Trwa ładowanie...

Jak szybko uporządkować ogród po zimie? Z naszą listą nie zapomnisz o niczym

Wraz z pierwszymi promieniami słońca i cieplejszym powietrzem rozpoczynamy porządki w ogródkach i na działkach rekreacyjnych. To idealny moment, by uporządkować teren po zimie. Zobacz, jak sprawić, żeby na wiosnę twój ogród zachwycał. Z naszą listą o niczym nie zapomnisz.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jak szybko uporządkować ogród po zimie? Z naszą listą nie zapomnisz o niczymŹródło: iStock.com
d25u4c4
d25u4c4

Trawniki
Uśpiony przez zimę trawnik wymaga kilku zabiegów, żeby wiosną obudził się i zachwycił swoją zielenią. Przede wszystkim pozbądź się naturalnych zanieczyszczeń, takich jak gałązki i liście, które spadały na niego przez kilka ostatnich miesięcy. Najlepiej użyć do tego specjalnych grabi które dokładnie wyczeszą trawę, zbierając przy tym wszelkie śmieci. Te wykonane z porządnego materiału potraktują źdźbła trawy delikatnie, nie wyrywając ich z ziemi. Przedwiośnie to także dobry moment, by napowietrzyć trawnik za pomocą specjalnego areatora oraz zastosować lekki, naturalny nawóz.

Żywopłot
Po zimowym urlopie żywopłoty wyglądają tak, jakby przebudziły się po niezbyt udanej nocy. Odstające i nieprzycięte gałązki zdecydowanie nie dodają mu uroku. Aby szybko poradzić sobie z tym bałaganem, użyj specjalnych nożyc elektrycznych do żywopłotu lub tych klasycznych. Wybierz sprzęt, który będzie odpowiadał rozmiarom twojego żywopłotu. Jeśli jest nieduży, spokojnie wystarczy tradycyjna opcja. Jeśli jednak posiadasz taki imponujących rozmiarów, zdecydowanie szybciej doprowadzisz go do porządku używając wersji elektrycznej.

Oczka wodne
Mimo że z pewnością zadbałeś o oczko wodne jesienią, teraz należy przygotować je do ponownego działania. To dobry moment, by pozbyć się z niego wszelkich liści i zanieczyszczeń, które mogą sprawić, że w wodzie pojawią się glony. Zdecydowanie łatwiej jest tego uniknąć, niż później się ich pozbyć. Glony w oczkach wodnych mogą przysporzyć wielu kłopotów. Kiedy z kolei miną już mrozy, warto uruchomić pompę i upewnić się, że jest gotowa na sezon wiosenno-letni.

Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Drzewa i krzewy
Gałązki najlepiej podcinać, kiedy drzewo jest jeszcze uśpione, a proces wegetacji jeszcze się nie rozpoczął. Podczas przedwiośnia masz szansę uformować je w nowe kształty lub zagęścić je, ucinając w stosownym miejscu. Nie polecamy łamania gałązek, ponieważ może to je rozwarstwić i zaburzyć wzrost. Chcąc uporządkować drzewa i krzewy w swoim ogrodzie, najpierw musisz zaopatrzyć się w specjalny sekator ogrodowy, który ułatwi ci pracę. Jeśli chcesz zająć się grubszymi gałęziami, wybierz takie nożyce, które przeznaczone są właśnie do nich.

Skalniaki i rabaty
Podobnie jak w przypadku trawnika, rabaty i skalniaki są po zimie nieco zapuszczone i zaśmiecone prze igły i liście. Zanim zaczniesz wsadzać kolejne cebulki i rośliny płożące, najpierw warto przygotować glebę i wprowadzić ewentualnie zmiany, przygotowując miejsce na nowe okazy. Po usunięciu zanieczyszczeń, warto przyjrzeć się czy nie pojawili się nieproszeni goście, czyli chwasty. Dobrym pomysłem jest także spulchnienie ziemi za pomocą motyki, co przygotuje ją do wsadzenia nowych kwiatów i roślin.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d25u4c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25u4c4