Okna aluminiowe - wady i zalety

Okna aluminiowe to nowoczesne, trwałe i energooszczędne rozwiązanie, które powoli podbija budownictwo mieszkaniowe. Sprawdźmy, dlaczego coraz więcej inwestorów decyduje się na ten materiał przy wznoszeniu własnych czterech ścian.

Okna aluminiowe - wady i zalety
Źródło zdjęć: © Paweł Lis Architekci

05.10.2016 09:40

Okna aluminiowe to nowoczesne, trwałe i energooszczędne rozwiązanie, które powoli podbija budownictwo mieszkaniowe. Sprawdźmy, dlaczego coraz więcej inwestorów decyduje się na ten materiał przy wznoszeniu własnych czterech ścian.

Aluminiowe okna możemy zobaczyć już nie tylko w budynkach szkół czy urzędów. Doskonale prezentują się jako element nowoczesnych domów jednorodzinnych w zestawieniu ze stonowaną kolorystyką elewacji. Ten rodzaj stolarki będzie odpowiedni w budynkach, w których obecne są duże przeszklenia podkreślone przez efektowne profile okienne. To niewątpliwie najbardziej prestiżowy rodzaj okien, jednak - jak każdy wybór - ma on swoje wady i zalety. Kiedy warto się zdecydować na okna aluminiowe?

Walory estetyczne

Paleta kolorystyczna profili z aluminium jest w zasadzie nieograniczona. Można je lakierować proszkowo lub anodować na dowolny kolor. Czerwony, granatowy, zielony? Wśród okien lakierowanych znajdziemy różne odcienie, dostępne są także inne barwy z palety RAL. Oferta na rynku jest ogromna – wykończenie imitujące wybarwienie i usłojenie drewna? Nic trudnego. Jednak najchętniej wybierane są okna w kolorze naturalnego aluminium - ciemnoszarym, rzadziej złotym lub brązowym.

Powierzchnia okien aluminiowych może być matowa, metalizowana lub błyszcząca. Można też wybrać profile w innej barwie na zewnątrz okna i w innej od wewnątrz. Z tego niezwykle plastycznego tworzywa można uformować każdy kształt - łuku, trapezu czy koła - i najbardziej nietypowy rozmiar. Profile mogą być zarówno bardzo wąskie, jak i szerokie, a co za tym idzie – zdolne do utrzymania ogromnych przeszkleń, charakterystycznych dla nowoczesnego designu.

Trudno sobie wyobrazić luksusową willę z oknami PCW czy drewnianymi. Te ostatnie z pewnością pokonują metal w walce o wpisanie się w krajobraz sielskich dworków czy rustykalnych, wiejskich domów. Jeśli marzy ci się drewniany dom, od razu postaw na ramy z tego samego tworzywa, w innym przypadku na pewno warto rozważyć aluminium. Okna z profilami aluminiowymi doskonale sprawdzą się w tzw. architekturze miejskiej – pasują zarówno do willi w stylu modernistycznym, włoskim, jak i inspirowanej budownictwem industrialnym. Doskonale wyglądają na elewacjach domów, do których wykończenia użyto tynku w odcieniach szarości, polerowanego granitu czy łupku lub klinkieru w barwach grafitu czy piaskowych żółcieni.

Okna aluminiowe – solidne rozwiązanie

Kilkukomorowe profile aluminiowe wypełniane są materiałami termoizolacyjnymi najnowszej generacji, dzięki którym okna osiągają bardzo korzystne parametry współczynnika U, czyli przenikania ciepła, o wartości U = 1,78 W/(m2K). Dzięki plastyczności materiału z aluminium można wyprodukować bardzo wąskie profile, co sprawia, że możliwe jest zwiększenie powierzchni szyby, a tym samym zapewnienie maksymalnego dopływu światła słonecznego.

Są też wyjątkowo łatwe w pielęgnacji. Nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Raz na kilka miesięcy myje się je przy użyciu zwilżonej wodą ściereczki i łagodnego detergentu. Ważne, by nie miał w składzie octu czy innego kwasu. Metalowe elementy niemal w 100 proc. poddają się recyklingowi, są więc przyjazne dla środowiska.

Dla zmęczonych budową domu dobrą wiadomością jest ta, że montaż i transport okien aluminiowych przebiega bardzo sprawnie – są znacznie lżejsze niż ich odpowiedniki z PCV czy drewna.

Drewniane, plastikowe czy aluminiowe?

Niektórym przeszkadza ich zimna w dotyku rama. Nadaje ona wnętrzom poczucie sterylności. Ten mankament wielu producentów pokonuje, produkując drewniane okna z aluminiowymi nakładkami. Można też wybrać okna aluminiowe z tzw. ciepłymi profilami. Wkładka PCV umiejscowiona w ich ramie zapewni wystarczającą izolacyjność cieplną. Wykonane w całości z aluminium profile zimne stosuje się w zasadzie jedynie w budynkach użyteczności publicznej. Do polskich warunków atmosferycznych najlepiej przystosowane są okna trzykomorowe. Nie ulega wątpliwości, że pomimo dobrej izolacji cieplnej okna drewniane czy te z PCV mają bardziej korzystny współczynnik przenikania ciepła.

Aluminium to materiał odporny na zmienne czynniki atmosferyczne. Wiatr, śnieg, długotrwała wilgoć nie są dla niego przeszkodą. W przeciwieństwie do okien drewnianych mamy pewność, że nie porosną mchem, grzybem, pleśnią. Nie blakną i nie przebarwiają się pod wpływem promieniowania słonecznego, jak stolarka PCV.

W porównaniu z ramami drewnianymi i plastikowymi aluminium jest znacznie mniej podatne na uszkodzenia. Nie ulega przekształceniom – utrzymuje te same rozmiary przy zmianach temperatur. Uszkodzona lub zarysowana rama nie nadaje się jednak do renowacji – trzeba wymienić ją na nową, co jest nie tylko dużym przedsięwzięciem finansowym, ale też organizacyjnym. Z drugiej strony okna PCV wraz z upływającym czasem ulegają znacznym odkształceniom, więc i w tym przypadku koniecznością staje się całkowita wymiana stolarki. Z kolei drewno – choć to surowiec naturalny, bardzo trwały i stabilny, wymaga częstej konserwacji. By dobrze nam służyło, co 3-4 lata powinno się je odrestaurować. W razie korozji należy je zeszlifować i ponownie nałożyć olej czy lakier.

Cena

Do najtańszych okien należą te z PCV. Na stolarkę drewnianą musisz przeznaczyć ok. 30-40 proc. więcej, aluminium będzie kosztować nawet 50-70 proc. drożej niż PCV. Okna wykonane na zamówienie według indywidualnie wykonanych pomiarów są drogie, w zamian jednak otrzymujesz pełną kontrolę nad ich wyglądem. Cena rośnie wraz z każdym niestandardowym parametrem: nietypowym kształtem, rzadko spotykanym kolorem lakieru czy nietuzinkowym wzornictwem imitującym drewno.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)