Praktyczna aranżacja wnętrz. Meble i podłogi w idealnym porządku

Praktyczna aranżacja wnętrz. Meble i podłogi w idealnym porządku

27.08.2014 | aktual.: 23.03.2017 13:58

Dla jednych priorytetem podczas aranżacji wnętrz jest styl i niebanalne wzornictwo, inni na pierwszym miejscu stawiają porządek. Wszyscy, którzy planują budowę czy remont z myślą o tym, by w przyszłości nie spędzać wiele czasu na sprzątaniu podłóg czy mebli, powinni rozważyć kilka praktycznych rozwiązań.

Dla niektórych priorytetem podczas aranżacji wnętrz jest styl i niebanalne wzornictwo, inni na pierwszym miejscu stawiają porządek. Wszyscy, którzy planują budowę czy remont z myślą o tym, by w przyszłości nie spędzać wiele czasu na sprzątaniu podłóg czy mebli, powinni rozważyć kilka praktycznych rozwiązań.
Najszybciej brudzą się podłogi. Na ciemnych dobrze widoczny jest zwykle kurz, na jasnych - większość plam (podobnie jest z meblami). Niejednolita barwa, np. cieniowanie czy wzory, sprzyjają maskowaniu zabrudzeń. Im mniej porowaty i nasiąkliwy materiał podłóg, tym łatwiejsze sprzątanie. W praktycznych aranżacjach wnętrz sprawdzą się płytki podłogowe, szczególnie wielkoformatowe z niewielką powierzchnią spoin, panele, wykładziny winylowe czy polerowany beton, które wystarczy regularnie odkurzać i przecierać mopem.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

1 / 6

Praktyczna aranżacja wnętrz: podłogi

Obraz
© Stadshem.se

Kobierce, maty czy wykładziny dywanowe należy ograniczyć jedynie do sypialni, gdzie czasem chodzi się boso. Kompromisowym rozwiązaniem są też płytki dywanowe - w przypadku zaplamienia można łatwo uprać (lub wymienić) tylko jedną z nich bez szkody dla całości.
Wygodny dostęp do podłóg zapewnia wyposażenie na wysokich nóżkach oraz na kółkach - te powinny mieć blokady zapobiegające niepożądanym przesunięciom mebli i sprzętów. Praktycznym rozwiązaniem są także cokoły ograniczające gromadzenie się kurzu pod meblami.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

2 / 6

Praktyczna aranżacja wnętrz: ściany

Obraz
© Benjamin Moore

Ściany łatwe do czyszczenia to ważny element aranżacji przedpokojów, kuchni, pokoi dziecięcych oraz pomieszczeń, gdzie lubią przebywać domowi ulubieńcy. Zmywalne farby, a także przystosowane do sprzątania na mokro panele, okładziny czy tapety winylowe w kwestii utrzymania porządku sprawdzają się na ogół doskonale. Warto szukać takich, które producenci określają jako odporne nawet na szorowanie.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

3 / 6

Praktyczna aranżacja wnętrz: meble tapicerowane

Obraz
© IKEA

Niektóre tkaniny obiciowe są oznaczane jako plamoodporne. Nowoczesnym materiałom niestraszny jest rozlany płyn, kurz, sierść, a nawet żar z papierosa.
Najłatwiejsza do sprzątania na bieżąco jest tapicerka ze skóry i ekoskóry, zwłaszcza w ciemnym kolorze. Nie daj się jednak zwieść - o ile łatwo usunąć z niej rozlany napój czy błoto, co pewien czas wymaga zastosowania specjalnego środka impregnującego, zmiękczającego i nabłyszczającego.
Zamiast klasycznych, tapicerowanych mebli można też wybrać kanapy i fotele z tworzyw sztucznych imitujących plecionki. Prania nie będą wymagały wówczas całe meble, a jedynie poduchy, które niekiedy można włożyć do pralki wraz z wypełnieniem. Pleciony stelaż wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Użytecznym rozwiązaniem są też zdejmowane pokrowce.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

4 / 6

Praktyczna aranżacja wnętrz: przechowywanie

Obraz
© Shutterstock

Stefy przechowywania to istotny element aranżacji wnętrz. Dobrze zorganizowane niezwykle ułatwiają bowiem utrzymanie porządku. Na szafy i szafki warto przeznaczać wnęki, projektując w nich zabudowę na wymiar. Ograniczy to liczbę zakamarków, w których na ogół kumuluje się brud.
Meble sięgające sufitu nie gromadzą pod nim kurzu w przeciwieństwie do szafek zawieszonych niżej. Przestrzeń nad szafkami można jednak zabudować płytą gipsowo-kartonową, dzięki czemu zostaną zamontowane na odpowiedniej wysokości i nie trzeba będzie się martwić o sprzątanie nad meblami.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

5 / 6

Praktyczna aranżacja wnętrz: przechowywanie

Obraz
© IKEA

Walce z kurzem sprzyjają gładkie fronty mebli bez zdobnego frezowania. Jeśli półki są otwarte, warto do przechowywania drobiazgów używać ozdobnych pudełek. Zapewniają one porządek i mogą stanowić ciekawy akcent dekoracyjny. Głębokie szafy z półkami wbrew pozorom często okazują się niepraktyczne, utrudniają bowiem dostęp do rzeczy leżących najdalej. Szukając w nich czegoś w pośpiechu, łatwo zrobić bałagan. Dobrze sprawdzają się za to wysuwane kosze i szuflady zaopatrzone w przegródki.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

6 / 6

Praktyczna aranżacja wnętrz: sprzęty

Obraz
© Shutterstock

Łazienka wyposażona w podwieszane sprzęty sanitarne oznacza łatwe sprzątanie podłóg i ograniczenie zakamarków. Wokół pralki, o ile nie jest dopasowana na wymiar do wnęki, warto zastosować maskownice uniemożliwiające dostawanie się kurzu w szpary. Można też zabudować sprzęty i szczeliny wokół nich drzwiczkami pasującymi do reszty mebli.
Kurz lubi gromadzić się także wokół kabli. Ukrywając je w listwach czy specjalnych pojemnikach, łatwiej utrzymamy porządek. Metry przedłużaczy pozwoli też ograniczyć przemyślane rozmieszczenie gniazdek.
Musisz to przeczytać: Te błędy podłogowe popełnia każdy z nas...

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)