Trwa ładowanie...
d15awcp
Informacja prasowa
łazienka

Wybieramy sedes. Miska wisząca czy stojąca?

Sedes stojący, kompaktowy czy wiszący? Podejmując decyzję o zakupie miski sedesowej, musisz zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, estetyczne oraz dopasowanie modelu do wystroju wnętrza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając miskę sedesową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybieramy sedes. Miska wisząca czy stojąca?
(Shutterstock)
d15awcp

Sedes stojący, kompaktowy czy wiszący? Podejmując decyzję o zakupie miski sedesowej, musisz zwrócić uwagę na aspekty praktyczne, estetyczne oraz dopasowanie modelu do wystroju wnętrza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając miskę sedesową.

Bez względu na to, czy planujesz remont toalety, czy urządzasz ją od podstaw, czeka cię wybór ceramiki sanitarnej. Mimo że sedes to jeden z najczęściej używanych elementów, jest zarazem jednym z najrzadziej wymienianych. By bez zarzutu służył przez lata, konieczne jest dokładne rozważenie, jak konkretna miska WC będzie funkcjonowała w twojej łazience.

Górnopłuk, dolnopłuk czy kompakt?

d15awcp

Sedesy stojące to wciąż najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna propozycja wśród dostępnych na rynku modeli. Przykręcane do podłogi za pomocą śrub, charakteryzują się łatwym montażem i stabilnością. Ze względu na zbiornik spłukujący wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje sedesów tego typu – górnopłuki (z wysoko zawieszonym zbiornikiem), dolnopłuki (ze zbiornikiem nad miską) oraz kompakty.

- Górnopłuk kojarzony jest obecnie ze starym budownictwem. Dużą popularnością cieszą się funkcjonalne modele kompaktowe, w których zbiornik spłukujący umiejscowiony jest bezpośrednio na misce – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Standardowa długość od 65 do 70 cm gwarantuje wygodne użytkowanie i sprawia, że znajdują one zastosowanie w nawet najmniejszych łazienkach – dodaje.

Co równie istotne, miski kompaktowe coraz częściej są wyposażone w funkcję stop i mechanizmy typu 3/6, umożliwiające wykorzystanie do spłukania tylko połowy pojemności zbiornika. Rozwiązania te znacząco przyczyniają się do oszczędności wody, znajdą więc uznanie wśród zwolenników ekonomicznych rozwiązań.

Miska wisząca

Miski podwieszane doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, w których szczególną wartość mają rozwiązania nietuzinkowe i wysoce estetyczne. - Montaż z wykorzystaniem stelaża podtynkowego pozwala na ukrycie zbiornika spłukującego, a co za tym idzie – optycznego powiększenia przestrzeni i podkreślenia minimalizmu wystroju – wyjaśnia Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. Rozwiązanie to wyróżnia się też funkcjonalnością.

d15awcp

Brak styczności z podłogą ułatwia utrzymanie czystości, a w przypadku sedesu eliminuje konieczność czyszczenia załamań występujących w modelach stojących. Pomimo pozornego wrażenia braku stabilności miska wisząca charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Maksymalne obciążenie dla tego typu sedesów wynosi 400 kg. Decydując się na ceramikę podwieszaną, musisz się jednak liczyć z wyższymi niż w przypadku standardowych wariantów kosztami. Do wydatków związanych z kupnem samego sedesu należy dodać bowiem cenę stelaża.

Trwałość i dopasowanie ceramiki sanitarnej

Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie sedesu, jest też materiał, z jakiego został on wykonany. Ze względu na częste użytkowanie miska sedesowa jest podatna na uszkodzenia lub zarysowania powierzchni. Ceramika wykorzystywana do produkcji tego typu wyposażenia powinna być więc pokryta szkliwem, które zabezpieczy zewnętrzną powłokę elementów przed zniszczeniem. Warto także zwrócić uwagę na kolor powierzchni urządzeń. Standardowa biel może przybierać różne odcienie, w zależności od jakości użytego materiału. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc zakup wszystkich elementów ceramicznych u jednego producenta. Wyeliminujesz w ten sposób ryzyko niedopasowania sanitariatów i zaburzenia spójności wystroju.

d15awcp

Podziel się opinią

Share

d15awcp

d15awcp