Trwa ładowanie...

Jak czyścić chodnik przed domem? Szybko pozbędziesz się mchu i upartych plam

Zacieki na płytkach, porośnięty mech, a nawet plamy po oleju – zaniedbana kostka brukowa wyglądania niechlujnie i brzydko. Na szczęście możesz poprawić jej wygląd, wykorzystując różne metody i środki. Dowiedz się, jak wyczyścić chodnik przed domem.

Jak czyścić chodnik przed domem? Szybko pozbędziesz się mchu i upartych plamŹródło: iStock.com
d2mku9e
d2mku9e

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

Kostka brukowa to tani i trwały materiał, który podkreśla aranżację wokół domu. Jednak tak samo jak drewniane meble na tarasie czy wiszące kwiaty doniczkowe, wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Powinno się ją regularnie czyścić co najmniej 3 razy do roku. Najlepiej przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, raz w trakcie trwania i tuż po zakończeniu.

Jak zabezpieczyć kostkę brukową przed plamami?

Chcąc cieszyć oko pięknym i zadbanym chodnikiem, warto go przedtem zaimpregnować. W ten sposób unikniemy w przyszłości ciężkich prac związanych z usuwaniem plam. Dobrym rozwiązaniem jest konserwacja struktury polbruku za pomocą impregnatów hydrofobowych – pozwala to zabezpieczyć strukturę nie tylko przed zniszczeniem, ale również przed brudem. Dodatkowo użycie impregnatu nabłyszcza kostkę i chroni jej naturalny kolor.

Przed zakupem impregnatu warto sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany chodnik lub podjazd. Np. kostka betonowa wymaga zupełnie innych preparatów niż granitowa. Chodnik z kamienia naturalnego impregnuje się specjalnymi olejami, natomiast betonowy podjazd środkami na bazie rozpuszczalników organicznych. Zanim przystąpimy do pracy, zróbmy test na małej powierzchni. W ten sposób unikniemy ewentualnych uszkodzeń kostki.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Błoto, liście i plamy po oleju

W przypadku kostki nieimpregnowanej usuwanie zabrudzeń samą wodą niestety nie wystarczy. Trzeba użyć myjki ciśnieniowej oraz silnego strumienia wody – dzięki temu pozbędziemy się przebarwień, a także śladów błota i zgniłych liści, nie naruszając delikatnej struktury powierzchni. W sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką profesjonalnych narzędzi, możemy użyć drucianej szczotki, chociaż ona raczej służy do usuwania drobnych nieczystości.

A co w sytuacji, kiedy po przyjęciu grillowym zostało nie tylko wspomnienie, ale i plamy po oleju? Wówczas sięgnijmy po myjkę ciśnieniową, z tym że oprócz samej wody dodajmy odrobinę płynu przeznaczonego do czyszczenia plam silnikowych. Jeżeli olej przez dłuższy czas ma styczność z podłożem, możemy dodać niewielką ilość detergentu przeznaczonego do betonowych powierzchni. Tłuste plamy można też spróbować wyczyścić mydłem oraz szczotką do czyszczenia dywanów.

iStock.com
Źródło: iStock.com

Chwasty i mchy – są na to sposoby

Mchy potrafią zasiedlić prawie każde środowisko, a do tego są uporczywe do zwalczania. Możemy je zauważyć na przydomowym trawniku, doniczkach, a także na betonowych i kamiennych podjazdach. Jak się ich pozbyć? Jednym ze sposobów jest fugowanie kostki brukowej, które polega na tym, że szczeliny wypełnia się piaskiem lub innym kruszywem. Dzięki temu nawierzchnia jest trwalsza, stabilniejsza i nie porasta roślinnością. Chwasty możemy również usuwać za pomocą środków biobójczych. Pomiędzy szczeliny kostki można także wsypać sodę lub zastosować oprysk z octu, wody i płynu do mycia naczyń.

Jeżeli polbuk pokryty jest impregnatem, możemy użyć środka specjalnie przeznaczonego do czyszczenia tego rodzaju powierzchni. W sklepach budowlanych dostaniemy takie, które usuwają najbardziej uporczywe zabrudzenia, a przy tym odświeżają kolor kostki, nie zmieniając jej pierwotnego wyglądu. Jeśli szczeliny kostki się "zazielenią", warto sięgnąć po kosę spalinową z drucianą tarczą do mchów, pleśni i chwastów.

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: tsach

W przypadku, gdy warstwa mchu jest duża, najlepiej zniszczyć go specjalnym preparatem chemicznym. Większość z nich jest dostępna w formie koncentratów rozcieńczanych w wodzie. Takie roztwory pozwalają oczyścić naprawdę dużą przestrzeń.

Jak widać wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na nową kostkę brukową. Wystarczy tę, która leży przed domem, porządnie wyczyścić. Zastosowane metody sprawią, że uporczywe zabrudzenia przestaną być problemem, a teren wokół domu będzie wyglądał naprawdę elegancko.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów

d2mku9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mku9e