Trwa ładowanie...

Aksamitki w ogrodzie i na balkonie. Jak je właściwie uprawiać i pielęgnować?

Byczki, studentki, kopciuszki – kwiaty te różnie bywają nazywane. Są nie tylko piękne, ale i pożyteczne, a do tego jadalne. Dowiedz się, jak uprawiać aksamitki i dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie.

Aksamitki w ogrodzie i na balkonie. Jak je właściwie uprawiać i pielęgnować?Źródło: Shutterstock
d1v6ov4
d1v6ov4

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów.

Aksamitka to naprawdę cenna roślina. Wyglądem wabi pszczoły i motyle, stanowiąc dla nich pokarm oraz schronienie, a specyficzny zapach może odstraszyć mrówki, krety czy bielinka kapustnika – intruza, który żeruje na roślinach kapustnych uprawianych w przydomowych warzywnikach. Przede wszystkim jednak aksamitki zasłużyły się w walce z nicieniami glebowymi. Są dla nich tak łakomym kąskiem, że szkodniki wchodzą w ich korzenie i już tam zostają. Nicienie nie stanowią zagrożenia dla tych kwiatów, za to inne gatunki roślin mogą rosnąć zdrowo i spokojnie.

Aksamitki to kwiaty idealne do sadzenia nie tylko na rabatach, ale też grządkach warzywnych. Tym bardziej że aksamitki to rośliny jadalne – znajdują zastosowanie jako zioła i przyprawy o charakterystycznym korzenno-balsamicznym smaku. Świetnie pasują do zup, a także dań mięsnych i rybnych.

Jak uprawiać aksamitki?

Żółto-pomarańczowe aksamitki to rośliny, które upiększą każdy ogród czy balkon. W naturze rosną na kontynentach Ameryki w strefie klimatu tropikalnego i umiarkowanego ciepłego, dlatego w Polsce sadzi się je dopiero na wiosnę.

d1v6ov4

Aksamitki znakomicie nadają się na obwódki rabat albo same rabaty. Doskonale znoszą uprawę w pojemnikach, dlatego w szczególności polecane są na balkony i tarasy. Rośliny te są łatwe w uprawie, ale wrażliwe na przymrozki, dlatego gotową rozsadę najlepiej wysadzić do gruntu pod koniec kwietnia lub w maju.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Wysiewanie nasion

Kwiaty te lubią światło, dlatego najlepiej posadzić je w miejscu dobrze nasłonecznionym, np. od strony południowej. Idealna będzie dla nich gleba żyzna i przepuszczalna. Nasiona wysiewa się prosto do gruntu lub przygotowuje rozsadę w pojemnikach. Jeżeli chodzi o wysiew nasion, można wykorzystać gotowe podłoże do wysiewu nasion lub zastosować własną mieszankę ziemi ogrodowej, torfu i piasku – wszystko w równych proporcjach.

Gdy tylko nasiona wykiełkują i podrosną, należy je wysadzić do stałego miejsca. W maju można też wysiewać nasiona bezpośrednio na rabaty. Trzeba mieć jednak na uwadze, że rośliny zakwitną nieco później, zazwyczaj dopiero w lipcu.

Nawożenie i podlewanie

Przy sadzeniu i uprawie aksamitki warto wykorzystać nawóz z azotem, który powoduje bujny wzrost roślin. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ odbija się to na słabym kwitnieniu. Kwiaty należy podlewać regularnie, ale nie wolno ich zalewać. W porównaniu z innymi roślinami niższe aksamitki dobrze znoszą okresy suszy. Z kolei aksamitkę wzniesioną warto regularnie pielęgnować, usuwając przekwitające główki. Pobudzi to roślinę do dalszego kwitnienia. W przypadku aksamitki rozpierzchłej zabieg ten można przeprowadzać sporadycznie. Wysokie odmiany powinny być jednak chronione przed wiatrem.

d1v6ov4

Aksamitka to roślina jednoroczna, ale pozostawiona do późnej jesieni w donicy czy na rabacie, rozsiewa nasiona, które doskonale zimują. W kolejnym sezonie wystarczy je przenieść na miejsce stałe i znów będzie można cieszyć się urokiem pięknych kwiatów.

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów.

d1v6ov4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v6ov4