Trwa ładowanie...

Bielenie drzew owocowych. Czym jest i jak je wykonać?

Wczesna wiosna to czas gwałtownych zmian temperatur, które bywają bardzo niebezpieczne dla drzew. Ci, którzy jeszcze nie zadbali o ochronę kory, powinni to zrobić jak najszybciej. W jaki sposób należy bielić drzewa w ogrodzie?

Bielenie drzew owocowych. Czym jest i jak je wykonać?Źródło: Shutterstock
d4euibn
d4euibn

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pokrywaniu pnia i konarów wapnem. Ma on za zadanie chronić korę drzew zarówno przed siarczystym mrozem, jak i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dzięki takiej ochronie drzewa mogą spokojnie przeczekać, aż temperatury się ustabilizują. Pamiętajmy jednak o tym, by wybrać odpowiedni moment na bielenie. Ponadto bielenie chroni drzewa przed szkodnikami.

Kiedy wapnujemy drzewa?

Niektóre osoby przeprowadzają zabieg bielenia dopiero w kwietniu, a nawet w maju. Sądzą bowiem, że wapnowanie będzie nie tylko chroniło drzewa przed czynnikami atmosferycznymi, ale również przed szkodnikami. Tymczasem okazuje się, że wapno nie niszczy znajdujących się pod korą gąsienic, ani ich jaj. Co więcej, wykonanie bielenia w tak późnym czasie nie pomoże drzewom, które zdążyły już zostać nasłonecznione.

Ponieważ uszkodzenia pni występują zwykle pod koniec lutego i na początku marca, najkorzystniejszym terminem na bielenie drzew będzie początek stycznia. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, pnie drzew powinny być pomalowane wapnem najpóźniej do końca marca. W czasie opadów deszczu może zdarzyć się, że wapno zacznie schodzić. W takiej sytuacji należy powtórzyć zabieg. Miejmy na uwadze również to, że pobielone drzewa nieco później rozpoczynają swoją wegetację – dlatego nie zwlekajmy z tym.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Bielenie drzew – krok po kroku

Jednym ze sposobów bielenia drzew jest malowanie wapnem hydratyzowanym. Powstaje ono w procesie hydratyzacji wapna palonego. Przed przystąpieniem do zabiegu należy połączyć wapno z wodą (w proporcji 1:5 wapno hydratyzowane : woda). W ten sposób powstaje tzw. mleko wapienne – biały roztwór, którym należy pokryć pień drzewa.

d4euibn

Do malowania drzewa wapnem najlepiej wykorzystać gruby pędzel, np. wałkowiec. Można też użyć szczotki lub opryskiwacza – ta metoda pozwala oszczędzić czas, a jednocześnie dokładniej pokryć konary. W trakcie bielenia warto skorzystać również z gliny, farby emulsyjnej lub klejów. Dodane do wapna pozwolą zwiększyć przyczepność i będą dodatkowo chronić powierzchnię w czasie opadów.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Farbą wapienną należy pokrywać pnie drzew od ich nasady po konary. Jeśli drzewo rozgałęzia się nisko, trzeba pomalować także większą część konarów. Pnie drzew i konary bielimy głównie od strony południowo – zachodniej, ponieważ tam dociera najwięcej promieni słonecznych. Najczęściej jednak decydujemy się na to, by pokryć cały pień i nasady grubszych gałęzi. Dlaczego? Po prostu wygląda to bardziej estetycznie.

W trakcie bielenia drzew nie zapominajmy o właściwym ubraniu przeznaczonym do tego typu prac. Warto również wyposażyć się w specjalne okulary i rękawice ochronne. Wybierzmy też odpowiednią porę dnia – najlepiej, jeżeli nie będzie zbyt dużego słońca ani silnego wiatru.

d4euibn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4euibn