Trwa ładowanie...

Jak przechowywać choinkę, bombki i lampki? Sprytne patenty

Pięknie udekorowane drzewko to jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. W końcu jednak przychodzi czas, kiedy trzeba rozebrać choinkę. Jak przechowywać ozdoby świąteczne, aby za rok ponowie cieszyć się ich urokiem?

Jak przechowywać choinkę, bombki i lampki? Sprytne patentyŹródło: kaboompics
d2u0s3r
d2u0s3r

Święta, święta i po świętach… Według polskiej tradycji choinkę powinniśmy rozebrać po Święcie Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Niektórzy wstrzymują się z tym do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a ci, którym naprawdę trudno rozstać się z bożonarodzeniowym klimatem, czekają do święta Matki Bożej Gromniczej, które obchodzone jest 2 lutego.

Mniejsza o to, który termin wybierzemy – rozbieranie choinki to prawdziwa logistyka. Jeśli nie chcemy mieć potłuczonych bombek ani splątanych lampek, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Oto porady godne prawdziwej pani domu!

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com

Jak przechowywać sztuczną choinkę?

Ekologiczna choinka, imitująca świerk pospolity czy sosnę tyrolską, daje możliwość ułożenia gałęzi według własnej wizji. W przeciwieństwie do żywej, ze sztuczną nie ma aż tak dużego problemu. Wystarczy schować ją do kartonu i wynieść do piwnicy albo garażu.

d2u0s3r

Niektóre osoby ułatwiają sobie pracę jeszcze bardziej, nakładając worek na udekorowane drzewko – w ten sposób za rok nie muszą go znów ubierać. Choć takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, to jednak brakuje w nim magii związanej ze świątecznymi przygotowaniami. A przecież zakładanie lampek, bombek i innych ozdób powinno sprawiać nam przyjemność.

Żywa choinka – co z nią zrobić?

Decydując się na żywą choinkę, możemy przymocować ją do stojaka lub wybrać drzewko w doniczce. Trzeba tylko wybrać takie, które rzeczywiście w niej rosło, a nie zostało włożone do środka tuż przed sprzedażą. Bywa, że choinkom drastycznie przycina się korzenie po to, aby mieściły się w pojemniku – takie nie mają szansy przeżyć.

Najlepiej zainwestować w drzewko, które od początku uprawiano w doniczce – odpowiednio przechowywane i podlewane, będzie służyć co najmniej kilka sezonów. W przypadku choinki na stojaku można wziąć udział w akcji zbioru odpadów komunalnych – takie drzewka trafiają z reguły do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię.

kaboompics
Źródło: kaboompics

Lampki, bombki i inne dekoracje

Rozplątywanie lampek choinkowych potrafi być prawdziwą zmorą, dlatego warto odpowiednio je zabezpieczyć po rozebraniu drzewka. Zamiast robić z nich kulkę, zawińmy je na kawałek tektury lub włóżmy do rolki po ręczniku papierowym. W podobny sposób możemy przechowywać sztuczne girlandy lub łańcuchy koralikowe, które również lubią się splątywać. Brzegi rolek dodatkowo zabezpieczmy grubymi gumkami, a całość włóżmy do specjalnego pudełka. Dzięki temu w przyszłym roku unikniemy zbędnych nerwów, a ubieranie choinki będzie prawdziwą przyjemnością.

Kolejny, bardzo istotny akcent świąteczny to bombki – są piękne, ale jednocześnie kruche, przez co łatwo je stłuc. Aby cieszyć się nimi przez następne święta, przed schowaniem trzeba je zabezpieczyć. Nigdy nie wrzucajmy ich luzem do pojemników, chyba że w grę wchodzą oryginalne opakowania z wkładem.

kaboompics
Źródło: kaboompics

Większe bombki włóżmy do pudełka po butach lub plastikowego pojemnika – jeśli jest wysoki, zróbmy z kawałka tektury dodatkowe piętro. Do przechowywania mniejszych bombek śmiało możemy użyć wytłoczek po jajkach. Z kolei papierowe kubeczki świetnie nadają się do przechowywania drobiazgów o różnych kształtach.

Boże Narodzenie to piękny czas, który każdy z nas chce dobrze wspominać. Pamiętajmy, że właściwe przechowywanie ozdób może sprawić, że przygotowania do kolejnych świąt przebiegną w znacznie luźniejszej atmosferze.

d2u0s3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u0s3r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj