Trwa ładowanie...

Wszystko, co warto zrobić w ogrodzie zimą. O tym nie możesz zapomnieć

Zima to niełatwy czas dla drzew i krzewów. Grube warstwy śniegu, lód na oczku wodnym czy sól w glebie potrafią narobić sporo szkód. Regularne prace ogrodowe pozwolą cieszyć się pięknym otoczeniem posesji nawet w czasie mroźnych miesięcy. O czym powinniśmy pamiętać?

Wszystko, co warto zrobić w ogrodzie zimą. O tym nie możesz zapomnieć
d1yc6uw
d1yc6uw

Usuwanie grubych warstw śniegu

Nie ma piękniejszego widoku zimą niż białe czapy na choinkach. O ile w mniejszych ilościach mogą wyglądać nastrojowo, to większe fragmenty należy od razu usuwać. Po pierwsze, obfita warstwa śniegu może zamienić się w lód i doprowadzić do złamania gałęzi, po drugie może zrobić krzywdę nie tylko roślinom, ale i ludziom. Nadmiar śniegu należy usuwać nie tylko z drzew roślin iglastych, ale również z altany. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć gałęzie przed trwałym uszkodzeniem, warto je podwiązać – wówczas mokry śnieg nie będzie miał aż takiej siły. Do odśnieżania strefy wokół domu możemy użyć miotły lub łopaty, a do usuwania grubszych warstw przyda się profesjonalna odśnieżarka (kołowa do równej powierzchni, a gąsienicowa w przypadku nierównego terenu).

Zabezpieczanie gleby i trawnika

Silne mrozy mogą wpływać nie tylko na rośliny "od zewnątrz", ale także na glebę. Warto więc ją zabezpieczyć, zwłaszcza gdy mamy w ogródku warzywnik. Najlepiej zabezpieczyć glebę rozsypując na niej rozdrobnioną słomę, korę lub liście. Jeżeli mamy w planach rozsypywanie soli na ścieżkach chodnikowych, wybierzmy zamiast niej piasek. Sól będzie wnikała w glebę, a tym samym działała niszcząco na korzenie roślin. Pamiętajmy też o tym, by nie deptać trawnika, ani nie przysypywać go śniegiem zgarniętym z traktów ogrodowych.

ogród zima Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Przycinanie drzew i krzewów

W styczniu i lutym możemy przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne drzew, krzewów i żywopłotów. Pozbądźmy się chorych gałęzi i obumarłych pędów z roślin. Swobodnie możemy zabrać się za drzewa iglaste, które w zasadzie można doglądać przez cały rok. Jedynym wyjątkiem są klony, grabie i brzozy, które po przycięciu "płaczą" (z powstałych ran wyciekają soki). Dzikie odrosty możemy usuwać z drzew owocowych, takich jak grusza, jabłoń czy śliwa. Nadajmy koronom młodych drzew odpowiedni kształt – aby wykształciły się dorodne owoce, drzewa powinny mieć rozłożyste gałęzie.

Bielenie drzew owocowych

Jest to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pokrywaniu pnia i konarów wapnem. Ma ono za zadanie chronić korę drzew zarówno przed siarczystym mrozem, jak i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Aby nie dopuścić do powstania ran zgorzelinowych i pęknięć, najlepiej przeprowadzić bielenie drzew jeszcze w styczniu. Jedną z metod jest malowanie drzew wapnem hydratyzowanym (należy połączyć wapno z wodą w proporcji 1:5). Użyjmy specjalnego wałka lub opryskiwacza i zabielmy pnie drzew od nasady po konary. Jeśli dodamy do wapna farbę emulsyjną, zwiększy to przyczepność i ochroni powierzchnię w czasie opadów deszczu.

ogród zima Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Przesadzenie choinki do ogrodu

W okresie bożonarodzeniowym wielu sprzedawców drastycznie przycina korzenie choinek po to, by drzewka zmieściły się w doniczce. Takie rośliny nie mają szansy przetrwać, ale jeżeli trafimy na okaz, który nie został zbytnio okaleczony, możemy spróbować go uratować. Świerk, jodłę lub sosnę umieśćmy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (temperatura ok. 10 st. C). Przez kolejne miesiące należy regularnie podlewać choinkę. Gdy nadejdzie wiosna, a gleba nie będzie już zmarznięta, możemy przenieść drzewko do ogrodu i je posadzić (nie wcześniej niż pod koniec marca).

Wysiewanie niektórych roślin

Zimą możemy zabrać się za wysiew roślin, które kiełkują po przemrożeniu. Mogą to być np. chabry, pierwiosnki czy dzwonki, a także rośliny jednoroczne, takie jak petunie czy ostróżki. Koniecznie trzeba zabezpieczyć je przed ptakami i gryzoniami, które lubią zjadać nasiona. Po kilku tygodniach musimy zabrać skrzynki do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 12 st. C. Koniec lutego to z kolei dobry okres na kompostowanie – wapno rozrzucone na ziemi sprawi, że trawnik będzie bujniejszy na wiosnę.

ogród zima Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Pielęgnacja oczka wodnego

Wśród posiadaczy ogrodów jest spora grupa osób, które mają na swoim terenie oczka wodne lub niewielkie stawy, w których pływają ryby i kwitną lilie wodne. Takie miejsce to wspaniała strefa relaksu, ale dbałość o nie wiąże się z wieloma obowiązkami. Zbiorniki wodne wymagają regularnej pielęgnacji (czyszczenia, uzupełniania wody, napowietrzania). Zimą jest ten problem, że pod warstwą lodu, woda, a co za tym idzie ryby, nie mają dostępu do tlenu. W tej sytuacji warto zastosować styropianowy przerębel z grzałką, która będzie uruchamiać się podczas dużych mrozów. Pamiętajmy, by nie rozbijać lodu żadnymi ostrymi narzędziami. Jeśli już robimy to na własną rękę, rozpuśćmy go w kilku miejscach gorącą wodą.

Konserwacja sprzętu ogrodniczego

Nie tylko drzewa i inne rośliny wymagają naszej uwagi. Styczeń i luty to dobry moment na to, by zakonserwować sprzęt ogrodniczy. Oczyśćmy wszystkie narzędzia z resztek organicznych (zwłaszcza kosiarkę), sprawdźmy stan ostrzy sekatorów, a po oczyszczeniu owińmy je natłuszczonym papierem. Dzięki temu nasz sprzęt będzie dobrze zabezpieczony przed rdzą. Zimę możemy też wykorzystać na robienie drobnych porządków, planowanie przyszłych sadzonek czy rozrysowanie nowego projektu ogrodu. Kto wie, może przyjdzie nam do głowy jakaś ciekawa aranżacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1yc6uw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yc6uw