Trwa ładowanie...
d3qcbza

Kupujemy komplet pościeli. Jaki wybrać?

Dobry sen zapewnia nie tylko wygodne łóżko, ale też dobra, ciepła i przewiewna pościel. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze kompletu dla siebie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pościel musi być trwała i dobrze chronić przed chłodem
Pościel musi być trwała i dobrze chronić przed chłodem (Shutterstock.com)
d3qcbza

Komplet pościeli - rozmiar

Komplety pościeli składają się najczęściej z dwóch lub jednej poszewki na poduszki i poszewki na kołdrę (opcjonalnie także prześcieradło). Rozmiary zestawów różnią się od siebie, ale najczęściej można trafić na poduszki o wymiarach: 40x40 (jaśki), 50x50, 50x60, 70x80 i poszwy na kołdry o wymiarach: 200x200/220 (dla dwóch osób), 160x200 i 140x200 (dla jednej osoby).

Komplet pościeli - materiał

Kolejną ważną kwestią jest materiał pościeli. Najczęściej spotkamy modele uszyte z bawełny, wełny, lnu, jedwabiu i materiałów syntetycznych. Pościel bawełniana jest stosunkowo tania, łatwa w praniu i przyjemna w dotyku. Jej znaczącą wadą jest jednak podatność na gniecenie. W tej grupie znajdują się np. modele z flaneli, która dobrze izoluje ciepło i nadaje się na zimne noce, modele z lekko połyskującej satyny bawełnianej czy modele z dżerseju, który jest trwały i gęsty.

d3qcbza

Pościel wełniana jest doskonałym izolatorem i świetnie wentyluje, dlatego sprawdzi się świetnie zarówno zimą, jak i latem. Najbardziej luksusowe są pościele jedwabne, które są bardzo przyjemne w dotyku i pozytywnie wpływają na skórę, niemniej mogą być zbyt cienkie na bardzo zimne noce. Pościel lniana zaś jest na tyle przewiewna, że dobrze sprawdzi się i w ciepłe noce, i w zimne, jednak - podobnie jak bawełna - bardzo się gniecie.

Pościele z materiałów syntetycznych, np. poliestru, mają zarówno wiele wad, jak i zalet. Nie przepuszczają powietrza, więc łatwo się w nich spocić, ale są trwałe i trudniej się gniotą. Sprawdzą się dobrze w zimne noce, ale niekoniecznie w letnie.

Komplet pościeli - zapięcia

Szybkim i wygodnym sposobem na zapięcie pościeli jest suwak błyskawiczny, który występuje coraz częściej. Suwak szczelnie zamyka wypełnienie, więc chroni go przed kurzem, i nie rozsuwa się łatwo, chyba że jest uszkodzony. Guziki zaś są mniej funkcjonalne, ich zapięcie zajmuje więcej czasu i łatwo mogą się rozpruć i odpaść od materiału.

Prócz suwaków i guzików znajdziemy także napy, zakładki (dodatkowy materiał, w który wkłada się wypełnienie) czy wiązane troczki.

d3qcbza

Podziel się opinią

Share

d3qcbza

d3qcbza