Trwa ładowanie...

Jak czyścić płócienną torbę na zakupy? Zrób to właściwie, żeby pozbyć się bakterii z materiału

Torby wielokrotnego użytku to idealna opcja dla tych, którzy troszczą się o ekologię. Niestety łatwo się brudzą, przez co wymagają częstego prania i odświeżania. Podpowiadamy, jak o nie dbać, aby służyły na lata.

Jak czyścić płócienną torbę na zakupy? Zrób to właściwie, żeby pozbyć się bakterii z materiałuŹródło: shutterstock
d1u8lb6
d1u8lb6

O ile przywiązujemy dużą wagę do jedzenia i tego, aby prawidłowo je przechowywać, to rzadko kiedy przejmujemy się torbami spożywczymi. Często stawiamy je na podłodze, w bagażniku samochodowym lub, co gorsza, kładziemy w okolicy kosza na śmieci. Tymczasem materiałowe torby narażone są różnego typu zabrudzenia – zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Mogą poplamić się od produktów spożywczych, takich jak buraki czy sok malinowy lub przesiąknąć zapachem surowego mięsa. Oto, dlaczego i w jaki sposób powinniśmy je odświeżać.

Pexels
Źródło: Pexels

Materiałowe torby – jak czyścić?

Jak się okazuje, zwierzęce bakterie i wirusy pochodzące z surowej żywności mogą być przenoszone na materiale, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Zdaniem Jasona Tetro, jednego z najbardziej znanych mikrobiologów na świecie, jeżeli torba spożywcza jest poplamiona i przesiąknięta wodą, należy od razu ją wyprać. O bawełniane torby powinno się dbać tak samo, jak o ubranie.

d1u8lb6

W przypadku tworzyw zawierających wosk wystarczy użyć zwykłego spreju dezynfekującego, ale bawełniane i konopne torby powinny zostać wyprane. Tak samo, jak odzież czy tekstylia – wrzucamy je pralki z dodatkiem proszku do prania, który pomoże usunąć zarówno plamy, jak i drobnoustroje. Potem wystarczy wytrząsnąć torbę i ją wysuszyć.

Jeśli nie chcemy marnować dużej ilości wody na pranie toreb, możemy włożyć je do miski i wlać odrobinę detergentu. Moczymy je tak przez kilka minut, a następnie wypłukujemy i zostawiamy do wyschnięcia. Pranie ręczne ma tę zaletę, że torba nie zmieni swojego kształtu.

Jeśli jednak chcemy wyprać kilka toreb jednocześnie, warto wrzucić je do pralki i uprać w temperaturze 30 stopni. Nie zalecamy wykorzystania opcji wirowania - torba straci swój kształt, a nawet może się rozerwać. Mimo wszystko warto rozwiesić ją na kaloryferze po odsączeniu lub pozwolić jej wyschnąć na płasko. Następnie torbę warto wyprasować w temperaturze do 150 stopni, by przywrócić jej kształt po praniu oraz pozbyć się ewentualnych bakterii, które pozostały na materiale po praniu.

d1u8lb6

Mogłoby się wydawać, że w takim razie prasowanie wystarczy i materiałowej torby prać nie trzeba. Niestety - po uprasowaniu brudnej, zaplamionej żywnością torby, możesz już nigdy nie usunąć brudu. Gorące żelazko "zakonserwuje plamę" i utrudni odplamianie bez względu na metodę.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Uważajmy na nadruki

Bawełniane i konopne torby często posiadają różnego rodzaju nadruki – np. z zabawnymi sentencjami lub hasłami nawiązującymi do ekologii. Niestety takie nadruki mogą zniszczyć się w trakcie prania, dlatego trzeba na nie bardzo uważać. Pierzmy torby w niskiej temperaturze lub ręcznie, najlepiej na lewą stronę, a po czyszczeniu nie wystawiajmy ich na słońce. Ma ono bowiem działanie wybielające. Prasujmy torby na lewą stronę i nigdy nie bezpośrednio na nadruku. Jeśli to konieczne, wykorzystajmy cienką szmatkę, która zabezpieczy materiał.

d1u8lb6

Torby wielokrotnego użytku są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale również dla naszego portfela. Robiąc w nich zakupy, nie tylko ograniczamy użycie plastiku, ale także oszczędzamy pieniądze na jednorazowych reklamówkach. Warto mieć je w swoim domu.

Pexels
Źródło: Pexels

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1u8lb6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u8lb6