Trwa ładowanie...
ycipk-2u0k11

Lampa podłogowa – jaką wybrać do salonu?

Duża lampa podłogowa jest nie tylko źródłem światła uzupełniającego, które tworzy w pomieszczeniu przytulną atmosferę. To również elegancki element całej aranżacji. Czym się kierować przy wyborze modelu do salonu? Podpowiadamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lampa podłogowa oświetla wybrany obszar w salonie i ułatwia np. czytanie
Lampa podłogowa oświetla wybrany obszar w salonie i ułatwia np. czytanie (iStock.com, Fot: KatarzynaBialasiewicz)
ycipk-2u0k11

Lampa podłogowa – delikatny blask czy mocne światło?

Duża lampa podłogowa stanowi istotny element wyposażenia pomieszczenia, podobnie jak stół, kanapa czy lustro na ścianie. Może dawać zarówno mocne światło kierunkowe, jak i delikatne światło rozproszone. Wszystko zależy od potrzeb domowników.

ycipk-2u0k11

Jeśli chcemy, by lampa podłogowa tworzyła przytulną atmosferę, możemy wybrać model z jasnym albo ciemnym abażurem, który przepuści światło przez materiał, bądź model ze ściemniaczem, dzięki któremu wyregulujemy natężenie blasku. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się żarówka dająca światło o ciepłej temperaturze barwowej. Jeśli zaś chcemy, by lampa pełniła funkcję użytkową – np. oświetlała fotel, na którym czytamy książki – możemy wybrać model z kloszem, który nie rozprasza światła, a kieruje je punktowo w jeden obszar pomieszczenia.

ycipk-2u0k11

Lampa podłogowa zazwyczaj jest mniej poręczna w przenoszeniu niż lampa biurkowa czy nocna, jednak to zależy od rozmiaru. Pasuje głównie do dużych pomieszczeń, ale dobrze sprawdzi się też w mniejszych salonach. Jeśli zależy nam na tym, by była jak najbardziej stabilna, możemy wybrać model na trójnogu. Jeśli chcemy poszerzyć funkcjonalność, wybierzmy egzemplarz z półką, stolikiem bądź gazetnikiem.

Lampa podłogowa – nowoczesna czy tradycyjna?

Przy wyborze lampy podłogowej warto kierować się również wzornictwem i kolorami, które dopasują się do całego wystroju salonu. Modne są obecnie skromne egzemplarze, składające się z metalowych nóg, prostego abażura albo reflektora, które przypominają lampy użytkowe stosowane np. w studio fotograficznym. Takie będą pasowały do wnętrz minimalistycznych albo utrzymanych w stylu industrialnym.

ycipk-2u0k11

Do klasycznego salonu, w którym rządzą ciepłe kolory, drewno oraz dodatki w starym stylu, pasować będzie klasyczna lampa podłogowa z jasnym lub ciemnym abażurem. Model z dodatkowymi zdobieniami, np. zwisającymi koralikami, będzie dobry do wnętrz utrzymanych w stylu glamour.

ycipk-2u0k11
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2u0k11

ycipk-2u0k11
ycipk-2u0k11