Trwa ładowanie...

Trudny wybór – dachówka ceramiczna czy cementowa?

Jeszcze do niedawna w Polsce dużą popularnością wśród pokryć dachowych cieszyły się przede wszystkim blachodachówka oraz dachówka ceramiczna, jednak od pewnego czasu sympatię inwestorów zyskuje również dachówka cementowa. Czy można jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest lepsza? Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Trudny wybór – dachówka ceramiczna czy cementowa?Źródło: CREATON
d3vobvw
d3vobvw
Tradycja w nowoczesnej postaci

#

Dachówki cementowe to, podobnie jak ceramiczne, pokrycie wykorzystywane na dachach od wieków. Nowoczesne metody produkcji różnią się oczywiście od tych stosowanych wcześniej, lecz dachówki cementowe nadal wytwarza się z naturalnych materiałów – mieszaniny piasku, cementu oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza i wody. Jest to wyrób cechujący się wyjątkową wytrzymałością na mróz i trudne warunki atmosferyczne, co sprawia, że może być stosowany na obszarach, gdzie panuje zmienna aura i częste wahania temperatury. Specyfika produkcji i używanych w niej surowców umożliwia uzyskanie gładkich, pozbawionych odkształceń dachówek.

To cię też zainteresuje: Wady i zalety dachu płaskiego

Dachówki cementowe mogą być pokrywane specjalnymi powłokami. Te z nowoczesnym, matowym wykończeniem stanowią naturalną ochronę zabezpieczającą dach przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. - Matowa powłoka ułatwia spływanie wody, a także uniemożliwia osadzanie się zanieczyszczeń. Gładka, połyskująca powłoka sprawia zaś, że dachówka jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i długo zachowuje intensywną barwę. Ma również właściwości hydrofobowe – tłumaczy Ryszard Mayer, regionalny dyrektor sprzedaży CREATON Polska.

CREATON
Źródło: CREATON

Zalety ceramiki

#

Dachówkę ceramiczną doceniają przede wszystkim zwolennicy tradycyjnych rozwiązań. Sprawdzi się ona np. na budynkach o dworkowym wyglądzie – do budowli w takim stylu często wybierane jest pokrycie w kolorze ceglastym. Ten rodzaj dachówki występuje w wielu różnych kształtach. Do najchętniej wybieranych należy esówka, marsylka oraz karpiówka. Ta ostatnia idealnie nadaje się do pokrywania miejsc o nietypowym kształcie, jak np. wole oko. W przypadku domów o nowoczesnej architekturze można natomiast zastosować dachówki ceramiczne płaskie.

d3vobvw

Sprawdź też: Gont bitumiczny - ile poleży na dachu?

Dachówka ceramiczna wytwarzana jest z wyselekcjonowanej gliny. Dzięki temu cechuje ją ponadczasowe, naturalne piękno. Z tego samego powodu może być także niejednorodna, co warto mieć na uwadze. Istotna jest też jej waga – jeden metr kwadratowy waży od 50 do 70 kg. Oznacza to, że konstrukcja dachowa musi być solidna, aby móc na niej położyć ten materiał. – Dużym atutem tego rodzaju pokrycia jest jego trwałość – dachówki ceramiczne objęte są 50-letnią gwarancją. Dostępne są też dla nich różnego rodzaju powłoki – wyjaśnia ekspert. Można np. wybrać opcję glazurowania – zabezpieczona w ten sposób dachówka jest odporna na zabrudzenia i porastanie mchem. Podobną techniką jest angobowanie, które polega na pokryciu dachówki przed wypalaniem warstwą białej lub barwionej glinki. Powłoki to dobre rozwiązanie, jeśli budynek jest zlokalizowany w pobliżu skupisk zieleni – zapewnią wówczas dodatkową ochronę.

Różnorodność i rozwiązania systemowe

#

Dużą rolę przy wyborze pokrycia dachowego odgrywa jego kolorystyka. W odróżnieniu od wielobarwnych dachówek ceramicznych cementowe dostępne są zwykle w odcieniach szarości, czerni lub bieli. Jeśli zależy nam więc na oryginalnym kształcie dachu, postawmy na dachówki ceramiczne.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Rodzaj pokrycia powinien być także dopasowany do kształtu dachu. Dachówki ceramiczne i cementowe najlepiej stosować na połaciach o nachyleniu od 10° (przy zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia) do 65°. Na dachach o skomplikowanych kształtach oraz połaciach z wieżyczkami, łukami czy wspomnianymi wolimi okami najlepiej sprawdzą się małoformatowe dachówki ceramiczne, np. popularne karpiówki.

d3vobvw

Zobacz koniecznie: Karpiówka, marsylka czy holenderka - które dachówki wybrać?

Dla obu typów dachówek można też dobrać rozwiązania systemowe: gąsiory, kominki wentylacyjne czy systemy ochrony przeciwśnieżnej. Zwiększają one funkcjonalność oraz zapewniają bezpieczeństwo przy korzystaniu z połaci. Najlepiej skorzystać tu z oferty jednego producenta, aby zyskać pewność, że wszystkie elementy będą dopasowane pod względem funkcjonalnym, estetycznym i umożliwią wykonawcom łatwy montaż.

Przy doborze rodzaju dachówki powinniśmy uwzględnić lokalizację domu. Na obiekcie położonym w pobliżu lasu, parku lub dużych skupisk drzew, gdzie na dach może spadać igliwie bądź liście, lepiej sprawdzi się dachówka ceramiczna, która może być glazurowana lub angobowana. Rozpoczęcie procesu decyzyjnego już teraz pozwoli nam uwzględnić wszystkie aspekty i zrealizować inwestycję przy sprzyjającej pogodzie. Poza dopasowaniem pokrycia dachowego, ważną kwestią jest też zatrudnienie wykwalifikowanego fachowca – dobrze dobrane i zamontowane dachówki posłużą nam przez kilkadziesiąt lat.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3vobvw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3vobvw