Nowoczesne urządzanie wnętrz cechuje coraz większa troska o szczegóły. Dotyczy to też wystroju kuchni, w której coraz częściej rządzi określony styl. Bez względu na to, w jakim charakterze ją zaaranżujesz, całość powinna być spójna i funkcjonalna. Czasem wystarczy jeden źle dobrany składnik, by popsuć wygląd całej kuchni...
Nowoczesne urządzanie wnętrz cechuje coraz większa troska o szczegóły. Dotyczy to też wystroju kuchni, w której coraz częściej rządzi określony styl. Bez względu na to, w jakim charakterze ją zaaranżujesz, całość powinna być spójna i funkcjonalna. Czasem wystarczy jeden źle dobrany składnik, by popsuć wygląd całej kuchni.
Współczesne kuchnie kochają biel w połączeniu z metalem, szkłem i frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Kolor ten doskonale rozjaśnia pomieszczenia i stanowi idealną bazę dla dodatków. Jakich? W chłodnym, wystudiowanym wnętrzu z pewnością nie ma miejsca na stare młynki, ręcznie malowane misy ceramiczne w folkowym stylu czy kryształy i ozdobne cukiernice nawiązujące do minionych epok. Do takich wnętrz nie pasują też otwarte półki. Stojące na widoku naczynia i akcesoria tworzą bowiem dość specyficzny swojski klimat, bliższy raczej pomieszczeniom o sielskim charakterze. Tym bardziej jeśli kuchnia jest otwarta na nowoczesny salon powinna z nim współgrać stylistycznie.
RADA: Odłóż na bok emocje. Konsekwentnie stosuj tylko te elementy wyposażenia, które pasują konkretnie do twojej kuchni.
Dekoracje ze szczyptą przesady
Wszystkie czynności w kuchni wymagają zapewnienia odpowiedniej przestrzeni. Dlatego w wystroju trzeba przewidzieć wystarczająco duży blat roboczy. Nawet w rustykalnych czy prowansalskich aranżacjach, które lubią dekoracje, trzeba zachować umiar. Pośród dzbanków, warkoczy czosnku i drewnianych kogucików musi znaleźć się miejsce do pracy. Nadmiar ozdób zawsze psuje ponadto ostateczny efekt wystroju kuchni, wprowadzając do niej chaos.
RADA: Jeśli brakuje ci miejsca na dekoracje, postaw na elementy, które są jednocześnie i stylowe, i praktyczne, np. malowany czajnik czy haftowane rękawice kuchenne.
Przestrzeń mało okraszona światłem
Oświetlenie nie powinno ograniczać się do centralnie zawieszonej na suficie lampy. Nawet doskonale rozplanowana i urządzona kuchnia wydaje się wtedy mroczna, a nawet... mniej czysta. Stanie plecami do żyrandola oznacza też rzucanie cienia na blat, przez co praca przy nim jest mało komfortowa i może grozić skaleczeniem czy oparzeniem. Postaw na dodatkowe punktowe źródła światła. Pamiętaj, że ich rozmieszczenie wizualnie modyfikuje wystrój, skupiając wzrok w konkretnych miejscach. Lampki umieść tam, gdzie zwykle będziesz wykonywać czynności wymagające precyzji (np. krojenie, szatkowanie), nad stołem czy przy półkach i dekorach wartych zaakcentowania. Nie podświetlaj szafki o szklanym froncie, jeśli nie masz zamiaru trzymać tam atrakcyjnych przedmiotów. Efektywność oświetlenia podszafkowego będzie lepsza, jeśli ściany nad blatem będą jasne, gładkie i z połyskiem.
RADA:Dobierz oświetlenie tak, by akcentowało zalety kuchni i było pomocne w wykonywaniu codziennych prac. Pozytywnie wpłynie to na funkcjonowanie domowników i ich nastroje.
Elektronika bez dominanty
Postaraj się wybrać do kuchni sprzęt AGD z jednej linii wzorniczej. Podobnie jak meble także piekarnik, zmywarka czy lodówka - o ile nie są przewidziane do zabudowy - współtworzą wystrój kuchni. Dobierz je na zasadzie podobieństwa. Nowoczesna lodówka w intensywnym kolorze i kuchenka w klimacie retro to na ogół kiepskie zestawienie, podobnie jak połączenie białej emalii ze stalą nierdzewną. Dotyczy to też tostera, robota kuchennego, parowaru czy mikrofalówki.
RADA: Wybierz sprzęt AGD utrzymany w podobnej stylistyce i wykończeniu.
Aranżacja a la carte
Niejedna kuchnia prezentowana w kolorowym magazynie zachwyca pięknem aranżacji i sprytnymi rozwiązaniami. Takie wnętrza nie zawsze jednak są dostosowane do naszych realiów i dają się w całości odtworzyć. Zrezygnuj z gotowych kompozycji, wybierz konkretne składniki z różnych zestawów i kreatywnie je połącz. Choć półwysep kuchenny prezentuje się rewelacyjnie na fotografii, w niewielkiej kuchni w bloku może bardziej przeszkadzać niż tworzyć funkcjonalną strefę przygotowywania posiłków. Może zamiast niego lepiej sprawdzi się pojemna szafa do przechowywania zapasów czy weków?
RADA: Zamiast sięgać po gotowe schematy i ślepo podążać za modą, komponuj wystrój kuchni po swojemu, stosuj poszczególne rozwiązania wybiórczo, odpowiednio do własnych potrzeb.