Trwa ładowanie...

Jak wyczyścić parapety po zimie? Szybkie sposoby

Zewnętrzne parapety przez cały rok wystawione są na działanie czynników środowiskowych. Radzimy, jak o nie zadbać, by na wiosnę znów były w dobrym stanie.

Jak wyczyścić parapety po zimie? Szybkie sposobyŹródło: iStock.com
d4e6s1c
d4e6s1c

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów.

Parapety za oknem narażone są na liczne zabrudzenia, takie jak kurz i pyłki, nie mówiąc już o ptasich odchodach. W okresie przymrozków problemem bywa również zaschnięty lód. O ile kurz wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, to w przypadku większych odpadów trzeba działać inaczej. W jaki sposób czyścić różne rodzaje parapetów?

Parapety blaszane

To najpopularniejsze rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym budownictwie. Ponieważ jednak parapety z blachy stalowej i aluminium są podatne na zabrudzenia, trzeba je regularnie pielęgnować. Jeśli przypomnimy sobie o nich dopiero wiosną, może być trudno je doczyścić. Kiedy brud weżre się w strukturę parapetu, konieczne będzie użycie spirytusu. Z reguły jednak wystarczy ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia szyb (np. z octem). A jak pozbyć się przywartego lodu? Tegoroczne temperatury mamy wprawdzie plusowe, ale nigdy nic nie wiadomo. W razie kłopotów wystarczy polać parapet gorącą wodą, a potem oderwać lód.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Parapety marmurowe

To jeden z najbardziej eleganckich i luksusowych materiałów, dlatego nie wolno czyścić go żadnymi żrącymi środkami. W przeciwnym razie struktura parapetu narażona będzie na nieodwracalne uszkodzenia i zmatowienia. W przypadku kamiennych parapetów nie sprawdzi się również popularna cytryna – wapno, będące składnikiem marmuru, podatne jest na działanie kwasów. Jak zatem dbać o tak delikatne tworzywo? Najważniejszą rzeczą jest impregnacja, która zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Oprócz tego warto postawić na specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji marmurowych powierzchni.

Parapety ceramiczne

Mogą być wykonane z klinkieru lub cegły. Ich zaletą jest duża odporność na środowisko, dzięki czemu można je czyścić za pomocą chemicznych środków. Trudniejsze zabrudzenia, takie jak wżerająca się sadza, zejdą po użyciu koncentratu przeznaczonego do klinkieru. Należy rozcieńczyć go ciepłą wodą, nałożyć na powierzchnię i zostawić na pół godziny. Potem zostaje już tylko szorowanie parapetu grubą szczotką i spłukanie go wodą. Jeżeli jesteśmy zwolennikami naturalnych środków czystości, sięgnijmy po sodę. Stworzona z niej papka pomoże pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Parapety drewniane

Rzadko kiedy stanowią wyposażenie blokowisk, za to częściej zdobią okna tradycyjnych domów. Ich konserwacja i czyszczenie nie należą do łatwych zadań, jednak trzeba robić to regularnie. Drewno źle znosi zmieniające się warunki pogodowe, a w szczególności kontakt z wilgocią. Irytujące mogą być także ptasie odchody – co więcej, kontakt z nimi może prowadzić nawet do zakażeń. Zanim zaczniemy je usuwać, załóżmy rękawiczki ochronne, a po zakończeniu sprzątania wyrzućmy ścierki. A jakich płynów powinniśmy użyć? Do pielęgnacji drewnianych parapetów nie zaleca się stosowania agresywnych chemikaliów. Zazwyczaj wystarczy ciepła woda z octem lub woda z niewielką ilością płynu do naczyń.

Pamiętajmy, że dom powinien być czysty nie tylko w środku. Warto wyrobić w sobie nawyki dbania o szczegóły, takie jak choćby czyszczenie zewnętrznych parapetów. Najlepiej pamiętać o tym w trakcie mycia okien. Regularne sprzątanie mieszkania pozwoli nam uniknąć zalegania brudu w miejscach, które na co dzień są poza zasięgiem naszego wzroku.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów.

d4e6s1c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e6s1c