Trwa ładowanie...

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? 3 proste metody, które zawsze się sprawdzają

Czy wiesz, że dodanie popsutego jaja do potrawy może zniszczyć cały wypiek? Nieświeże produkty mogą również zawierać szczepy bakterii E.Coli, która powoduje groźną dla ludzkiego organizmu salmonellę. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów, aby sprawdzić ich przydatność.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże? 3 proste metody, które zawsze się sprawdzająŹródło: Kaboompics
d4morcq
d4morcq

Pierwszym i najprostszym sposobem sprawdzenia, czy jajko jest świeże, jest oczywiście zasugerowanie się datą przydatności do spożycia, którą producent umieszcza na wytłaczance. Jednak jeśli masz co do tego wątpliwości, bo obawiasz się, że jaja mogły nie być przechowywane w należytych warunkach, możesz samodzielnie wykonać test w domu.

Metoda na wodę

To jedna z najprostszych i najskuteczniejszych metod sprawdzenia, czy możemy wykorzystać jajko do potrawy. Będziesz potrzebować jedynie wysokiego naczynia z chłodną wodą. Włóż do środka jajko i obserwuj, co się dzieje. Jeśli jajko pozostaje na dnie, to znak, że jest zdrowe i świeże. Jeśli natomiast wypływa na powierzchnię, świadczy to o zawartości powietrza pod skorupką. Powietrze w jajku jest oznaką jego przeterminowania. Jeśli któreś z jaj wypłynie lub zacznie się unosić ku górze, nie ryzykuj. Po prostu je wyrzuć.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Metoda na węch i konsystencję

Ta metoda jest równie prosta co poprzednia, ma tylko jeden minus. Jeśli trafisz na wyjątkowo nieświeże jajko, trudno będzie ci pozbyć się brzydkiego zapachu z kuchni. Może zdarzyć się również tak, że zapach produktu nie będzie budził wątpliwości, natomiast jego konsystencja już tak. Jeżeli po rozbiciu żółtko jest płaskie i rozlewa się, oznacza to, że jajko jest nieświeże. Struktura łańcuchów białkowych w jajku z upływem czasu zrywa się - więc zmiana konsystencji z pewnością powinna cię zaalarmować. Jeśli natomiast żółtko i białko są zwarte i nie rozlewają się, możesz być spokojny i wykorzystać je do potrawy.

Metoda potrząsania

Choć brzmi zabawnie, jest to sposób, który często się sprawdza, a poza tym możesz zastosować go nawet podczas zakupów. Wystarczy wyjąć jajko z wytłaczanki i zacząć nim delikatnie potrząsać. Jeśli jajko "chlupocze", może to świadczyć o tym, że powietrze przedostało się przez skorupkę do wnętrza i nie należy do świeżych. Zrezygnuj z takiego zakupu.

Mała rada

Większość jajek w dyskontach jest dostępna na półkach w temperaturze pokojowej. Ty nie popełniaj tego błędu. Po zakupie włóż jaja do lodówki. Udowodniono, że przechowywanie ich w temperaturze poniżej sześciu stopni minimalizuje ryzyko pojawiania się bakterii powodujących salmonellę. Jeśli natomiast podczas transportu, któreś jajko pęknie, od razu po wejściu do domu ugotuj je lub usmaż. Wysoka temperatura niszczy szkodliwe bakterie, które już w jajku mogły się pojawić podczas podróży w nagrzanym samochodzie.

d4morcq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4morcq