimatyczny jest również stroik świąteczny na niekoniecznie wyszlifowanym, nieokorowanym plastrze drewna. Na okrągłej, surowej desce należy ustawić świece, przytwierdzić iglaste gałązki, szyszki, laski cynamonu lub zasuszone plastry pomarańczy – te naturalne materiały będą wyglądały razem niemal magicznie i z pewnością zachwycą nie jednego gościa.
- Świece w szklanym wazonie – to bardzo prosta dekoracja, która również może wzbudzać zachwyt. W przeźroczystym wazonie należy ustawić białą świecę, a następnie obsypać ją orzechami laskowymi lub włoskimi, albo otoczyć niewielkimi, iglastymi gałązkami.
Propozycje stroików świątecznych na Wielkanoc
- Wiklinowy wianek przyozdobiony w dolnej części kwiatami – piękny stroik, który może przyozdobić drzwi zewnętrzne, wybrane drzwi w szafce wiszącej w kuchni lub ścianę. Bardzo istotna jest baza, z której będzie wykonany – jeżeli będzie to wiklina, stroik będzie bardzo efektowny. Do górnej części można dodatkowo przytwierdzić kokardę.
- Kompozycja kwiatowa w koszyczku wielkanocnym – do koszyczka najlepiej włożyć gąbkę florystyczną i dopiero w nią wciskać gałązki kwitnących drzew lub łodygi kwiatów. Stroik można dodatkowo przystroić figurą baranka wielkanocnego lub pisankami.
- Bukiet z bazi, kwitnącej forsycji lub gałązek rozwijających się drzew – po szarej, ponurej zimie, taki wielkanocny bukiet z budzących się do życia gałęzi drzew może stanowić najpiękniejszą dekorację. Bardzo efektownie wygląda przyozdobiony kolorowymi wydmuszkami, które można zawiesić na tych gałęziach za pomocą sznurka.
- Stroik z rzeżuchy lub młodego zboża – na minimum tydzień przed Wielkanocą warto zasiać rzeżuchę lub dowolne zboże. Taka zielona kompozycja w donicy obłożonej jutą zachwyca bez żadnej, dodatkowej dekoracji.
- Pisanki – przy okazji Wielkanocy nie można zapomnieć o pisankach. Te kolorowe jajka same w sobie stanowią ozdobę jako rozsypane na zastawionym elegancko stole (w towarzystwie bazi) lub na eleganckiej podstawce, wyścielonej bukszpanem, mchem lub zielonym sizalem.