Trwa ładowanie...

Jak urządzić kuchnię: nowocześnie czy retro?

Kuchnia to jedno z najważniejszym pomieszczeń w domu. To często właśnie tam toczy się życie rodzinne i towarzyskie – szczególnie gdy jest ona otwarta na salon. Jeżeli myślisz o remoncie kuchni, warto dokładnie przemyśleć, w jakim stylu chcesz ją urządzić. W końcu to decyzja na co najmniej kilka najbliższych lat. A więc nowoczesna czy w stylu retro?

Jak urządzić kuchnię: nowocześnie czy retro?Źródło: projekt: Saje Architekci, Atlas Kuchnie Szczecin
d2h6f6i
d2h6f6i

Kuchnie zaprojektowane przez architektów kuszą innowacyjnymi pomysłami i rozwiązaniami, kolorami i ekstrawaganckim stylem. Obecnie coraz częściej decydujemy się na kuchnię w nowoczesnym wydaniu, część z nas pozostaje jednak wierna klasyce oraz zamiłowaniu do stylu retro. Charakter kuchni powinien być dostosowany m.in. do wielkości pomieszczenia i upodobań użytkowników. Jest to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, więc decyzja musi być przemyślana. Kiedy zatem warto zdecydować się na nowoczesność, a kiedy na styl retro?

Nowoczesna kuchnia

Nowoczesna aranżacja kuchni najlepiej sprawdza się w większym, przestronniejszym pomieszczeniu. W przypadku, gdy jest ona otwarta na salon, również warto postawić na ten styl. Taką kuchnię powinny cechować: funkcjonalność, ergonomiczność i oszczędna forma - minimalistyczna, niemal całkiem pozbawiona elementów dekoracyjnych. Zazwyczaj meble w takiej kuchni są jednokolorowe i mają gładkie fronty. Idealnym rozwiązaniem są te tworzone na wymiar, wówczas wszystkie niezbędne rzeczy – ukryte w szafkach i szufladach – będą miały swoje miejsce, a praca w kuchni będzie sprawna i wygodna.

Sprzęty AGD również muszą być utrzymane w tej stylistyce, aby otrzymać pożądany efekt końcowy – tym bardziej, że to właśnie one pozostają "na wierzchu”, będąc jedynym elementem dekoracyjnym. Kuchnia w stylu nowoczesnym idealnie zaspokaja potrzeby minimalistów oraz estetów ceniących elegancję, tych, którzy preferują wygodną przestrzeń, gdzie panuje lekkość i oddech. Wniosą ją biele i świeża zieleń roślin. Przeważnie ciepły klimat jest budowany dzięki zastosowaniu intrygujących kolorów egzotycznego drewna.

Kuchnia retro

Retro to styl dla sentymentalnych osób, które cenią tradycję i wspomnienia z rodzinnego domu – tzw. zwolenników miejsc "z duszą”. Oczywiście nie oznacza to wcale, że taka kuchnia ma wyglądać jak przedwojenna. Styl ten charakteryzuje łączenie nowoczesności z tradycją i korzystanie z designu minionych epok w nowoczesnym wydaniu.

Żeby kuchnia uzyskała wygląd retro, musisz wybrać meble, armaturę oraz sprzęt AGD nawiązujące kształtem do minionych dekad. Sprawdzi się także podłoga ze starych desek i stara cegła na ścianie. Możesz postawić na wysublimowany styl klasyczny, ale również zdecydować się na inspiracje z XX wieku – z lat 20., 50. czy 70. Lodówki, kuchenki czy roboty kuchenne powinny mieć opływowe formy i kolorowe obudowy.

Meble kuchenne pasujące do tego typu sprzętów powinny być wykonane z naturalnych materiałów (najlepiej drewna) i charakteryzować się prostotą formy. Najlepiej utrzymane w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach, obowiązkowo z ceramicznymi lub mosiężnymi uchwytami. Zabudowa nie musi być zaplanowana w jednej linii, bo w kuchni rustykalnej panują płynne przejścia, zaoblone drewniane blaty, pękate naczynia gliniane i tradycyjna zastawa. Ozdobą takiego pomieszczenia może być przeszklona witryna czy piękny kredens, który pamięta z czasy naszych babć. Z tak urządzonej kuchni bije ciepło wynikające z samej aranżacji.

W przypadku gdy zależy ci tylko na odświeżeniu kuchni, bez zmiany mebli czy sprzętów, po umieszczeniu w niej pamiątek rodzinnych czy starych elementów dekoracyjnych (cukiernice, dzbanki, zastawa, zasłonki), również możesz uzyskać efekt kuchni retro. Bez trudu powinineś je znaleźć na targu staroci czy w antykwariatach. Dla wzmocnienia efektu możesz pokusić się też o wymianę płytek dekoracyjnych na te w stylu retro (mozaiki czy imitujące cegłę) – sukces gwarantowany!

d2h6f6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2h6f6i