Trwa ładowanie...

Domowa instalacja elektryczna: jak rozmieścić gniazda elektryczne?

Rozmieszczenie gniazd elektrycznych decyduje o wygodzie domowników. Przeważnie prędzej czy później dochodzą oni do wniosku, że gniazd jest za mało i trzeba zastosować kłopotliwe rozgałęziacze i przedłużacze. Chyba że przed urządzeniem mieszkania dobrze się zastanowisz, gdzie mogą ci się przydać gniazda, i nie będziesz oszczędzać na projekcie instalacji elektrycznej.

Domowa instalacja elektryczna: jak rozmieścić gniazda elektryczne?Źródło: Proste zasady pomogą rozplanować gniazdka elektryczne, by w przyszłości uniknąć plątaniny kabli w domu, fot. Shutterstock
d2xjza1
d2xjza1

Problemem przy wyborze lokalizacji gniazd elektrycznych jest jej dostosowanie do późniejszej aranżacji wnętrz, chyba że przed rozpoczęciem prac wykończeniowych masz już gotowy projekt wystroju. Wówczas możesz nanieść na niego dokładne położenie gniazdek, tak by nie kolidowało ono z meblami. Wiedząc, gdzie staną urządzenia elektryczne, możesz z kolei zamontować gniazda w wybranych miejscach, w takiej liczbie, żeby uniknąć stosowania rozgałęziaczy i przedłużaczy.

Kiedy podjąć decyzję o rozmieszczeniu gniazd elektrycznych?

Nie wszyscy urządzający nowe mieszkanie czy remontujący stare, korzystają z pomocy architekta. Wówczas są zmuszeni sami zdecydować o położeniu i liczbie gniazd elektrycznych, często nie wiedząc jeszcze, gdzie dokładnie znajdą się meble, sprzęt gospodarstwa domowego, telewizor, radio czy komputer. Decyzję o rozmieszczeniu gniazd trzeba podjąć na wczesnym etapie prac, zanim na ścianach zostaną położone gładzie i farba, bo przewody elektryczne zwykle prowadzi się w tynku lub pod płytami gipsowo-kartonowymi (wprawdzie nie ma takiego obowiązku, ale ze względów estetycznych i praktycznych robią tak niemal wszyscy). Jakimi zasadami się kierować, rozmieszczając kontakty elektryczne "w ciemno”?

Na jakiej wysokości?

Standardowa wysokość, na jakiej montuje się gniazda elektryczne, to mniej więcej 30 cm nad podłogą. Wyjątkiem są gniazda w kuchni, łazience i toalecie, czyli w pomieszczeniach, które zwykle zabudowuje się szafkami – z tego względu gniazda znajdują się tam na wysokości 100–120 cm, oprócz tego do podłączenia zmywarki, która zwykle stoi pod blatem i podłączenie jej do wysoko umieszczonego gniazda stanowiłoby problem. Nietypowo umieszcza się także gniazdo dla wyciągu kuchennego – na wysokości blisko 2 m.

d2xjza1

Ile gniazdek elektrycznych potrzeba w pokoju?

Urządzeń elektrycznych jest w naszych domach dużo więcej niż kilkanaście lat temu, dlatego w nowym budownictwie spotyka się też więcej gniazdek. Standardem jest grupowanie ich w pokojach co najmniej po dwa. Takie podwójne grupy umieszcza się w pobliżu wejścia oraz w okolicy przynajmniej jednego najdalszego od niego narożnika, najlepiej w pobliżu wszystkich, zwłaszcza w większych pokojach. Jest też zasada mówiąca, że na długiej ścianie gniazda powinny się znajdować co 2–3 m, tudzież, że na każde 4 mkw. pokoju powinno przypadać co najmniej jedno gniazdo elektryczne.

Kuchnia idealna bez względu na styl. Zobacz, jak ją urządzić

Gniazdka elektryczne w kuchni oraz łazience

W nowoczesnej kuchni gniazda są potrzebne do zmywarki, lodówki, piekarnika, kuchenki mikrofalowej i mechanicznego wyciągu, a oprócz tego przydadzą się takie, do których będzie można podłączyć czajnik elektryczny i ekspres do kawy, a dodatkowo także okazjonalnie toster czy mikser.

W łazience oprócz pralki często podłącza się do gniazda suszarkę do włosów i ewentualnie elektryczną maszynkę do golenia. Oprócz tego warto mieć gniazdo elektryczne w pobliżu grzejnika – wtedy można go wyposażyć w elektryczną grzałkę i szybko suszyć na nim ręczniki latem.

d2xjza1

W pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki, oraz we wnętrzach niemieszkalnych, np. w piwnicy, należy stosować osprzęt o zwiększonym stopniu ochrony przed dostępem ciał stałych oraz przed bryzgami wody, oznaczony kodem IP44.

Niebezpieczne wyładowania elektryczne. Obejrzyj film i dowiedz się, jak bezpiecznie przetrwać burzę.

d2xjza1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2xjza1