Qaqwqwrqw

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Miłych snów. Ale na czym?

W łóżku spędzamy jedną trzecią życia, a jakość snu decyduje o tym, jak funkcjonujemy w trakcie dnia. Wiele zależy od właściwie dobranego materaca. Niekoniecznie najdroższego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miłych snów. Ale na czym?
(Shutterstock.com)
Qaqwqwrqw

Swój wzrost i wagę na ogół pamiętamy. Ale do zakupu materaca (lub materaców) do łoża małżeńskiego potrzebne są informacje o gabarytach współmałżonka (lub partnera). Trzeba też mieć na uwadze alergie i różne schorzenia przyszłych użytkowników.

Na początek sprawdźmy rodzaje materaców. Można kupić lateksowe, piankowe (w tym termoelastyczne) i sprężynowe (bonellowe i kieszeniowe). Często te różne rodzaje są łączone w ramach poszczególnych modeli. Uzupełnia się je też dodatkowymi wkładami: kokosowym, z włosiem końskim, trawą morską czy łuską gryczaną. W zależności od zastosowanego wypełnienia materace można podzielić na miękkie, średnio twarde i twarde. Im ktoś więcej waży, tym twardszego potrzebuje podłoża. Materac powinien być też o minimum 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spać.

Co tak naprawdę chroni przed bakteriami

Kolejna kwestia to pokrowiec. Najlepiej wybrać taki, który jest zdejmowany i nadaje się do prania. Może być uszyty z różnych materiałów. Na przykład strona „letnia” z bawełny, a strona „zimowa” - z owczej wełny. Pokrowce bywają zabezpieczone przed grzybami i bakteriami. Zawierają np. wyciąg z aloesu, włókna srebra, aktywne składniki z alg morskich i wiele innych elementów.

Shutterstock.com
Podziel się
Qaqwqwrqw

Warto zwrócić uwagę na pokrowce membranowe o właściwościach higroskopijnych, które świetnie sobie radzą z nadmiarem wilgoci.

Przed zakupem zaleca się wypróbowanie wybranego modelu. To ważny test. Materac jest odpowiedni, jeżeli podczas leżenia na boku kręgosłup układa się prawie w linii prostej. Natomiast w pozycji na wznak - odcinek lędźwiowy nie powinien być ani wygięty w pałąk, ani wklęsły.

Ciężki lateks trzyma formę

Komfort snu i jakość wypoczynku zależą od rodzaju wypełnienia materaca. Weźmy pod lupę lateksowe, które stanowi połączenie syntetycznego lateksu z mleczkiem kauczukowym. Materace lateksowe są bardzo elastyczne. Dobrze dopasowują się do kształtu ciała i równomiernie je podtrzymują. Po wstaniu z łóżka „wracają” do pierwotnej formy. Mają porowatą strukturę, co oznacza, że „oddychają”. Dlatego poleca się je alergikom.

Qaqwqwrqw

To produkty przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Są też wytrzymałe i trwałe, więc nadają się do stelaży z regulacją (byleby listwy były rozmieszczone maksymalnie co 3 cm). Są ciężkie, ale za to nadają się do dezynfekcji parą wodną. Charakterystycznie pachną, co może przeszkadzać, ale z czasem zapach ten ulatnia się.

Lekka pianka z olejami

Dużą grupę produktów stanowią materace piankowe. Rodzajów pianek jest wiele, jednak warto zwrócić uwagę na pianki termoelastyczne, które zabierają ciepło z ciała jednocześnie zwiększając swoją plastyczność. Niestety, gdy jest zimno – twardnieją. Właściwie dobrane pianki stanowią dobre podparcie dla kręgosłupa. Bywają takie, które zawierają naturalne oleje, np. słonecznikowy, dzięki czemu są trwalsze i bardziej elastyczne.

Pianki mają jeszcze jedną zaletę – mogą być perforowane, co umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Poza tym cechuje je lekkość i sprężystość. Okresowe odwracanie ich na stronę letnią lub zimową nie męczy.

Sprężyna dla singla

Swoje zalety mają też materace sprężynowe. Bonelle to sprężyny z wysokiej jakości drutu połączone ze sobą w jeden system. Mówi się, że są elastyczne powierzchniowo. To znaczy, że mocno uginają się pod naciskiem.

Qaqwqwrqw

Z jednej strony poddają się ciężarowi człowieka i zapewniają spokojny, wygodny sen, z drugiej – okazują się niekomfortowe, gdy korzysta z nich więcej niż jedna osoba jednocześnie. Dlatego warte polecenie są przede wszystkim jednoosobowe materace bonellowe. Lekkie, przewiewne, trwałe i tanie.

Dyskretne kieszonki dla dwojga

Szukając materaca na pewno natkniemy się na bardzo popularne wersje ze sprężynami kieszeniowymi. W tym przypadku system składa się z pojedynczych sprężyn umieszczonych w pokrowcach – kieszonkach z tkaniny. Każda z nich „pracuje” niezależnie. Taki materac reaguje na nacisk punktowo i w ten sposób dopasowuje się dokładnie do kształtu ciała użytkownika. Dlatego często ten typ (zwłaszcza w bogatej wersji multipocket) jest wybierany do małżeńskich sypialni. Zapewnia wysoki komfort spania w podwójnym łóżku. Nie bez znaczenia jest fakt, że te sprężyny (w przeciwieństwie do bonellowych) nie wydają odgłosów.

Materace ze sprężynami kieszeniowymi często mają podział na strefy: głowy, szyi i barków, lędźwi, bioder, ud, łydek i stóp. Ich słabą stroną jest nietrwałość kieszonek i podatność na deformacje. Dlatego trzeba uważać, aby bez potrzeby nie stawiać ich pionowo, ani nie siadać na ich krawędzi. No i wymagają odpowiedniego stelaża. Pod taki materac listwy muszą być ułożone gęsto.

Zobacz koniecznie: W tej małej kuchni wszystko się mieści. Fantastyczne patenty!

Qaqwqwrqw
Polub WP Dom
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

Qaqwqwrqw