Trwa ładowanie...

Nie martw się montażem. Oświetlenie ogrodowe dla praktycznych

Lampy solarne skutecznie wypierają tradycyjne oświetlenie ogrodowe. Coraz większy wybór, lepsza wydajność i niższa cena zachęca do zakupu. Warto zawczasu zastanowić się nad tym, gdzie najlepiej będzie je postawić. Ich używanie nic nie kosztuje.

Nie martw się montażem. Oświetlenie ogrodowe dla praktycznychŹródło: Shutterstock.com
d3qp8sj
d3qp8sj

Kupujących kusi przede wszystkim bardzo prosty montaż bez przeciągania kabli i rozkopywania trawnika. Możesz je bez przeszkód zamontować w dużym ogrodzie w każdym miejscu, które uważasz za warte wyeksponowania.

Oświetlenie ogrodowe wykorzystuje do pracy lampki led, które są bardziej oszczędne niż klasyczne żarówki. Rozproszone, łagodne światło jest w stanie pokryć nocny ogród przyjemnym, chłodnym blaskiem. Czas świecenia zależy oczywiście od długości dnia i pogody – po słonecznym dniu lampy będą w stanie świecić o wiele dłużej niż po deszczu.

Wbijane, wieszane, przykręcane, pływające

Pierwsze lampy solarne wyglądały jak proste latarenki na kijku, zakończone szpikulcem do wbijania w ziemię. Czujnik światła zamontowany w urządzeniu automatycznie zapalał diody led, gdy robiło się ciemno. Alternatywą, którą możesz zastosować do oświetlenia ścieżki wokół domu, będzie przykręcana lampa ogrodowa. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w dobrze oświetlonych punktach.

Lampiony w wersji podwieszanej przypominają kształtem orientalne latarnie i stanowią gustowne urozmaicenie wystroju tarasu lub balkonu. Podobnie do lampionów wieszanych, wyglądają pływające lampy ogrodowe. Sferyczny kształt i szczelne zamknięcie sprawiają, że sprzęt jest odporny na działanie wilgoci, a różnokolorowe światło odbijające się od tafli oczka wodnego lub fontanny daje ciekawy efekt.

Small Solar Garden Light, Lanterns In Flower Bed. Garden Design. Solar Powered Lamp iStock.com
Small Solar Garden Light, Lanterns In Flower Bed. Garden Design. Solar Powered Lamp Źródło: iStock.com, fot: bruev

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Przede wszystkim w miarę możliwości należy sprawdzić, czy sprzęt skonstruowano z wysokiej jakości materiałów ze szczelną obudową. Jeśli nie, do środka może dostać się wilgoć, która z biegiem czasu zniszczy wrażliwe części lampy. Warto również pamiętać o tym, aby wybierać lampy z materiałów, które nie korodują. W ten sposób nie musisz martwić się o to, że po mokrej wiośnie lub jesieni sprzęt będzie nadawać się jedynie do wyrzucenia.

Jak ustawić lampy ogrodowe i jak o nie dbać

Aby sprzęt spełnił swoje zadanie, musi być odpowiednio ustawiony. Nie powinien znajdować się w pobliżu źródeł światła, gdyż zaburzy to proces włączania się ich po zmierzchu. Podobnie same lampy nie mogą być ustawione w zbyt dużym skupisku, najlepiej montować je w odległości około 2 m od siebie. Pamiętaj również, że aby lampa dobrze świeciła w nocy, musi zmagazynować wystarczającą ilość energii w ciągu dnia, dlatego należy ustawić ją w miejscu, które jest należycie oświetlone przez wiele godzin. Zwykle naładowany akumulator wystarcza na około 8 godzin pracy.

Trzeba również pamiętać o tym, by regularnie czyścić zewnętrzne panele słoneczne. Drobinki kurzu, zanieczyszczenia i błota ograniczają zdolności ładowania akumulatorów i w efekcie zmniejszają wydajność lampek. W okresie zimowym, gdy temperatury spadają poniżej zera, warto schować lampy solarne do garażu w oczekiwaniu na kolejny sezon. Pokrywający panel śnieg znacznie je nadwyręży.

d3qp8sj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qp8sj