Trwa ładowanie...

Gniazdo pszczół, os i szerszeni. Jak usunąć je bez szkody dla siebie i owadów?

Latem na dachu naszego domu mogą zagnieździć się różne owady. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się pszczoły, a także osy i szerszenie, które zagrażają naszemu zdrowiu. W jaki sposób pozbyć się tych niechcianych lokatorów?

Gniazdo pszczół, os i szerszeni. Jak usunąć je bez szkody dla siebie i owadów?Źródło: Unsplash.com
d3wux69
d3wux69

Pszczoły, osy i szerszenie żyją tam, gdzie my i dlatego znajdują "dom" blisko naszego. Najczęściej zakładają gniazda na poddaszach, oknach połaciowych czy drewnianych szopach. Lubią też osiedlać się w skrzynkach na listy lub budkach dla ptaków. Niestety ciężko znieść takie sąsiedztwo, więc robimy wszystko, by pozbyć się gniazda. Jak zrobić to w bezpieczny sposób?

Usuwanie gniazd os i szerszeni

Osy i szerszenie są bardzo uciążliwe, a usuwanie ich gniazd niebezpieczne. Jeśli zabierzemy się za to w niewłaściwy sposób, możemy rozdrażnić owady i sprowokować je do ataku. Pamiętajmy, że nawet jedno użądlenie osy dla osoby uczulonej może być śmiertelne. Przy usuwaniu gniazda ucierpieć mogą ucierpieć zarówno dzieci, jak i osoby starsze, dlatego nie należy tego robić na własną rękę – a już na pewno nie za pomocą ognia czy strącając je kijem.

Najlepiej wezwać specjalistów, którzy wybiją cały rój odpowiednimi środkami i wywiozą pozostałości. Koszt takiej operacji waha się między 150 a 250 zł w zależności od wielkości gniazda. Jeżeli jednak chcemy samemu usunąć gniazdo, wybierzmy porę nocną – osy i szerszenie są wtedy mniej skłonne do użądleń. Załóżmy grubą odzież ochronną i jeśli nie mamy inne wyjścia, użyjmy środka owadobójczego na osy i szerszenie. Następnego dnia owińmy gniazdo workiem i odetnijmy od miejsca, w którym zostało założone. Lepiej jednak wybrać bardziej humanitarną metodę, jaką jest odymienie gniazda (co zdezorientuje owady) i przeniesienie go w jakieś odludne miejsce.

Pexels
Źródło: Pexels

Pszczoły – pożyteczne i groźne zarazem

Bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać. Owady te zapylają kwiaty przy okazji zdobywania nektaru i pyłku. Dzięki pracy tych stworzeń, warzywa i owoce nie tylko wydają więcej plonów, ale również wydawane przez roślinę owoce są większe i ładniejsze. Pszczoły zapewniają żywność nie tylko nam, lecz dzięki nim paszę mają również zwierzęta. Wytwarzają też miód (tylko pszczoły miodne), a oprócz tego dostarczają nam wiele produktów, takich jak mleczko czy jad pszczeli.

Oprócz tego, że pszczoły są pożytecznymi zwierzętami, bywają też bardzo niebezpieczne. W okresie letnim często słyszymy doniesienia o tragicznych w skutkach ukąszeniach. Mimo to nie wolno zabijać pszczół – są one pod ochroną. Jeśli przeszkadza nam gniazdo, należy wezwać straż miejską lub zwrócić się do pszczelarzy. Jeśli pszczoły z dzikiego roju okażą się zdrowe, mogą trafić w ręce nowego właściciela i dołączyć do jego pasieki.

Unsplash.com
Źródło: Unsplash.com

Jak nie dopuścić do założenia gniazda?

Jak mówi przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony. Już wiosną warto być czujnym i likwidować każdą próbę założenia gniazda przez owady. Co zrobić, żeby osy, szerszenie i pszczoły nie zagnieździły się w naszym otoczeniu?

d3wux69

Osy chętnie zaglądają do koszy na odpadki, dlatego trzeba je szczelnie przykrywać i systematycznie opróżniać. Jeśli mamy w ogródku stół, warto trzymać się jasnych kolorów –kwieciste wzory od razu przyciągną owady. Ponieważ osy i szerszenie nie lubią ostrych zapachów, warto posadzić kwiaty, takie jak dalie, tulipany, hiacynty czy forsycje.

Skutecznym sposobem na owady są siatki w oknach – dzięki temu unikniemy nieproszonych gości wewnątrz domu, a jak wiadomo osy lubią wszystko, co słodkie i smaczne. Owady mogą zagnieździć się również w skrzynce rolety wewnątrz okna. Wtedy warto natrzeć ramy okienne nielubianymi przez osy zapachami, a na parapet wystawić miseczkę z octem. To skutecznie odstraszy nieproszonych gości i pomoże nam uniknąć kłopotów z usuwaniem gniazd.

Pexels
Źródło: Pexels
d3wux69
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wux69