Trwa ładowanie...

Sekrety domowej pizzy. Poznaj triki, dzięki którym za każdym razem wyjdzie idealna

Klasyczna margherita, z kiełbasą pepperoni czy może wegetariańska? Bez względu na dodatki, podstawą pysznego, idealnego wypieku jest ciasto. Odkrywamy dla was tajemnice pizzy. Od dziś zrobienie jej będzie chlebem powszednim!

Sekrety domowej pizzy. Poznaj triki, dzięki którym za każdym razem wyjdzie idealnaŹródło: Unsplash
d46hxuh
d46hxuh

Najlepsi włoscy mistrzowie potrafią wydłużyć proces wyrabiania ciasta nawet do kilkudziesięciu godzin. W polskich, domowych warunkach, nie musimy czekać tak długo, aż ono dojrzeje. Ważne, by wiedzieć, jak je wyrabiać. Dlaczego? Bo nawet najlepsze składniki na wierzchu nie uratują kiepskiego placka.

Mąka, woda i… powietrze

Niezbędnym składnikiem potrzebnym do wyrobu tradycyjnej pizzy jest mąka pszenna. Składa się ona przede wszystkim ze skrobi, lecz to wcale nie ona decyduje o sukcesie ciasta. Można łatwo to sprawdzić, np. mieszając z wodą mąkę ziemniaczaną, która jest prawie czystą skrobią. Otrzymamy wówczas nietrwałą zawiesinę, z której nie otrzymamy ciasta na pizzę. O jego powstaniu decydują zawarte w mące białka (gliadyna i gluteina) – to one chłoną wodę, pęcznieją i w efekcie tworzą ciągnącą masę. Dzięki temu, że jest elastyczna, możemy ją dowolnie kształtować.

d46hxuh

Ciasto na pizzę musi być porządnie wyrobione, a woda i mąka skutecznie nam to ułatwiają. Jednak nie tylko one mają wpływ na to, że pizza taka chrupiąca i puszysta. Jednym z czynników spulchniających ciasto jest powietrze, które miesza się z mąką już w czasie przygotowywania wyrobu. Z tego względu mąka zawsze powinna być przesiana przez sito – gdy będzie odpowiednio napowietrzona, ciasto bez problemu urośnie.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Odpowiednie porcje składników

Ilość mąki oraz pozostałych składników zależy od tego, jakiego rodzaju placek chcemy zrobić. Przykładowo, duża pizza na grubym cieście (lub dwie na cienkim) potrzebuje 250 g mąki. Aby ciasto pięknie wyrosło, potrzebne są drożdże. Są to najczęściej węglany sodu, potasu lub amonu, z których w czasie ogrzewania wydziela się dwutlenek węgla, spulchniający ciasto. W domowych warunkach wystarczy około 5 g drożdży instant na 250 g mąki. Wystarczy dodać je do 150 ml ciepłej wody i zamieszać.

Elementem dobrej pizzy jest nie tylko odpowiednia konsystencja ciasta, ale również smak oliwy. Powinna być dobrej jakości i dodana w odpowiedniej ilości (1-2 łyżki). Do ciasta należy również dodać szczyptę soli. Czemu nie więcej? Zbyt duża ilość soli hamuje rozwój drożdży. Ważne jest to, by wszystkie składniki ciasta do pizzy miały temperaturę pokojową. Dzięki temu drożdże będą miały najlepsze warunki do tego, by "odżywiać się" wszystkimi składnikami znajdującymi się w cieście – a wtedy bez problemu ono urośnie.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Sztuka wyrabiania ciasta

Prawidłowo wyrobione ciasto ma konsystencję plasteliny. Powinno sprężyście poddawać się naszym dłoniom. Nie możemy mieć wrażenia, że "walczymy z kamieniem". Robiąc pizzę, nie możemy się spieszyć – cierpliwie wywijajmy masę, rozciągajmy ją i formujmy na stolnicy obsypanej mąką. Jak długo? Niekiedy potrzeba nawet 10 minut, by gluten zawarty w mące pszennej zaczął odpowiednio pracować.

W momencie, gdy zauważymy, że masa nie przykleja się do naszych dłoni i łatwo zmienia kształt pod ich naciskiem, wiemy, że ciasto jest gotowe. Wtedy przykrywamy je szklaną miską, po to, by stworzyć wilgotne warunki. W ciągu godziny masa powinna podwoić swoją objętość. Ponownie obsypujemy ją mąką, a następnie tworzymy dłońmi kształt pizzy i dopasowujemy ją do rozmiarów formy do pieczenia.

Pexels
Źródło: Pexels

Mniej znaczy więcej, czyli dodatki

Skoro pokusiliśmy się o samodzielne wyrabianie ciasta, idźmy tą samą drogą, przygotowując sos do pizzy. Najlepiej wybierać pomidory mocno czerwone, jędrne o lekko słodkawym smaku (ostatecznie można użyć tych z puszki). Łączymy je z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, a także szczyptą soli i cukru. Następnie gotujemy je do momentu, aż sos zgęstnieję. Dodając do niego oregano, sprawimy, że stanie się bardziej aromatyczny.

Co położyć na wierzch? Zamiast zwykłego sera, warto zainwestować w dobrej jakości włoską mozzarellę. Nie przesadzajmy z jej ilością – ser "zrobi swoje", rozlewając się po całej pizzy w trakcie pieczenia. Kwestia pozostałych dodatków zależy już tylko od naszej wyobraźni. Mogą to być: oliwki, pomidorki koktajlowe, kapary, papryka, rucola, bazylia, kiełbaska pepperoni, szynka prosciutto. Sekretem udanej pizzy (oprócz ciasta), jest to, aby dodatków nie było zbyt wiele. W przeciwnym razie pizza zrobi się oklapła. A przecież chodzi o to, by była puszysta, chrupiąca na zewnątrz i lekko wilgotna w środku.

Pexels
Źródło: Pexels

Akcesoria do pizzy godne mistrzów

Robienie pizzy to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza gdy możemy podzielić się pysznym wypiekiem z przyjaciółmi. Aby ułatwić sobie pracę, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych gadżetów, takich jak choćby blacha do pieczenia. Gwarantuje ona, że wyrabiane ciasto nie przyklei się do spodu, a jego wyjęcie nie sprawi żadnych problemów. Taka blacha powinna być wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia, np. stali węglowej z powłoką nieprzywierającą. Jeśli sztukę wyrabiania tego wypieku traktujemy na serio, zainwestujmy w profesjonalny kamień do pizzy. Pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła i wchłania nadmierną wilgoć z ciasta.

Jak serwować domową pizzę? Idealnie sprawdzi się do tego talerz z niewielkim rantem. Umożliwia on podanie placka tak, jak robi się to w prawdziwej włoskiej restauracji. Przyda się także nóż do krojenia, czyli tzw. radełko z okrągłym, obrotowym ostrzem oraz wygodną rączką. Z kolei dzięki łopatce z łatwością przełożymy trójkątny kawałek pizzy na talerz. A potem nie pozostaje nic innego, jak tylko cieszyć się smakiem własnoręcznie przyrządzonego wypieku. Smacznego!

d46hxuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46hxuh