Montaż listwy przypodłogowej krok po kroku

Kiedy remont domu dobiega końca – ściany są pomalowane, a posadzki ułożone, czas na montaż listew przypodłogowych. Niby nic, aby jednak to zadanie nie spędzało snu z powiek, przeczytaj, jak krok po krok zamontować listwy przypodłogowe.

Montaż listwy przypodłogowej krok po kroku
Źródło zdjęć: © Invado

25.10.2013 10:47

Kiedy remont domu dobiega końca – ściany są pomalowane, a posadzki ułożone, czas na montaż listew przypodłogowych. Niby nic, aby jednak to zadanie nie spędzało snu z powiek, przeczytaj, jak krok po krok zamontować listwy przypodłogowe. Wybór listwy przypodłogowej

Listwy przypodłogowe, łącząc podłogę ze ścianą, zakrywają dylatacje, ale też wszelkie remontowe niedociągnięcia, o które szczególnie łatwo na styku dwóch płaszczyzn. Pozwalają w sposób estetyczny i nieinwazyjny ukryć kable, ale też - choć mało widoczne - podkreślają charakter i styl wnętrza. Najczęściej stosuje się listwy wykonane z płyty MDF bądź klejonki sosnowej oklejonej folią dekoracyjną lub naturalnym fornirem.

Kiedy montować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe najlepiej położyć od razu po zakończeniu malowania i ułożeniu podłogi. W przeciwnym wypadku wykonanie zadania może znacznie przesunąć się w czasie. Montaż listew przypodłogowych bywa odwlekany, bo kojarzy się z czynnością żmudną i czasochłonną.

Najpopularniejszy sposób montażu listew przypodłogowych polega na przyklejeniu ich do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Choć rozwiązanie to jest względnie tanie, mało praktyczne w przyszłości. Przy większym remoncie listwy przypodłogowe trzeba będzie oderwać, ryzykując ich uszkodzenie, a następnie cały montaż wykonać właściwie od początku.

Chcąc ułatwić sobie zadanie, warto wybrać gotowy system montażu listew przypodłogowych, dzięki którym nie tylko sprawnie zamontujemy je po raz pierwszy, ale w razie potrzeby szybko zdemontujemy przed kolejnym malowaniem czy przeprowadzeniem kabli.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Jeśli decydujemy się na skorzystanie z systemu montażu, prace zaczynamy, podobnie jak w przypadku klejenia listew przypodłogowych, od dopasowania ich do ścian i równego przycięcia. Trzeba pamiętać, by na końcach pozostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki.

Następnie klamry trzeba przymocować do ściany, zachowując pomiędzy nimi 40-50 cm odstępu. W przypadku krzywych ścian należy rozmieścić je nieco gęściej. Do montażu listew przypodłogowych wykorzystuje się wkręty i kołki rozporowe, bez względu na rodzaj systemu montażu.

Po wykonaniu tej części prac można wzdłuż ściany rozprowadzić przewody, które mają być ukryte za listwami przypodłogowymi. - W zależności od rodzaju listwy i zaleceń producenta wybieramy sposób montażu: na klamrach plastikowych - listwy zakładane od góry oraz te zakładane w systemie góra – przód, lub na klamrach metalowych – listwy zakładane od przodu – wyjaśnia Adam Hucz z firmy Invado.

W pierwszym przypadku listwy zakładamy od góry, a następnie dociskamy do podłogi, w drugim - zaczynamy od góry i dociskamy do przodu. Stosując klamry metalowe, listwę należy ustawić na ich wysokości i mocno dopchnąć do przodu.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)