Po te domy Niemcy ustawiają się w kolejce. Budynki prefabrykowane
Budowa domu niejednemu inwestorowi kojarzy się z koszmarem. Alternatywą dla długotrwałych i stresujących zmagań są szybkie w wykonaniu domy prefabrykowane. W Polsce obserwuje się nimi coraz większe zainteresowanie – choć jest ono i tak mniejsze niż u naszych zachodnich sąsiadów. Tymczasem budynki wykonane w tej technologii mają wiele zalet i warto wziąć je pod uwagę, planując swój wymarzony dom.
04.07.2016 | aktual.: 25.04.2018 16:50
Fenomen domów gotowych
Pod względem energooszczędnego i ekologicznego budownictwa, w tym domów prefabrykowanych w systemie drewnianej konstrukcji szkieletowej, w Europie królują państwa skandynawskie. Dobrze pod tym względem wypada też Austria i Wielka Brytania, a spośród naszych najbliższych sąsiadów - Niemcy. W Polsce od lat działają firmy, które odniosły olbrzymi sukces, budując na tych rynkach domy produkowane w naszym kraju. Przykładowo fabrykę Danwood w Bielsku Podlaskim opuszcza rocznie ponad 800 domów w drewnianej konstrukcji szkieletowej (ta liczba w najbliższych latach ma ulec podwojeniu), z czego ok. 90 proc. trafia właśnie do Niemiec.
Idealny wybór?
Budowa tradycyjnymi metodami trwa zwykle miesiącami, zaś w przypadku domów prefabrykowanych – kilka tygodni. Proces ten nie wymaga od inwestora poszukiwania ekipy czy zakupu materiałów, co jest czasochłonne i nie zawsze kończy się trafionymi wyborami. Decydując się budowę domu prefabrykowanego, nie trzeba zaprzątać sobie głowy sprawami technicznymi. Kwestie wykończeniowe są ustalane i wyceniane od razu, podczas spotkania z przedstawicielami firmy. Pod okiem architekta można też dokonywać zmian w obrębie wybranego projektu, dopasowując go do swoich potrzeb.
Puzzle 3D
Chociaż mamy wpojone, że dom powinien być murowany, wśród Polaków coraz szybciej wzrasta świadomość innych, nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań. Kluczowe znaczenie ma tu wybór technologii. W domach prefabrykowanych konstrukcję wykonuje się z wyselekcjonowanego drewna klejonego, suszonego komorowo, co eliminuje ryzyko pojawienia się pleśni, grzybów oraz owadów. Jest ono wysoce wytrzymałe, zabezpieczone przed pękaniem i skręcaniem podczas użytkowania. Ponadto drewno jest surowcem o wyjątkowej estetyce, co zachęca do odsłaniania elementów konstrukcyjnych i umożliwia osiąganie ciekawych efektów stylistycznych.
Poszczególne elementy konstrukcyjne wykonuje się z niezwykłą precyzją w warunkach fabrycznych, co przekłada się na to, że dom jest szczelny i tani w użytkowaniu, a sam proces budowy przebiega wyjątkowo sprawnie. W ściany są już wbudowane okna. Od razu po zamontowaniu konstrukcji można przystąpić do robót instalacyjnych i wykończeniowych.
Na jakość wykonania domu wpływa również fakt, że całość prac wykonują wyspecjalizowane ekipy producenta.
Tanie mieszkanie
Niezaprzeczalnym plusem domów prefabrykowanych jest to, że od początku do końca znane są koszty ich wykonania. Tu nie napotyka się na niespodzianki, jakie zwykle kryją się podczas tradycyjnej budowy. Ceny zaczynają się - w przypadku różnych firm i metraży - od 220-250 tys. zł. Domy prefabrykowane o drewnianej konstrukcji szkieletowej z założenia wiążą się ponadto z niskimi kosztami eksploatacji, które dodatkowo można obniżyć, stosując nowoczesne rozwiązania, takie jak: metody grzewcze oparte na systemach solarnych i ogniwach fotowoltaicznych czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Najkorzystniejsze parametry przenikania ciepła zapewnia wypełnienie ścian wełną mineralną i pokrycie ich styropianem. Dzięki temu domy prefabrykowane działają jak termos – latem się nie nagrzewają, a zimą izolują od chłodu na zewnątrz.
Na tip-top
Domy prefabrykowane wykonuje się na ogół pod klucz. Na stan surowy potrzebny jest dzień lub dwa. Budynek z drewnianych prefabrykatów można wznieść zarówno na płycie fundamentowej, jak i na tradycyjnych fundamentach. Kilka dni pochłania wykończenie dachu i orynnowanie.
Średnio po 10 tygodniach można już wstawiać meble do pomieszczeń – pomalowanych, wytapetowanych, z parkietem czy płytkami oraz wszelkimi instalacjami.
Elementy ścienne już na etapie produkcji wyposaża się w przyłącza elektryczne i hydrauliczne, co znacznie skraca czas montażu instalacji. Niektóre firmy stosują dodatkowe zabezpieczenia konstrukcji w postaci podwójnej izolacji parapetów zewnętrznych (zapobiegającej zamakaniu ich styku ze ścianą) czy membranę EPMD chroniącą cokół budynku przed wilgocią. W przypadku solidnych producentów konstrukcja domów prefabrykowanych objęta jest 30-letnią gwarancją. Szukając odpowiedniego wykonawcy, warto więc zwrócić na to uwagę, podobnie jak na jego doświadczenie i portfolio z różnego typu realizacjami.
Partnerem artykułu jest firma Danwood