Trwa ładowanie...

Wiszący kwietnik na doniczkę. Jak zrobić cudo ze zwykłych sznurków?

Kwietniki pozwalają na odpowiednie wyeksponowanie ulubionych roślin. Zobacz, jak za pomocą metody DIY wykonać wiszącą ozdobę ze sznurka.

Wiszący kwietnik na doniczkę. Jak zrobić cudo ze zwykłych sznurków?Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d321h9b
d321h9b

Plecione elementy dekoracyjne, zwłaszcza własnoręcznie wykonane, to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Do łask wracają m.in. kwietniki z makramy, które można zamocować zarówno na tarasie, jak i balkonie.

Makrama, czyli sztuka wiązania sznurków

Metoda wiązania sznurków bez użycia igieł, nici i drutów znana była już w starożytności. Głównie wykonywano z niej ozdobne narzuty na łoża czy ściany. Do Europy przywędrowała ok. XIV w. Była popularna głównie we Francji, Włoszech, a także Hiszpanii. W latach 70. ubiegłego wieku stała się prawdziwym hitem wnętrzarskim, a dziś po raz kolejny przeżywa renesans.

Cały sekret wykonania doniczki z makramy opiera się na umiejętnym wiązaniu supłów. Możemy wykorzystać 3 rodzaje sznurków z włókien naturalnych takich, jak:
- juta,
- sizal,
- bawełna.

d321h9b

Jak zrobić kwietnik na doniczkę?

Najważniejszą rzeczą jest to, że liny naturalne mają gładką fakturę, przez co łatwo poddają się formowaniu. Dzięki temu plecione węzły nie rozplątują się i zachowują nadaną formę. Do wykonania kwietnika będziesz potrzebować:

- sznurka o długości 16 metrów (na tyle mocnego, aby utrzymał doniczkę)
- bardzo ostrych nożyczek,
- linijki lub miarki krawieckiej,
- flamastra,
- doniczki z kwiatem.

Zobacz film:

Na początek podziel 16-metrowy sznur na krótsze sznurki (ok. 2-metrowe). Wykonanie kwietnika rozpoczynamy od zrobienia górnego supła, który złączy wszystkie sznurki. Pamiętaj, że końce sznurków muszą być symetryczne – w przeciwnym razie, widać będzie wszystkie niedoskonałości.

d321h9b

Po zrobieniu supła podziel cały pęczek sznurów na części – najlepiej oddziel po dwa sznury z każdej porcji. Zacznij robić supły – pierwszy supełek powinien zaczynać się na wysokości 10 cm od głównego supła.

Następnie dobierz jeden sznurek z supełka i jeden sznurek z supełka obok. Połącz je, robiąc kolejny supełek i powtarzaj tę czynność z każdym ze sznurków. Jeśli masz problem z oceną odległości pomiędzy poszczególnymi supłami, użyj flamastra i linijki. Po rozłożeniu kwietnika powstanie coś na kształt kwiatka – w to miejsce trzeba włożyć doniczkę z rośliną. Ostatnim elementem jest zrobienie supła u góry.

Aby prawidłowo i fachowo przyczepić kwietnik do sufitu, trzeba umieścić na sznurkach lub górnym supełku element mocujący. Jeśli chcesz urozmaicić wygląd swojego kwietnika, możesz powkładać w drewniane korale w sznurki. Z pewnością taki element dekoracyjny będzie pięknie wyglądał na tarasie lub balkonie.

d321h9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d321h9b