Trwa ładowanie...

Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?

Odwieczny dylemat - kupić czy wynająć?Źródło: regiodom.pl
d2fddgb
d2fddgb

Koniec wakacji i początek roku akademickiego to, jak co roku, czas, kiedy na rynku najmu sporo się dzieje – najwięcej jeśli chodzi o ceny! Matematyka w okresie jesiennym jest dla potencjalnych najemców mniej łaskawa i koszty wynajmu gwałtownie rosną.

Wynajmij taniej – oferta tylko na wakacje

W większych miastach rynek najmu zazwyczaj zamiera w wakacje. Większość popytu na mieszkania generują studenci, którzy na okres letni zjeżdżają do domów rodzinnych. W związku z tym, w krótkim czasie na rynek trafia wiele mieszkań do wynajęcia – w większości tych z najniższego segmentu, ale za to najtańszych.

Spadki cen najmu to jednak sytuacja krótkotrwała, ponieważ już w sierpniu studenci rozpoczęli poszukiwania kwater na kolejny rok akademicki i ceny poszybowały w górę. Już od lat obserwujemy, że w wakacje ruch na rynku najmu zamiera, ale po upływie dwóch miesięcy popyt na mieszkania się zwiększa i ceny znów idą w górę – czasem są nawet większe niż te sprzed wakacji.

Ceny na rynku najmu

W ciągu ostatniego roku w największych aglomeracjach średnie koszty wynajmu wzrosły. Według danych najdroższym miastem dla najemców wciąż pozostaje Warszawa - za wynajem kawalerki trzeba miesięcznie zapłacić tu średnio ponad 1,5 tys. zł, a mieszkania dwupokojowego już ponad 2000 zł. We Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku koszty wynajmu są podobne: kawalerka to koszt około 1,2 tys. zł za miesiąc, lokum 2-pokojowe to już dużo ponad 1,5 tys. zł. Okazuje się więc, że na najem Polak przeznacza już ponad połowę zarobków.

d2fddgb

Tymczasem może warto pomyśleć o kupnie nowego mieszkania. Ceny lokali spadają, oferta deweloperów jest coraz szersza, nikt nie musi już kupować przysłowiowej „dziury w ziemi” , a koszty związane z wynajmem pozostają wciąż na wysokim poziomie Trzymają się mocno i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie miały się zmniejszyć. Może się również okazać, że niedługo będą one równe kosztom ponoszonym z tytułu spłaty kredytu!

Dylemat - kupić czy wynająć?

Kupić czy wynająć mieszkanie – to przedmiot niekończących się dyskusji i domowych debat. Jednak jak zawsze - wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, planów na przyszłość i stylu życia!

Artykuł pochodzi z serwisu http://www.taniemieszkania.pl/blog

d2fddgb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fddgb