Trwa ładowanie...

Mieszkanie dla żaka. Jak stworzyć atrakcyjną przestrzeń pod wynajem?

Czasy, gdy kawałek podłogi i materac w zupełności studentom wystarczały, minęły. Dziś wynajmujący, jeśli chcą, by ich ogłoszenie szybko znalazło odbiorcę, muszą się postarać.

Mieszkanie dla żaka. Jak stworzyć atrakcyjną przestrzeń pod wynajem?Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d21bt5h
d21bt5h

Sierpień i wrzesień to czas, gdy studenci szukają mieszkań lub pokoju na wynajem. Najlepiej blisko uczelni lub w dzielnicy, która jest dobrze z nią skomunikowana. Jeśli myślimy o tym, by "oddać" żakom swoje cztery kąty, to jest to ostatni moment, by odpowiednio je do tego przygotować.

Nieremontowane M4 ze zbieraniną przypadkowych mebli, szczególnie na rynku, gdzie podaż jest wyższa niż popyt, nie znajdzie swojego amatora. Dziś żacy wolą dopłacić za wyższy standard. Szukają mieszkań ładnych, funkcjonalnych oraz wyposażonych w podstawowe meble, sprzęty i instalacje (internet to absolutne must have).

Jak przygotować i wyposażyć mieszkanie dla studenta, by wynająć je szybko i w dobrej cenie?

Odświeżamy i konserwujemy

Przede wszystkim mieszkanie warto odświeżyć. Zakres prac zależy oczywiście od budżetu. Określmy go na początku, a wydatki dostosujmy do potrzeb wynajmujących. Od tego, jaki efekt osiągniemy, będzie zależała cena wynajmu.

d21bt5h

Planując malowanie, warto wybrać jasne i neutralne kolory. Na ścianach zawsze dobrze wygląda biel, która nie tylko sprawia, że przestrzeń jest jaśniejsza, a przez to wydaje się być bardziej przestronna, ale też pozwala na dowolny dobór mebli i dodatków. Biała farba jest też tania i łatwa w utrzymaniu. Wszelkie zabrudzenia czy zniszczone fragmenty można w każdej chwili odmalować.

Jeśli na ścianach mamy boazerię, nie zrywajmy jej, ale pomalujmy na jasny, biały lub szary, kolor.

Na podłogach w pokojach najlepiej wyglądają panele (jeśli kładziemy nowe, postawmy na bardziej trwały materiał, odporny na zarysowania i uszkodzenia), a w przedpokoju, kuchni i łazience – płytki. Jeśli nie chcemy martwić się zniszczeniami, sięgnijmy raczej po te tańsze.

Gdy czas i budżet pozwalają na generalny remont, można też pomyśleć o wymianie przestarzałych instalacji, a przynajmniej o ich sprawdzeniu. W ten sposób unikniemy awarii w przyszłości.

Minimalizm i funkcjonalność

W mieszkaniu powinny się znaleźć podstawowe meble i sprzęty. Wybierając je, zapomnijmy o własnym guście i upodobaniach. Efekt, który osiągniemy, musi być jak najbardziej uniwersalny i dostosowany do potrzeb przyszłego najemcy.

d21bt5h

Postawmy na minimalizm i funkcjonalność, nie zagracajmy przestrzeni, a już na pewno nie wrzucajmy do niej wszystkich mebli, których pozbywają się nasi bliscy. Najemcy sami zadbają o dodatki, w końcu będą chcieli poczuć się w nowym mieszkaniu jak u siebie.

Każdy z pokoi powinien być równocześnie przestrzenią do wypoczynku i nauki. Powinny się w nich znaleźć wygodne łóżka ze schowkiem na pościel, a jeśli przestrzeń jest zbyt mała – rozkładane kanapy. Do tego szafy, półki na książki, niewielkie biurka lub rozkładane stolik i krzesła (najlepiej na nóżkach, a nie na kółkach, które szybko porysują podłogę). W oknach zamontujmy rolety lub powieśmy zasłony. Nie "zaśmiecajmy" przestrzeni dywanami czy chodnikami.
Dodatkową szafę, jeśli jest na to miejsce, postawmy w przedpokoju. Powieśmy też wieszak i lustro.

Sprzęt z drugiej ręki

Kuchnia i łazienka powinny być w pełni umeblowane i wyposażone – żaden z najemców nie będzie chciał inwestować w te dwa pomieszczenia.
Jeśli w naszej kuchni już znajdują się szafki, być może wystarczy je pomalować czy wymienić uchwyty. Gdy zaczynamy od zera, pomyślmy o zabudowie z laminowanymi blatami, które łatwo utrzymać w czystości. Nie oszczędzajmy też na sprzęcie, pamiętając, że naprawa usterek będzie po naszej stronie. Do kuchni wstawmy lodówkę z zamrażarką i kuchenkę z piekarnikiem oraz okapem, a także dwukomorowy zlew (zmywarka nie jest koniecznością). Przyda się rozkładany stolik i krzesła.

d21bt5h

W łazience poza sanitariatami i armaturą, która powinna być trwała, wstawmy pralkę i szafki, w których można schować kosmetyki czy środki czystości.
Wyposażenie mieszkania w małe AGD: czajnik, mikrofalówkę, suszarkę czy miksery pozostawmy najemcy. Sami możemy zainwestować w odkurzacz, dzięki czemu zyskamy większą pewność, że nasi lokatorzy zadbają o czystość w mieszkaniu.

Jeśli chodzi o meble czy sprzęt, wcale nie musimy przepłacać. Dziś właściciele mieszkań wymieniają wyposażenie co kilka lat. W popularnych serwisach, takich jak OLX, bez problemu znajdziemy ładne i niezniszczone meble używane oraz markowy sprzęt w dobrym stanie.

d21bt5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21bt5h