Trwa ładowanie...

Jak wykorzystać mleko w ogrodzie? Zdziwisz się, co potrafi

Cudownie działa na rośliny, a do tego dezynfekuje i chroni glebę. Przedstawiamy 5 nietypowych zastosowań mleka, z których korzystają ogrodnicy.

Jak wykorzystać mleko w ogrodzie? Zdziwisz się, co potrafiŹródło: Adobe Stock
dz8o5ag
dz8o5ag

Mleko można wykorzystać na wiele sposobów. Nie tylko dolewamy je do porannej kawy czy płatków śniadaniowych, ale także stosujemy na oparzenia słoneczne, a nawet czyścimy nim buty zamszowe i linoleum. Na tym jednak pomysły się nie kończą. Okazuje się, że mleko można wykorzystać również w ogrodzie. Do czego?

Remont w prezencie odc 1 - LP HOMEBOOK

Nawóz organiczny

Mleko nadaje się do podlewania kwiatów doniczkowych i upraw warzywnych. Dostarcza roślinom wapnia, a zawarte w nim cukry pozwalają uzyskać lepsze plony. Dzięki temu liście nie będą opadały ani żółkły. Pamiętajmy, by nie korzystać z mleka UHT – najlepsze będzie to "prosto od krowy", sprzedawane w szklanych butelkach. Używajmy takiej odżywki raz w miesiącu, np. wypłukując butelkę po mleku wodą. Ta ilość mleka w zupełności wystarczy roślinom. Warto używać go zwłaszcza do fikusów, bluszczów, aloesu czy sansewierii.

Naturalny sposób na chwasty

Chwasty to niepożądane rośliny w uprawach roślin ogrodowych. Zabierają naszym plonom przestrzeń, światło, wodę i składniki pokarmowe. Na szczęście można walczyć z nimi w naturalny sposób, np. stosując mleko. Jeśli dodamy do niego melasę, zwiększy to ilość cukrów i zapobiegnie rozwojowi chwastów.

Środek do dezynfekcji

Mleko zawiera laktoferynę, która działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Dzięki temu liście są nie tylko chronione przed chorobami grzybowymi, ale do tego są wzmacniane. Wystarczy co 10 dni stosować opryski wodą z dodatkiem mleka (w proporcji 10 litrów wody na litr mleka). Co ciekawe, mleko nadaje się również do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych. Zanurzone w nim sekatory czy nożyczki nie będą przenosić wirusów, a przy okazji nie pordzewieją tak szybko.

Ochrona pomidorów

Opryski z mleka skutecznie chronią pomidory przed gniciem i różnymi chorobami bakteryjno-wirusowymi. Mleko tworzy na pędach i liściach ochronną warstwę, która blokuje infekcję patogenami. Jedną z poważniejszych chorób roślin psiankowatych jest zaraza ziemniaczana wywoływana przez phytophthora infestans, która poraża krzewy i niszczy plony. Aby temu zapobiec, trzeba co tydzień robić oprysk na całą roślinę (w proporcji 1 część mleka na 5 części wody).

Środek na owady

Mszyce i inne owady mogą stać się prawdziwą plagą w naszym ogrodzie. Zaatakowane przez nie rośliny zostają poważnie osłabione, a w rezultacie nawet mogą umrzeć. Na szczęście mleko działa odstraszająco na niektóre szkodniki, np. stonkę, mszyce, wciornastki i roztocza. Aby pozbyć się tych pasożytów, trzeba spryskać liście rośliny z obu stron mleczną mieszanką (w proporcji 1 część mleka na 10 części wody).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dz8o5ag
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz8o5ag