Trwa ładowanie...

Zaserwuj deskę serów. Prosty poradnik dla początkujących

Są takie połączenia smaków, które zawsze ze sobą współgrają i nigdy się nie nudzą. Jak przygotować wykwintną deskę serów dla gości? Oto praktyczne wskazówki!

Zaserwuj deskę serów. Prosty poradnik dla początkującychŹródło: Unsplash
d330xb0
d330xb0

Podejmowanie gości to sztuka. Oczywiście są tacy, których ucieszy miska pełna popcornu czy kubek z selerem naciowym pokrojonym w słupki, ale mimo to warto od czasu do czasu zaserwować przyjaciołom coś ekstra. Wyjątkowo prostą w przygotowywaniu przystawką, a jednocześnie obłędnie wyglądającą, jest deska serów. Dowiedz się, jak ją przygotować.

Jaki rodzaj sera wybrać?

Planując przygotowanie deski pełnej smakowitych przekąsek, najpierw zastanów się, jakie sery chcesz na niej położyć. Warto dobrać je na zasadzie podobieństwa regionu lub zestawić ze sobą kilka różnorodnych gatunków. Taka kombinacja sprawi, że sery będą ciekawie wyglądać, a każdy z gości znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj sera wybrać, postaw na cztery różne gatunki:
• twardy, pikantny (np. włoski parmezan lub angielski cheddar), ewentualnie półtwardy, łagodny (np. holenderska gouda),
• miękki o słodko-orzechowym smaku (np. szwajcarski ementaler),
• pleśniowy (np. francuski brie, camembert, bleu),
• owczy lub kozi (nie każdy jada sery z mleka krowiego).

d330xb0

Możesz też sięgnąć po coś bardziej wyszukanego. Jednym z takich wyrobów jest ser w winie, zwany imbriago – nieco pikantny, z lekko owocową nutą. Jego niepowtarzalny smak uzyskuje się, mocząc formy sera w odsączonych wytłoczynach z wina przez 30 dni. Wówczas powstaje na nim charakterystyczna skórka w bakłażanowym kolorze.

Unsplash
Źródło: Unsplash

Główne dodatki – orzechy i winogrona

Znakomitym dodatkiem do serów są oczywiście owoce i orzechy. Holenderski ser typu gouda, im jest starszy, tym bardziej kruchy i mocny w smaku. Wówczas jego smak idealnie współgra ze słodkimi winogronami, a także z orzechami. Możesz wyłożyć na deskę mieszankę różnych orzechów: włoskich, laskowych brazylijskich lub nerkowców.

Francuskie sery pleśniowe charakteryzują się kremową konsystencją, dlatego można je podawać z krakersami lub chrupiących pieczywem. Ponieważ mają bardzo wyrazisty bukiet smakowy, a do tego pokryte są białą, zieloną lub niebieską pleśnią, będą pasowały do czerwonych winogron. Udekoruj deskę, kładąc na niej całą kiść, a obok połóż ser z odkrojonym i wysuniętym fragmentem w formie trójkąta – taka kompozycja od razu przyciągnie głodne spojrzenia. Mała rada: jeśli chcesz wydobyć głębię smaku z sera blue, wyjmij go z lodówki na godzinę przed podaniem.

Dojrzewające sery kozie, które mają delikatne wnętrze, dobrze "czują się" w towarzystwie świeżych owoców. Oprócz podstawowego wyboru, jakim są winogrona czy gruszki, polecane są również owoce sezonowe, np. maliny, jeżyny i truskawki.

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Suszone owoce i wędliny

Zarówno sery żółte, jak i pleśniowe, możesz podawać z suszonymi owocami takimi jak słodkie daktyle, morele, śliwki, jagody goji oraz żurawina. Szczególnie ta ostatnia wspaniale komponuje się z serami owczymi typu oscypek.

d330xb0

Gościom, którzy preferują wędliny i mięso, zaserwuj szynkę parmeńską zwiniętą w ruloniki lub salami pokrojone w cienkie plasterki. Na twojej tacy mogą zagościć też pomidorki koktajlowe, korniszony lub małe cebulki w occie (podawaj je jako przystawkę w maleńkich miseczkach). Oprócz tego rodzaju przekąsek warto pomyśleć o sosach.

Aromatyczne sosy i trufle

Bardzo oryginalnym i rzadko spotykanym dodatkiem do serów jest miód. Stanowi on świetny dodatek do serów kozich, a także grillowanych serów pleśniowych z prażonymi orzechami. Bardzo modny swego czasu stał się też chutney, czyli gęsty sos na bazie warzyw i owoców, używany głównie w kuchni indyjskiej. Można go podawać jako przystawkę w miseczce razem z mango lub czerwoną cebulką.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Jeśli urządzasz stylowe przyjęcie i chcesz oczarować swoich gości, zaserwuj im czarne trufle w zalewie – koszt niewielkiego słoiczka może sięgać nawet 100 zł. Dlaczego przysmak ten jest tak drogi? Trufla to rodzaj podziemnego grzyba, który ze względu na rzadkie występowanie należy do najdroższych produktów spożywczych

d330xb0

Deska serów – z czym ją serwować (i na czym)?

Pamiętaj, że deska serów to nie zbiór przypadkowo wyłożonych przekąsek. Cała kompozycja powinna być spójna zarówno kolorystycznie, jak i smakowo. Sery możesz podawać zarówno w kawałkach, jak i pokrojone. Warto, by wędliny były dekoracyjnie pokrojone i pozawijane. Zaserwuj je gościom na drewnianej desce (najlepiej obrotowej). I nie zapomnij o najważniejszym. Deska serów będzie znakomicie wyglądać w towarzystwie odpowiednio dobranych gatunków win. Ich bukiet jeszcze bardziej podkreśli smak pysznego jedzenia.

d330xb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d330xb0