Trwa ładowanie...

Jak przygotować czworonoga do podróży i co zabrać w drogę? 5 niezbędnych akcesoriów na trasie

Podróżujesz z psem lub właśnie planujesz wasz pierwszy wspólny wypad? Sprawdź, jak przygotować się do wyjazdu i jak właściwie zadbać o ukochanego czworonoga, by podróż była bezstresowa, przyjemna i przede wszystkim bezpieczna.

Jak przygotować czworonoga do podróży i co zabrać w drogę? 5 niezbędnych akcesoriów na trasie
dtuamq8
dtuamq8

Wiele osób w przypadku urlopu rozważa zostawienie czworonożnego przyjaciela u rodziny lub znajomych. Jeszcze inni myślą o hotelu dla psa, w którym odnajdą się tylko niektóre czworonogi. Takich rozwiązań jednak nie poleca się psom lękliwym czy "adopciakom" - psom ze schroniska, które mają trudną historię. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę wspólną wycieczkę

Wyjazd z psem

Coraz więcej miejsc w Polsce ogłasza się jako "przyjazne zwierzętom". Ta opcja jest szczególnie kusząca, gdy wybierasz się na camping lub domki. Bliskość natury uszczęśliwi psa, a otoczenie najbliższych mu ludzi sprawi, że z łatwością odnajdzie się w nowym miejscu. Jak jednak przygotować czworonoga do takiej podróży? Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Mata do samochodu

Aby zwierzęciu podróżowało się naprawdę wygodnie, warto zainwestować w profesjonalną matę do samochodu. Takie rozwiązanie dodatkowo zabezpieczy wnętrze auta przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Dzięki profesjonalnemu siedzisku czworonożny przyjaciel położy się lub usiądzie w pozycji, która mu najbardziej odpowiada i jest przy tym bezpieczna i komfortowa. Poza tym mata ochroni tapicerkę przed sierścią i odizoluje zwierzaka od kierowcy, co jest szczególnie ważne na trasie szybkiego ruchu.

dtuamq8

Matę montuje się na zagłówkach samochodu. Dzięki temu przez cały czas trwania podróży utrzymuje się na swoim miejscu niezależnie od ruchliwości psiaka. To jedna z zalet decydująca o przewadze maty samochodowej nad tradycyjnym kocem, który zwija się i przesuwa z każdym ruchem zwierzęcia.

Samochodowe szelki dla psa

Niezależnie od długości trasy, zadbaj o to, by pies był całkowicie zabezpieczony. Drogowa kolizja czy nagła potrzebowania hamowania mogą poturbować zwierzaka i spowodować uraz psychiczny. Na rynku od kilku lat dostępne są pasy bezpieczeństwa dla psów, które podpina się do zwykłych pasów dla pasażera. Taki produkt najczęściej jest podszyty miękką, oddychającą membraną, gwarantującą wygodę nawet podczas wielogodzinnych podróży. Wygodne i solidne klamry i łatwe w obsłudze karabińczyki umożliwiają również dołączenie szelek do uchwytów w bagażniku dużego auta.

Transporter dla psa małej i średniej rasy

Transporter to nie tylko rozwiązanie, z którego korzystają właściciele kotów. Wygodny, przewiewny i solidny transporter przyda się również dla posiadaczy małych psów do 8 kg. Pozwala np. wejść z psem do restauracji czy sklepu, nie będąc zauważonym. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy podróżujesz z psem samotnie i nie chcesz nigdy zostawiać go w samochodzie. Na rynku dostaniesz transportery dla małych psów, które wyglądają jak torba podróżna. Wszystkie posiadają dyskretną siatkę umożliwiającą swobodne oddychanie i mocne uchwyty. W miejscach publicznych lub większych miastach taki transporter może stanowić dla psa formę oazy, w której poczuje się bezpieczny i odizolowany od zgiełku czy zbyt dużego ruchu głośnych aut.

Składany bidon z miseczką

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas tras samochodowych czy pieszych podróży jest regularne nawadnianie psa. Zwierzęta mają wyższą temperaturę ciała, w związku z czym potrzebują często uzupełniać płyny. Dostęp do chłodnej i świeżej wody jest niezbędny i gwarantuje, że pies nawet po wielu kilometrach nie straci energii. W sklepach zoologicznych znajdziesz butelki z dołączoną miską. Taki bidon możesz przywiesić przy pasku, albo włożyć do plecaka. Niestety, większość tego typu bidonów jest wykonana z plastiku. Jest to nie tylko nieekologiczne, ale również niezdrowe. Woda szybko nagrzewa się pod wpływem temperatury, a w sytuacji ekstremalnie wysokiego gorąca, może również sprawić, że butelka ulegnie deformacji, a do wody przedostaną się toksyczne substancje lub ciała obce.

dtuamq8

Na szczęście jest kilka firm, które proponują bidony wykonane z ekologicznych tworzyw. Woda w nich na długo zachowuje optymalną temperaturę - nie nagrzewa się i nie przejmuje smaku butelki. Działanie bidonu dla psa jest bardzo proste. Wystarczy napełnić ją wodą, a gdy psu zachce się pić, należy nacisnąć tak, aby woda uniosła się i wypełniła zakrętkę-poidełko. Otwór działa na zasadzie zatyczki, która utrzymuje wodę w miseczce, pozwalając zwierzęciu na zaspokojenie pragnienia. Poidełka dostępne na rynku pomieszczą od 500 ml - do 1 l wody.

Gwizdek i odblaskowa obroża z diodami typu LED

Nawet jeśli twój pies ma zwykłą obrożę lub szelki do których podpinasz smycz, warto również zaopatrzyć się w obrożę z lampkami typu LED, która świeci w ciemności. Jeśli zabierasz psa w miejsce, którego nie zna, w razie ucieczki lub wyrwania się ze smyczy łatwiej go odszukasz. To szczególnie ważne, gdy zdarzy wam się dojechać na miejsce w nocy lub będziesz chciał wychodzić z psem wieczorami.

dtuamq8

Czasami wystarczy jedno pęknięcie gałęzi w lesie, by twój zwierzak wyrwał się ze smyczy. Wtedy takie niepozorne akcesoria jak świecąca obroża czy gwizdek pozwolą go odszukać i przywołać do nogi. Niektórzy właściciele i hodowcy zaopatrują się w gwizdki, których używa się podczas polowań. Generują one bardzo niskie dźwięki, które dla ludzkiego ucha są niesłyszalne, a dla psa są sygnałem przywołania przez właściciela. Bardzo często są do kupienia w sklepach militarnych i wędkarskich.

dtuamq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtuamq8