Trwa ładowanie...
d4lravt

Zasłony – jak dopasować do wnętrza?

Dobrze dobrane zasłony nie tylko chronią przed nadmierną ilością światła, ale też pięknie dekorują i uzupełniają wystrój. Czym się kierować przy wyborze zasłon?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zasłony chronią przed światłem i zapewniają prywatność
Zasłony chronią przed światłem i zapewniają prywatność (iStock.com, Fot: poplasen)
d4lravt

Zasłony – funkcje

Zasłony służą głównie temu, aby ograniczyć ilość światła w pomieszczeniu i zapewnić domownikom prywatność. Nie wszystkie modele jednak są w stanie to zagwarantować. Niektóre pełnią funkcję jedynie dekoracyjną, podkreślającą charakter całego wystroju. Poszczególne zasłony różnią się grubością materiału oraz fakturą. Cienkie zasłony są świetnym wyborem tam, gdzie okna kierują się na północ. Zasłony zaciemniające są dość grube, więc sprawdzą się do okien znajdujących się na południowej, wschodniej lub zachodniej części domu.

d4lravt

Zasłony – długość

Przy wyborze rozmiaru zasłon kierujmy się nie tylko wielkością okien, ale także przestronnością pomieszczenia oraz meblami, które znajdują się obok. Najkrótsze zasłony – do parapetu – dopasują się do niewielkich pomieszczeń oraz okien, pod którymi ustawione są niskie meble, np. stół, komoda czy rząd szafek pod kuchennym blatem.

Zasłony długie, pozostawiające 1,5 cm lub 2 cm przestrzeni nad podłożem, będą dobrym wyborem do dużych pomieszczeń z oknem balkonowym czy drzwiami tarasowymi. Możemy wybrać również zasłony bardzo długie, których fragmenty układają się na podłodze. Tego typu dekoracja sprawia wrażenie dość masywnej, toteż najlepiej będzie wyglądać w przestronnych pomieszczeniach reprezentacyjnych, np. w dużym salonie. Ten sposób jest jednak mniej praktyczny i raczej nie nadaje się do domów lub mieszkań, w którym są zwierzęta.

Shutterstock.com

Pamiętajmy, że długość zasłon mierzy się od miejsca zaczepienia, a nie od wysokości zawieszenia karnisza. By tkanina układała się w równe, szerokie fale, powinna być 2-2,5 razy szersza od okna.

d4lravt

Zasłony – sposób zaczepiania

Zasłony, tak jak firany, można zaczepiać na różne sposoby. Żabki wciąż jeszcze są popularne, ale powoli odchodzą do lamusa. Zamiast nich możemy wybrać kółka albo szelki, które dość łatwo się przesuwają i pasują do nowoczesnych pomieszczeń. Bardzo eleganckie są zasłony na tunelach, które zakrywają cały karnisz i optycznie podwyższają wnętrze. Nowoczesnym rozwiązaniem są zasłony z systemem flex, które mocuje się na specjalnym karniszu szynowym.

Klasyczne zasłony to jednak nie jedyny wariant. W ofercie możemy znaleźć również sztywne zasłony panelowe, które można zamontować zarówno we wnęce okiennej, jak i na ścianie lub na suficie.

d4lravt

Podziel się opinią

Share

d4lravt

d4lravt