Trwa ładowanie...

Precyzja i wygoda przede wszystkim. Ciśnieniomierze do domu

Złe samopoczucie, bóle głowy, ciągłe zmęczenie – to wszystko może oznaczać problemy z ciśnieniem. Warto badać się na bieżąco, w ten sposób możesz szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i szybko zaradzić problemom.

Warto regularnie mierzyć ciśnienieWarto regularnie mierzyć ciśnienieŹródło: Adobe Stock
d14pjcc
d14pjcc

Wybór odpowiedniego urządzenia do monitorowania ciśnienia nie jest lekki. Nawet najmniejsze odstępstwo od normy prawidłowego ciśnienia nie powinno być bagatelizowane, dlatego trzeba wybrać pewny sprzęt, który pozwoli nam sprawdzić, co leży na sercu.

Dobrze będzie jednocześnie zadbać o to, by sama obsługa urządzenia i pomiar ciśnienia były jak najprostsze, a wynik czytelny. Ciśnieniomierz to jedno z tych urządzeń, które powinny znaleźć się w każdym domu, niezależnie od tego, czy któryś z domowników ma problemy z ciśnieniem.

Badaj się na bieżąco

Choć z ciśnieniomierza najczęściej korzystają osoby z wykrytym nadciśnieniem tętniczym, to warto, by każdy z domowników raz na jakiś czas monitorował stan ciśnienia – tyczy się to szczególnie osób powyżej 55 roku życia, osób otyłych, z ryzykiem cukrzycy czy stwierdzonymi chorobami nerek. To jednak nie wszystko.

Ciśnienie warto mierzyć również wtedy, gdy regularnie uprawiasz sport. Zamiast pełnowymiarowego i nieporęcznego ciśnieniomierza wybierz jednak specjalną opaskę sportową, której zadaniem jest monitorowanie ciśnienia, stopnia utlenienia krwi i wielu innych parametrów. Dodatkowo po sparowaniu z telefonem komórkowym możesz jeszcze bardziej rozwinąć możliwości urządzenia i zyskać dostęp do interesujących danych takich jak licznik spalonych kalorii czy przebyty podczas treningu dystans oraz prędkość, z jaką się poruszasz.

Jaki ciśnieniomierz do domowego użytku?

Ze względu na miejsce umieszczenia wyróżniamy ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne. Pierwsze modele są dużo mniejsze i bardziej poręczne – bez problemu spakujesz go ze sobą do walizki czy nawet plecaka lub torby. Nakłada się je, jak sama nazwa wskazuje na nadgarstek tam, gdzie żyły są najbliżej skóry. Jeśli zależy ci przede wszystkim na bardziej dokładnym wyniku, wybierz ciśnieniomierz naramienny, który składa się z jednostki centralnej oraz kołnierza połączonego cienkim przewodem. Sam mankiet w większości przypadków jest pompowany automatycznie przez aparat, choć starsze modele mogą wymagać ręcznego pompowania.

ciśnieniomierz Shutterstock
Dopilnuj, by pomiar był dokładnyŹródło: Shutterstock

Jak mierzyć ciśnienie

Pomiary ciśnienia należy wykonywać przede wszystkim regularnie, o stałych godzinach, dzięki czemu łatwiej będzie można stwierdzić odstępstwa od normy. Aby wynik był jak najbardziej zbliżony do właściwego, należy wykonać dwa pomiary w kilkuminutowym odstępie. Jeżeli różnica jest wyraźna, należy wykonać kolejny pomiar po przerwie i tak do uzyskania spójnych wyników.

Pamiętaj, że nie należy mierzyć ciśnienia "z marszu". Dobrze będzie usiąść i odpocząć około kwadrans przed pomiarem, w przeciwnym wypadku wynik nie będzie miarodajny. Około pół godziny przed pomiarem nie powinno się palić papierosów, pić kawy, a także jeść sutych posiłków. W trakcie pomiaru ręka nie może być ściśnięta biżuterią, ciasnym rękawem czy paskiem zegarka. Powinna opadać luźno na oparcie fotela lub blat stołu tak, by być na wysokości serca – niezależnie od pozycji ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d14pjcc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14pjcc