Trwa ładowanie...
d29ye8d

Jak przechowywać choinkę, bombki i lampki? Sprytne patenty

Pięknie udekorowane drzewko to jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. W końcu jednak przychodzi czas, kiedy trzeba rozebrać choinkę. Jak przechowywać ozdoby świąteczne, aby za rok ponowie cieszyć się ich urokiem?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dobrze zapakowana choinka i ozdoby świąteczne przetrwają do przyszłego roku
Dobrze zapakowana choinka i ozdoby świąteczne przetrwają do przyszłego roku (kaboompics)
d29ye8d

Święta, święta i po świętach… Według polskiej tradycji choinkę powinniśmy rozebrać po Święcie Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Niektórzy wstrzymują się z tym do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a ci, którym naprawdę trudno rozstać się z bożonarodzeniowym klimatem, czekają do święta Matki Bożej Gromniczej, które obchodzone jest 2 lutego.

Mniejsza o to, który termin wybierzemy – rozbieranie choinki to prawdziwa logistyka. Jeśli nie chcemy mieć potłuczonych bombek ani splątanych lampek, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Oto porady godne prawdziwej pani domu!

    Shutterstock.com

Jak przechowywać sztuczną choinkę?

d29ye8d

Ekologiczna choinka, imitująca świerk pospolity czy sosnę tyrolską, daje możliwość ułożenia gałęzi według własnej wizji. W przeciwieństwie do żywej, ze sztuczną nie ma aż tak dużego problemu. Wystarczy schować ją do kartonu i wynieść do piwnicy albo garażu.

Niektóre osoby ułatwiają sobie pracę jeszcze bardziej, nakładając worek na udekorowane drzewko – w ten sposób za rok nie muszą go znów ubierać. Choć takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, to jednak brakuje w nim magii związanej ze świątecznymi przygotowaniami. A przecież zakładanie lampek, bombek i innych ozdób powinno sprawiać nam przyjemność.

Żywa choinka – co z nią zrobić?

Decydując się na żywą choinkę, możemy przymocować ją do stojaka lub wybrać drzewko w doniczce. Trzeba tylko wybrać takie, które rzeczywiście w niej rosło, a nie zostało włożone do środka tuż przed sprzedażą. Bywa, że choinkom drastycznie przycina się korzenie po to, aby mieściły się w pojemniku – takie nie mają szansy przeżyć.

d29ye8d

Najlepiej zainwestować w drzewko, które od początku uprawiano w doniczce – odpowiednio przechowywane i podlewane, będzie służyć co najmniej kilka sezonów. W przypadku choinki na stojaku można wziąć udział w akcji zbioru odpadów komunalnych – takie drzewka trafiają z reguły do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię.

   kaboompics

Lampki, bombki i inne dekoracje

Rozplątywanie lampek choinkowych potrafi być prawdziwą zmorą, dlatego warto odpowiednio je zabezpieczyć po rozebraniu drzewka. Zamiast robić z nich kulkę, zawińmy je na kawałek tektury lub włóżmy do rolki po ręczniku papierowym. W podobny sposób możemy przechowywać sztuczne girlandy lub łańcuchy koralikowe, które również lubią się splątywać. Brzegi rolek dodatkowo zabezpieczmy grubymi gumkami, a całość włóżmy do specjalnego pudełka. Dzięki temu w przyszłym roku unikniemy zbędnych nerwów, a ubieranie choinki będzie prawdziwą przyjemnością.

d29ye8d

Kolejny, bardzo istotny akcent świąteczny to bombki – są piękne, ale jednocześnie kruche, przez co łatwo je stłuc. Aby cieszyć się nimi przez następne święta, przed schowaniem trzeba je zabezpieczyć. Nigdy nie wrzucajmy ich luzem do pojemników, chyba że w grę wchodzą oryginalne opakowania z wkładem.

   kaboompics

Większe bombki włóżmy do pudełka po butach lub plastikowego pojemnika – jeśli jest wysoki, zróbmy z kawałka tektury dodatkowe piętro. Do przechowywania mniejszych bombek śmiało możemy użyć wytłoczek po jajkach. Z kolei papierowe kubeczki świetnie nadają się do przechowywania drobiazgów o różnych kształtach.

Boże Narodzenie to piękny czas, który każdy z nas chce dobrze wspominać. Pamiętajmy, że właściwe przechowywanie ozdób może sprawić, że przygotowania do kolejnych świąt przebiegną w znacznie luźniejszej atmosferze.

d29ye8d

Podziel się opinią

Share

d29ye8d

d29ye8d