Trwa ładowanie...

Inteligentny sprzęt AGD - co pralka pomyśli, to zrobi

Share
Inteligentny sprzęt AGD - co pralka pomyśli, to zrobiŹródło: IKEA
d2ba0gr

Nowoczesny sprzęt AGD sprawi, że nawet nieperfekcyjna pani domu polubi domowe prace. Pralka wyposażona w superfunkcje - takie jak ograniczenie zagnieceń, pranie czarnych ubrań czy opóźnienie startu - zamieni pranie w czystą przyjemność. Pralki, które myślą... ekonomicznie

Nowoczesne pralki wiedzą więcej, niż można sobie wyobrazić. Same dobierają program do rodzaju i ilości wsadu, by prać efektywnie i oszczędnie. Jak inne sprzęty AGD z wysokich półek szczycą się klasą A+++.

Warto zainteresować się pralkami oznaczonym napisem AquaJet System czy Water Perfect. Sprzęt AGD z takimi funkcjami pobiera wodę zgromadzoną w rurach i dolnej części bębna, by następnie wpompować ją do niego od góry przez specjalne dysze. Pralki z podobnymi opcjami, np. Direct Spray (Electrolux), nieustannie zraszają ubrania pod ciśnieniem, co sprzyja równomiernemu rozpuszczaniu środka piorącego i mniejszemu zużyciu wody, by namoczyć i wypłukać pranie. Z kolei pralki Ecotermic (Mastercook)
można podłączyć do ciepłej wody, dzięki czemu nie wymaga ona podgrzewania i cykl prania jest krótszy.

d2ba0gr

Pralki, które myślą... (eko)logicznie

Choć producenci różnie pojmują funkcję „eco”, zawsze oznacza ona coś dobrego. Najczęściej dotyczy wcześniej wspomnianych opcji pralek, jak oszczędność energii i wody – może ona wynosić nawet 60% (np. Enery Saver, Indesit).

Ekopralki mają możliwość załadunku połowy pojemności bębna, co oznacza skrócenie cyklu płukania. Niektóre pralki idą krok dalej, kontrolując nawet twardość wody i w zależności od niej, dozują ilość środków piorących. W przypadku odzieży o umiarkowanym zabrudzeniu pralki radzą sobie ekspresowo, zamykając cykl prania w 30 minutach. Mistrzostwo osiągnął sprzęt AGD z systemem Super 15 przeznaczonym do 3-4 sztuk ubrań (Siemens), doprowadzający je do czystości w zaledwie15 minut.

W trosce o środowisko nowoczesne pralki prowadzą też odzysk detergentu, który w wyniku nieefektywnego płukania komory w ok. 15% trafia zwykle do odpływu, zanim zdąży znaleźć się w bębnie (np. opcja AquaFusionTM, Beko). Dlatego w początkowej fazie prania pralki zamykają zawór blokujący odpływ.

Pralki, które myślą... pragmatycznie

Sprzęty AGD podchodzą do naszych rzeczy z wielką troską. Piorą i wirują, ograniczając zagniecenia na ubraniach, które łatwiej jest uprasować. Pralki z linii Electrolux Inspiration wykorzystują w tym celu parę wodną, a dzięki technologii SteamSystem szybko odświeżają ubrania bez konieczności ich prania.

d2ba0gr

Pralki z systemem Antishock, zanim odprowadzą brudną wodę, pobierają stopniowo zimną, by bielizna schładzała się powoli, co jest szczególnie ważne w przypadku tkanin delikatnych.

Nowoczesne pralki wyspecjalizowały się w praniu czarnych ubrań (np. program Dark Care, Beko). Dzięki niskiej temperaturze, powolnym ruchom bębna i małej prędkość wirowania zapobiegają ich blaknięciu. Inne szczególnie delikatnie podchodzą do wełny, gwarantując puszystość swetrom nawet po wielokrotnym praniu.

Pralki firmy Bosch czy Siemens to mistrzynie w odplamianiu (np. funkcja stainExpert). Dzięki nim tkaniny mają dłuższy kontakt z detergentem i łatwiej się dopierają. Beko z funkcją Pupil świetnie sobie radzą z usuwaniem sierści domowych włochaczy. Pralki Siemens uwielbiają odzież sportową. Producent zadedykował jej nawet program Outdoor, który nie narusza struktury specjalistycznych włókien takich ubrań.

Pralki, które myślą... o dzieciach

Pralki lubią dzieci, ale rozsądnie podchodzą do ich chęci pomagania w domu. Dzięki specjalnym blokadom uniemożliwiają im manipulowanie przy panelu sterowania i wprowadzanie zmian podczas swojej pracy.

d2ba0gr

Choć oszczędność wody dla nowoczesnego sprzętu AGD to priorytet, w trosce o delikatną skórę maluchów (i alergików) pralki dopuszczają jej większe zużycie w celu poprawy efektywności płukania. Dzięki funkcji samoczyszczenia usuwają nagromadzone wewnątrz zanieczyszczenia i bakterie, by nie osiadały na ubraniach. Potrafią też pracować bardzo cicho, nie chcąc obudzić śpiących maluchów.

Pralki, które myślą... i komunikują się

Nowoczesne sprzęty AGD są zaopatrzone w czytelne wyświetlacze LCD. Niektóre obwieszczają dźwiękiem zakończenie prania. Pralki Gorenje wysyłają przyjemne akustyczne sygnały, potwierdzając nasze wybory ustawień.

Pralki chętnie się uczą, zapamiętując najczęściej wybierane programy i towarzyszące im parametry. Posłusznie wykonują też polecenia. Dzięki timerowi rozpoczynają zadane pranie podczas naszej nieobecności, by skończyć je tuż przed naszym powrotem. Dzięki temu mokre ubrania nie tracą świeżości, czekając kilka godzin w zamkniętym bębnie.

d2ba0gr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ba0gr
d2ba0gr