Wolnostojący piec kominkowy - tzw. kozę grzewczą - można uznać za prostszą odmianę kominka. Jest od niego lżejszy, zajmuje mniej miejsca, łatwo go zdemontować i przestawić, jeżeli staje się niepotrzebny. Ta lista nie wyczerpuje jednak zalet pieca kozy...
Piec kominkowy dawniej był znany jako koza - prosty, dość prymitywny piecyk będący najtańszym wariantem ogrzewania pomieszczeń. Współczesne urządzenia tego typu są nie mniej eleganckie i zaawansowane technicznie niż wkłady wykorzystywane do budowy kominków. Odróżnia je od nich przede wszystkim zintegrowana, estetyczna, gotowa obudowa - do wyboru z bogatej palety producentów. Kupiony w sklepie piec jest więc urządzeniem od razu po kupieniu gotowym do działania i - co dla niektórych może być jeszcze ważniejsze - od razu stanowi ozdobę wnętrza. Wymaga tylko podłączenia do przewodu kominowego. Równie istotne dla użytkowników jest to, że choć koza nie może być jedynym źródłem ogrzewania domu, doskonale uzupełnia system grzewczy, obniżając rachunki za ciepło. Drewno, którym są zasilane wolnostojące piece, kosztuje niewiele, a jednocześnie jest paliwem ekologicznym.
To cię też zainteresuje: Kominki, w których się zakochasz...
Koza grzewcza
Abstrahując od funkcji dekoracyjnej, podstawowym zadaniem pieca kominkowego jest ogrzewanie pomieszczeń. Odbywa się to przez jego obudowę, najczęściej metalową. Droższe modele bywają dodatkowo osłonięte specjalnymi kaflami ceramicznymi lub płytami kamiennymi dobrze akumulującymi ciepło, dzięki czemu jest ono dłużej oddawane do pomieszczenia. Do gromadzenia ciepła służą też płyty szamotowe, którymi zwykle jest wyłożona stalowa komora paleniskowa pieców stalowych, natomiast żeliwne ich nie potrzebują - odlewy z tego materiału są dostatecznie masywne, żeby same mogły akumulować ciepło.
To cię też zainteresuje: Kominki, w których się zakochasz...
Koza grzewcza
Piec kominkowy działa jak typowy grzejnik - ogrzewa powietrze owiewające jego zewnętrzną powierzchnię. Ogrzane powietrze staje się rzadsze, więc się unosi i dzięki temu w pokoju występuje jego cyrkulacja (ciepło rozprzestrzenia się zatem głównie dzięki konwekcji).
Niektóre piece wolnostojące są wyposażone w przezroczystą szybę. Wtedy ogrzewanie działa nieco inaczej - znaczny udział w wymianie ciepła ma bowiem promieniowanie. Najmocniej rozgrzewają się przedmioty znajdujące się w zasięgu fal promieniowania podczerwonego emitowanego przez szybę. Taki sposób ogrzewania jest bardziej zbliżony do kominkowego, w którym źródłem ciepła jest przede wszystkim widoczny płomień.
To cię też zainteresuje: Kominki, w których się zakochasz...
Koza grzewcza
Zdecydowana większość pieców kominkowych jest przeznaczonych do spalania drewna i brykietów drewnianych, tylko w niektórych producenci dopuszczają też użycie węgla kamiennego czy koksu. Wynika to z innego składu i temperatury spalin pochodzących z tych paliw. Wiele nowoczesnych pieców jest zbyt delikatnych, by wytrzymać kontakt z nimi przez dłuższy czas.
To cię też zainteresuje: Kominki, w których się zakochasz...
Koza grzewcza
Ciekawym rozwiązaniem są piece na pelety - niewielkich rozmiarów granulki ze sprasowanych trocin, wiórów i zrębków. Takie urządzenia są wyposażone w zautomatyzowane palniki, do których pelety dostarcza podajnik z napędem elektrycznym. Pobiera je z zasobnika znajdującego się w obudowie pieca lub ustawionego obok (na przykład za ścianą). Jednorazowe napełnienie zasobnika umożliwia działanie pieca przez wiele godzin.
To cię też zainteresuje: Kominki, w których się zakochasz...
Koza grzewcza
Obsługa pieca kominkowego na pelety jest bardzo uproszczona. Paliwo jest w nim zapalane przez świecę żarową, a proces spalania kontroluje elektronika. Sterowanie - włączanie i wyłączanie oraz zmiany wydajności - jest możliwe za pomocą pilota.
To cię też zainteresuje: Kominki, w których się zakochasz...