Trwa ładowanie...

Osłony okienne w megaformacie

Duże przeszklenia i drzwi tarasowe stały się elementem charakterystycznym dla nowoczesnych domów. Jednak czasami konieczne jest ich zasłonięcie. Jakie osłony okienne sprawdzają się w tej roli?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Osłony okienne w megaformacieŹródło: Dalmiko Design Pracownia Projektowa
d3648oc
d3648oc

Okna panoramiczne, drzwi balkonowe czy wielkoformatowe przeszklenia sięgające niekiedy sufitu mają wiele zalet – to dzięki nim wnętrza są dobrze doświetlone, za ich sprawą otoczenie płynnie włącza się w przestrzeń domu, a elewacje zyskują lekkość i nowoczesny rys. Jednak duże okna to także nadmiar słońca latem, a zimą miejsca przez które tracimy cenne ciepło.

Istotnym argumentem za montażem przesłon w tego typu przeszkleniach jest także potrzeba intymności, której zachowaniu będą one sprzyjały. W tej roli najlepiej sprawdzą się przesłony, które będą umożliwiały maksymalne odsłonięcie okien i podążały za ich nowoczesnym designem. Większość z nich ze względu na niestandardowe wymiary wykonuje się na zamówienie, co podnosi ich koszt.

Osłony wewnętrzne w megaformacie

Rolety okienne to idealne rozwiązanie na duże przeszklenia. Ich nowoczesna i dyskretna forma sprawia, że po zwinięciu pozwalają wyeksponować urodę okna. Rolety służące do zasłaniania powierzchni o ponadstandardowych wymiarach często są odpowiednio wzmocnione, by system był w stanie udźwignąć ciężar materiału

d3648oc

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rolet kasetowych lub półkasetowych. Te ostatnie warto wybrać z łącznikiem szyny nośnej, pozwala on na zestawianie nawet kilku rolet przy zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy sąsiadującymi tkaninami, co doskonale sprawdza się w przypadku drzwi balkonowych. Rolety można obsługiwać za pomocą łańcuszka lub sznurka, jednak tymi, które są przeznaczone na wysokie przeszklenia często manewruje się elektrycznie.

Elektryczne sterowanie w domu. Sprawdza się niezawodnie. Zobacz!

Biuro Projektowe MTM Styl
Źródło: Biuro Projektowe MTM Styl

Wybierając rolety do drzwi balkonowych lub tarasowych, pamiętajmy, że nie powinny utrudniać dostępu do klamki, a także tworzyć bariery w dotarciu na taras lub balkon. Poszukując rozwiązania dla okien przesuwanych warto zamontować osłony, które nie będą odstawały od okna, co mogłoby stwarzać problemy z ich przesuwaniem lub je nawet zablokować. W tym przypadku sprawdzą się np. modele montowane w prowadnicach bocznych w świetle szyby.

d3648oc

Dobrym wyborem będą wtedy rolety gładkie lub plisowane. Na oknach w niestandardowych formatach doskonale spiszą się modele dzień-noc (duo). Tworzą je dwie warstwy cienkiej tkaniny złożonej z poziomych pasów o przezroczystym lub półprzezroczystym splocie ułożonych naprzemiennie z gęsto tkanymi, nieprzejrzystymi. Taka tkanina stwarza możliwość rozmaitych kombinacji, pozwalających na optymalne zacienienie pomieszczenia. Poziome pasy doskonale wpisują się również w nowoczesną oszczędną stylistykę wnętrz. Rolety dzień-noc mają niekiedy ograniczone wymiary, najczęściej ich wysokość nie przekracza 200 cm.

Okna wielkoformatowe często osłania się także przy pomocy rolet rzymskich, których tkanina układa się w dekoracyjne plisy, wyglądające atrakcyjnie przy jej zrolowaniu na różnych wysokościach. Montuje się je na ścianie, pamiętajmy jednak, że zaliczają się one do rolet wolno wiszących, które po rozsunięciu zasłaniają klamkę, co może być uciążliwe, gdy często otwieramy i zamykamy okno.

d3648oc

Przesłony zewnętrzne na duże okna

Coraz chętniej do osłaniania przeszkleń w rozmiarze XXL wykorzystujemy osłony zewnętrzne. Chronia one pomieszczenie przed światłem i ciepłem słonecznym znacznie lepiej niż osłony wewnętrzne, co powoduje spadek temperatury w pomieszczeniu nawet o 10°C.Do najbardziej popularnych należą rolety, jednak o montażu większości rodzajów należy pomyśleć na etapie projektu i budowy domu.

Dobry plan to podstawa. Jak rozmieścić grzejniki w domu?

Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są nowoczesne markizy, które można montować w oknach i drzwiach tarasowych oraz balkonowych z PVC, aluminium lub drewna. Są one wykonywane na wymiar, dlatego bez problemu dobierzemy je do naszych potrzeb.

d3648oc

Za sprawą wytrzymałej na warunki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych powlekanych PVC doskonale sprawdzą się w naszym klimacie. W przypadku wybranych modeli dodatkowo nawet po rozsunięciu markizy, profile i siatka uniemożliwiają przedostanie się do pomieszczenia owadów.

Dobrym rozwiązaniem są także żaluzje fasadowe zbudowane z lameli o zwiększonej sztywności. Optymalną regulację, a tym samym uzyskanie pożądanego natężenia światła umożliwia manewrowanie kątem pochyłu lameli. Przeważnie ich maksymalne wymiary to 3 m wysokości i 3 m szerokości.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3648oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3648oc