Trwa ładowanie...
odkurzacz
30-08-2019 12:33

Workowy czy bezworkowy? Wybieramy odkurzacz

Stawiasz na tradycyjny sprzęt, który być może nie wyróżnia się niczym szczególnym, jest jednak popularny, łatwo kupić do niego części i występuje wiele jego opcji? Czy może stawiasz na nowoczesne rozwiązania i cały czas szukasz czegoś nowego? Dowiedz się więcej o odkurzaczach workowych i bezworkowych, by kupić ten, który idealnie odpowiadać będzie twoim preferencjom.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Workowy czy bezworkowy? Wybieramy odkurzaczŹródło: iStock.com
d125fn1
d125fn1

Wybieramy dobry odkurzacz

Ten typowy model odkurzacza ma swoje pozytywne jak i negatywne oblicze. Sporo uwarunkowań wpływać będzie na twoją ocenę tego sprzętu. Zacznijmy od podstaw. Workowe odkurzacze opierają się na prostej konstrukcji. Skrywają w swoim wnętrzu papierowy lub materiałowy worek z filtrem, dzięki czemu wszelkie zanieczyszczenia pozostają wewnątrz urządzenia. Worki z papieru są jednorazowego użytku i po wypełnieniu należy je wyrzucić i zastąpić nowymi. Nie ma konieczności ich opróżniania czy trzepania, co stanowi spory plus. Istnieje jednak spore ryzyko uszkodzenia worka w czasie pracy urządzenia, a w konsekwencji kurz i brud dostanie się nie tylko do mechanizmu, ale także rozprzestrzeni się po naszym mieszkaniu.

Jakie worki?

Worki z papieru to także dodatkowy cykliczny koszt, który musisz wliczyć w utrzymanie swojego odkurzacza. Jeśli jednak jesteś alergikiem, lub w domu mieszkają osoby cierpiące na alergię, papierowa wersja worka zdaje się być najlepszym rozwiązaniem. Ponadto, producenci oferują odkurzacze workowe z filtrami HEPA, które doskonale radzą sobie z roztoczami, grzybami i nawet bakteriami, zatrzymując je w urządzeniu. Dzięki temu wydmuchiwane powietrze jest wyjątkowo wysokiej jakości, co przy agresywnej alergii może okazać się bardzo istotne.

Worki materiałowe wielokrotnego użytku wystarczy opróżnić, wyprać i można użyć ich ponownie. Procesowi temu towarzyszy jednak spora szansa na rozprzestrzenienie się zgromadzonych w worku zanieczyszczeń, co wielu osobom - szczególnie alergikom - może przeszkadzać. Co więcej, po kilku użyciach worek taki traci stopniowo właściwości filtrujące, a co za tym idzie - zmniejszy się jakość wydmuchiwanego powietrza i efektywność sprzątania. Dlatego optymalnym rozwiązaniem będzie stosowanie jednorazowych worków materiałowych. Zniwelujesz tym sposobem ryzyko rozerwania worka papierowego czy też zużycia worka z tkaniny. Pamiętaj też, że w miarę wypełniania się worka, spada moc ssania odkurzacza. Jeśli zatem chcesz uniknąć tego typu zależności, być może warto rozważyć zakup odkurzacza bezworkowego.

d125fn1

Największą zaletą workowych odkurzaczy jest z pewnością niska cena. Możesz kupić je już za około 200-250 złotych, a jedynym ewentualnym dodatkowym kosztem będzie zaopatrzenie się w zapas worków - jeśli oczywiście zdecydujesz się na ich jednorazowe wersje. Ze względu na największą popularność tego odkurzacza, na rynku znajdziesz ich bardzo wiele. Dzięki temu na pewno znajdziesz model zoptymalizowany pod kątem twoich potrzeb i preferencji, a dodatkowo w korzystnej cenie. Jeśli nie masz ochoty wydawać połowy wypłaty na odkurzacz - rozumiemy to.

Koniec z wymianą worka

Bezworkowy odkurzacz to warty przyjrzenia się wynalazek. Worek zastąpiony został pojemnikiem, do którego trafia brud. Wyposażony jest także w filtr, który doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Najpierw trafiają one do komory, gdzie powietrze zostaje odwirowane (stąd nazwa odkurzacz cyklonowy) i wypuszczone na zewnątrz po przepuszczeniu dodatkowo przez filtry. W efekcie jest świetnie oczyszczone.

Co więcej, nie występuje problem spadku mocy ssania z postępującym wypełnianiem pojemnika. Dosyć często jednak, o ile nie po każdorazowym zakończeniu procesu odkurzania należy umyć zbiornik w celu utrzymania jego czystości oraz właściwego działania. Częstotliwość czyszczenia zależy jednak głównie od wielkości zbiornika. Fakt, że jest on przeźroczysty, niezwykle ułatwia ocenę, kiedy należy to zrobić. Nie będzie konieczności też już nigdy martwić się, by mieć w zanadrzu zapas worków, ani wydawać na nie pieniędzy.

Oprócz tego, że możesz zapomnieć o irytującej wymianie zakurzonego worka, odkurzacz bezworkowy lepiej sprawdza się przy osobach cierpiących na alergię. Wydmuchiwane w procesie odkurzania powietrze jest zdecydowanie czystsze niż przy użyciu urządzenia z workiem. Dzieje się tak wskutek funkcjonowania technologii cyklonowej, która doskonale odwirowuje w komorze brud z powietrza, oraz dzięki specjalnym filtrom, zwłaszcza filtrowi HEPA. Zatrzymuje on nie tylko kurz i brud, ale także grzyby, a nawet bakterie, czyli wszystko to, co najgorsze dla alergików. Wskutek przepuszczenia powietrza przez filtr HEPA do minimum zmniejszysz ilość unoszącego się w powietrzu kurzu i wygodnie odkurzysz całe mieszkanie bez niepotrzebnych komplikacji. Wadą może być konieczność mycia zbiornika, ponieważ łatwo wtedy o wzniesienie się kurzu w powietrze. Warto więc, by proces czyszczenia przeprowadzała osoba, która nie cierpi na alergię i by robiła to ostrożnie.

W twoim domu mieszkają czworonogi?

Warto postawić na odkurzacz bezworkowy. Wiemy, jak uciążliwa jest wszechobecna sierść - nie tylko na podłodze, ale też dywanie czy kanapie. Cyklonowy odkurzacz pozwoli ci zwiększyć efektywność i wygodę sprzątania. Konstrukcja tego urządzenia z łatwością poradzi sobie z sierścią dzięki cyklonowej technologii ssania i odwirowywania brudu, użytym filtrom, np. filtrowi HEPA, ale także dzięki specjalnej elektro-szczotce przeznaczonej właśnie do zadań specjalnych w domach właścicieli zwierząt. Ruchome wałki zasilane prądem obracają się, pochłaniając sierść z niespotykaną dotąd efektywnością Połączenie tych wszystkich elementów w jednym urządzeniu czyni je wyjątkowo skutecznym w pochłanianiu sierści i innych drobinek zalegających na podłodze. Zapewniamy, że zapomnisz o walce z sierścią zaśmiecającą podłogę. Wystarczy uruchomić bezworkowy odkurzacz, by sprawnie i z przyjemnością się jej pozbyć.

d125fn1

Być może warto zainwestować więcej pieniędzy na odkurzacz cyklonowy nie tylko na wypadek alergii, ale po prostu z troski o lepszą jakość powietrza. Jeśli jednak zapłacenie tak sporej kwoty na odkurzacz to dla ciebie zbyt wiele, wybór workowego także będzie mądrym pomysłem. Pamiętaj jednak, by był to model funkcjonalny i w miarę nowoczesny, aby korzystanie z niego mogło być dla ciebie przyjemnością.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d125fn1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d125fn1