Trwa ładowanie...

Sprzęt dla ambitnych ogrodników. Glebogryzarki, wertykulatory i kultywatory

Zakładanie i pielęgnowanie ogrodu wymaga nie lada cierpliwości oraz wiedzy. Niektóre czynności w ogrodzie należy wykonać ręcznie, w innych pomogą nam specjalne maszyny o tajemniczych nazwach. Kiedy użyć aeratora, wertykulatora lub kultywatora?

Sprzęt dla ambitnych ogrodników. Glebogryzarki, wertykulatory i kultywatoryŹródło: iStock.com
d3otbzg
d3otbzg

Aerator. Trawnik będzie bardziej wytrzymały

Aerator służy do napowietrzania trawnika. Posiada specjalne rurki lub kolce, którymi nakłuwa glebę. Niezwykle cennym efektem jest zwiększenie wytrzymałości trawnika na deptanie. Nakłuwanie go rozluźnia podłoże, co sprawia, że powietrze może dostać się do głębszych warstw gleby i odżywić je od wewnątrz. Za pomocą aeratora pozbędziesz się warstwy zbitej skorupy ziemi oraz zniszczysz siewki chwastów, z którymi później trudniej byłoby sobie poradzić. Aerację wykonujemy pomiędzy marcem i majem lub sierpniem i listopadem. Jeśli zabieg wykonamy wiosną, poprawimy dostęp wody do korzeni trawnika. Jeśli zdecydujemy się wykonać go jesienią, przyśpieszymy wzrost trawy w kolejnym sezonie.

Mulczowanie. Prosty sposób na odżywienie trawy

Mulczowanie doskonale wpływa na trawnik, szczególnie po zimie. Polega ona na rozdrabnianiu pokosu przez kosiarkę i pozostawieniu jej na trawniku jako nawozu organicznego. To ekologiczny i prosty sposób na odżywienie oraz pielęgnację trawy, co jednocześnie rozwiązuje problem składowania tej, którą przed chwilą ścięliśmy. Mulcz utrzymuje odpowiednią wilgotność gleby, utrudniając parowanie wody oraz utrudnia rozwój chwastom. Warunkiem powodzenia zabiegu jest mulczowanie suchej trawy, która wcześniej została dokładnie wygrabiona. Na trawniku nie może być nawet najmniejszych pozostałości gałęzi i liści, więc jeśli zależy ci na jak najlepszym efekcie, przyłóż się do tego rodzaju pielęgnacji jeszcze przed uruchomieniem kosiarki z opcją mulczowania.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wertykulator. Usuniesz mech i przyśpieszysz wzrost trawnika

Wertykulator wyposażony jest w pionowe noże, które podczas zabiegu z dużą siłą przecinają obumarłą warstwę trawy, tak zwany filc. Sprzęt ten służy do napowietrzania trawnika. Następnie noże podnoszą ją ponad powierzchnię trawnika, co rozluźnia glebę i napowietrza ją. Kolejną zaletą jest ułatwienie dostarczania wody do korzeni traw, co ma wpływ na ich kondycję. Wertykulacja pomaga usunąć z trawnika mech i pobudza trawę do intensywnego wzrostu. Dodatkowo, noże urządzenia nacinają darń trawnika, więc korzenie mają więcej miejsca na rozrost. Wertykulację należy przeprowadzać wiosną i jesienią, kiedy ziemia jest wilgotna, a trawa przycięta do około 1 centymetra. Wtedy osiągniemy najlepsze efekty.

Glebogryzarka. Zadbaj o podłoże przed zasianiem nasion

To urządzenie ogrodowe jest prawdziwym zbawieniem dla osób, które chcą zasiać własny trawnik. Glebogryzarka intensywnie spulchnia ziemię, napowietrza ją i odchwaszcza. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć jeszcze więcej przydatnych funkcji, na przykład rozprowadzanie kompostu i torfu, co w niektórych sytuacjach może być zbawienne, szczególnie na większym terenie. Najważniejszą częścią glebogryzarki są noże umieszczone na tarczach, które obracają się według własnej osi. Poruszają się one z dużą prędkością, wgryzają się w ziemię, podrzucają ją oraz przewracają na drugą stronę. Nie zostawiają jednak szczelin powietrznych, a gleba po użyciu glebogryzarki nie ma grudek. Otrzymujemy więc podłoże idealne do wysiewu trawy.

Kultywator. Błyskawiczne spulchnienie ziemi

Podobnie jak glebogryzarka, kultywator również przeznaczony jest do spulchniania gleby. Jest jednak dużo mocniejszy, co sprawia, że ma większe możliwości. Jest stosowany nie tylko w ogrodnictwie, ale i w rolnictwie. Zazwyczaj posiada silnik spalinowy, dzięki czemu ma dużo większą moc. Kultywator również jest narzędziem zębatym, jednak jego elementy nie obracają się. Zęby wbijają się głęboko w glebę i ją wzruszają. Zasadniczą różnica pomiędzy glebogryzarką i kultywatorem jest fakt, że pierwsze urządzenie pozostawia powierzchnię gładką i gotową do zasiewu. Kultywator dużo szybciej radzi sobie z większym terenem, jednak pozostawia grudki.

texture of fresh green grass Fotolia
texture of fresh green grass Źródło: Fotolia
d3otbzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3otbzg