Grzejniki nie należą do szczególnie ozdobnych elementów wystroju wnętrza, większość z nas jest jednak zdana na ich obecność w pokoju. Podpowiadamy, jak znaleźć ozdobną zabudowę kaloryfera nieograniczającą jego podstawowej funkcji.
Grzejniki nie należą do szczególnie ozdobnych elementów wystroju wnętrza, większość z nas jest jednak zdana na ich obecność w pokoju. Podpowiadamy, jak znaleźć ozdobną zabudowę kaloryfera nieograniczającą jego podstawowej funkcji.
Grzejnik w salonie, gdzie żaden mebel nie jest w stanie go zasłonić, znajduje się zazwyczaj na zbyt wyeksponowanej pozycji. Długie zasłony nie mogą być cały czas zaciągnięte, warto więc zadbać o dekoracyjną osłonę kaloryfera. Powinna być ona ażurowa, aby umożliwiać cyrkulację powietrza. Dodatkowo należy wybrać lub zbudować taką, którą łatwo będzie ci zdemontować - w okresie grzewczym, jak również w trakcie sprzątania musisz mieć przecież dostęp do kaloryfera.
Efektowna zabudowa kaloryfera
Drewno jest na tyle łatwym w obróbce materiałem, że możesz z niego zbudować dowolną ozdobę wnętrza. Rama wypełniona sztachetami lub sklejką z otworami doskonale spełni się w roli osłony kaloryfera. Można skonstruować obudowę wiszącą, mocowaną na kołkach lub hakach do ściany lub stojącą na nóżkach. Efektownie, choć dość przysadziście, wyglądają drewniane zabudowy kończące się równo z podłogą. W większych pomieszczeniach mogą być pomalowane na wyraziste barwy komponujące się z wystrojem wnętrza. W mniejszych poleca się jasne kolory, np. modne obecnie przecierane biele. Jeśli chcesz, by osłona wtopiła się w tło, wystarczy użyć tej samej farby, która jest na ścianach.
Efektowna zabudowa kaloryfera
Otworzy w zabudowie kaloryfera mogą naśladować figury geometryczne, regularne kształty (np. koło) albo motywy roślinne czy ludowe podobne do haftów richelieu. Jeśli nie masz w domu wycinarki, możesz równie dobrze kupić gotową osłonę z drewna lub frezowanej płyt MDF, dostosowaną do standardowych modeli grzejników. Przy innych rozwiązaniach warto skorzystać z usługi firm produkujących maskownice wykonywane na indywidualny wymiar. Dobrze jest wówczas zamówić osłonę połączoną z drewnianym parapetem lub zabudową boczną w formie półek na książki czy szufladek na drobiazgi.
Efektowna zabudowa kaloryfera
Niezwykle nowoczesny i industrialny charakter mają osłony kaloryfera z metalu oraz szkła. Łatwe w montażu są gotowe maskownice ze stalowej blachy perforowanej, srebrne lub malowane proszkowo na dowolny kolor. Mogą one być łączone z drewnianą ramą. Niektóre modele tworzą pełną zabudowę, wraz z bokami po obu stronach kaloryfera, a czasem również z górną osłoną, co jest dobrym rozwiązaniem, gdy nad grzejnikiem nie znajduje się parapet. Inne składają się jedynie z płyty osłonowej zamocowanej na wysięgnikach.
Efektowna zabudowa kaloryfera
Jeśli cenisz sobie oryginalność, możesz wybrać przesłony z metaloplastyki, które stylem przypominają parawanowe osłony kominkowe lub artystyczne formy oplatające kaloryfer wzorzystą siatką. Niestety będzie do rozwiązanie kosztowne, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wykonanie osłony na indywidualne zamówienie. Do nowoczesnych wnętrz pasują również szklane tafle - mogą być mleczne, satynowe a nawet z fakturą. Szkło płyty mocuje się albo na długich uchwytach usytuowanych równolegle do podłogi lub na metalowych obejmach podobnych do balustrad balkonowych. Istnieje też wersja stojąca na metalowej konstrukcji nóżek. Dla ciekawszego efektu można wybrać taflę wygiętą w łuk lub falę.
Efektowna zabudowa kaloryfera
Akcentem budującym ciepły klimat pokoju będzie osłona kaloryfera wykonana nie tylko z drewna, lecz także z materiału. Płachtę przepuszczającej powietrze tkaniny można rozpiąć na drewnianej ramie. Jednolita o wyciszonej barwie nie będzie intensywnie ingerowała w aranżację wnętrza, ale w ascetycznym pomieszczeniu warto wykorzystać wyrazisty lub wzorzysty materiał.
Efektowna zabudowa kaloryfera
Ciekawym efektem jest powielenie na osłonie grzejnika materiału zasłon. Miejsce tkaniny może zająć rattanowa plecionka, która sprawi, że w pokoju zagości klimat stylu kolonialnego.
Efektowne ażurowe osłony na kaloryfer warto podświetlić, nawet niewielkimi diodami LED. Staną się wówczas nastrojową lampą rzucającą ciekawe cienie w pomieszczeniu.