Trwa ładowanie...

Walcz z wilgocią w domu. Wypróbuj osuszacze powietrza

Zimą wiele osób uskarża się na choroby górnych dróg oddechowych oraz bóle głowy. Objawy kojarzone z przeziębieniem mogą mieć jednak inne podłoże – zbyt wysoką wilgoć w mieszkaniu. Aby skutecznie z nią walczyć, warto odpowiednio się przygotować.

Walcz z wilgocią w domu. Wypróbuj osuszacze powietrzaŹródło: Shutterstock.com
d13ja0g
d13ja0g

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych urządzeń do osuszania powietrza oraz sposoby na to, by zachować optymalną wilgotność w twoim domu.

Powody występowania wilgoci na ścianach są różne. Może przedostawać się do wnętrza zarówno górą, poprzez nieszczelny dach, jak zaciągana z poziomu gruntu, gdy uszkodzeniu uległa warstwa izolująca fundament. Szczególnie narażone są więc pomieszczenia wokół komina, a także podpiwniczenia. Za zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w domu odpowiadają również codzienne czynności domowników: gotowanie, pranie, kąpiele czy prysznice, a także rośliny.

Oznaki wilgoci

Początkowo wysoka wilgoć mieszkania objawia się bardzo niepozornie: zbyt duża ilość pary wodnej osadza się na szybach, w szafach pojawia się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, a uprane ubrania bardzo powoli schną. Z biegiem czasu zaczną pojawiać się coraz bardziej widoczne oznaki nadmiernego poziomu wilgoci, a negatywne skutki szczególnie mocno odbiją się na alergikach.

Za zwiększenie wilgotności powietrza odpowiadają również rośliny Shutterstock.com
Za zwiększenie wilgotności powietrza odpowiadają również rośliny Źródło: Shutterstock.com

Optymalny poziom wilgotności w domu powinien mieścić się w granicach 40-60 proc. Jeśli będzie zbyt niski, pojawi się problem piekących oczu i suchości w gardle. Gdy natomiast poziom wilgoci przekroczy bezpieczną granicę, stworzy to doskonałe warunki do powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

d13ja0g

Jak walczyć z wilgocią

W walce z wysoką wilgotnością powietrza w mieszkaniu nieoceniona będzie dobra wentylacja. Niezależnie od pory roku nie powinno się zasłaniać i zaklejać otworów wentylacyjnych, warto również kilka razy dziennie przewietrzyć pokoje. Pięciominutowy przeciąg rano i wieczorem pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci z mieszkania. Trzeba również zadbać o to, by w trakcie trwania okresu grzewczego zbytnio nie wyziębiać pomieszczeń. Niskie temperatury i brak przewiewu sprzyjają skraplaniu się wilgoci. Należy ponadto unikać suszenia ubrań na grzejniku.

Nadmierną wilgoć można usunąć, stosując specjalne osuszacze. Są to urządzenia elektryczne, których zadaniem jest wyłapanie i usunięcie wody nagromadzonej w powietrzu. W zależności od poziomu wilgotności i jakości urządzenia, osuszacz może skroplić nawet kilka litrów wody dziennie. Wbudowany pojemnik zbiera ciecz powstałą w wyniku gotowania, prania lub innych czynności, a gdy zostanie wypełniony wyłącza się, tym samym dając znać, że pora go opróżnić.

Przed zakupem takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Moc urządzenia liczy się szczególnie wtedy, gdy będzie ono używane regularnie. Zbyt mała pojemność zbiornika na wodę może wiązać się z koniecznością ciągłego opróżniania. Dla par z małymi dziećmi istotny będzie również poziom hałasu, który emituje urządzenie. Dodatkowe filtry pozwolą nie tylko wyłapać wilgoć, ale również oczyścić powietrze ze szkodliwych związków.

Jeżeli obawiasz się, że twoje mieszkanie może mieć problemy z wilgocią, warto prześledzić przyczyny takiego stanu rzeczy i podjąć odpowiednie kroki, by temu zapobiec. Zarówno poprawienie jakości wentylacji, jak i używanie odpowiednich urządzeń, które pozwolą zachować optymalną wilgotność powietrza sprawi, że ty i twoja rodzina będziecie mogli spać spokojnie.

d13ja0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13ja0g