Trwa ładowanie...

W trosce o środowisko. Kosmetyki i środki czystości w opakowaniach z plastikowych odpadów

Coraz więcej firm wykorzystuje do produkcji swoich wyrobów tworzywa biodegradowalne, otrzymywane z surowców wtórnych. Jedną z nich jest firma Henkel, która wprowadza na rynek opakowania wykonane w 100 proc. z plastiku pochodzącego z recyklingu. Co ciekawe – połowa będzie pochodziła ze zbiórki społecznej.

W trosce o środowisko. Kosmetyki i środki czystości w opakowaniach z plastikowych odpadówŹródło: Shutterstock.com, fot: Shutterstock
d2sqd80
d2sqd80

Zamiast do oceanu – na półkę sklepową

Przedsiębiorstwo Henkel jest jedną z wiodących firm, która produkuje między innymi środki piorące i czyszczące, a także kosmetyki pielęgnacyjne. Koncern po raz kolejny podjął współpracę z przedsiębiorstwem społecznym Plastic Bank. Dział Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyków) wprowadzi na rynek opakowania wykonane w 100 proc. z plastiku pochodzącego z recyclingu.

Nawet 50 proc. ich składu będzie stanowił tzw. Social Plastic – plastik pochodzący ze społecznej zbiórki. Celem współpracy jest zbiórka odpadów, których nie ma jak zutylizować. Zamiast więc trafić do oceanu, zostaną wykorzystane do produkcji wyborów, które ostatecznie znajdą się na sklepowej półce.

Skorzystają również mieszkańcy Haiti

To jeden z najbiedniejszych i najbardziej zanieczyszczonych regionów na świecie. Dlatego w ramach inicjatywy mieszkańcy tej wyspy będą mogli wymieniać zebrane przez siebie plastikowe odpady na pieniądze, produkty lub usługi. Z pomocą firmy Henkel Plastic Bank otworzył ostatnio trzy dodatkowe punkty odbioru plastiku na Haiti. Jak wyjaśnia David Katz, CEO Plastic Bank – Razem możemy zająć się problemem odpadów w sposób całościowy.

Plastic Bank
Źródło: Plastic Bank

To nie koniec. Firma Henkel postanawia iść o krok dalej i wprowadzić wyroby w nowych opakowaniach do swojej regularnej oferty – na razie będą one dostępne na rynku niemieckim. Od lipca 2019 r. produkty czyszczące z serii Pro Nature oraz płyn do płukania Vernel Fresh Control dostaniemy w opakowaniach wykonanych w całości z plastiku pochodzącego z recyclingu (w tym w 25 proc. z tzw. Social Plastic). W ofercie znajdą się również wybrane szampony i żele pod prysznic marek Nature Box i Fa.

d2sqd80

– Zależy nam na konsekwentnym realizowaniu idei zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem opakowań przyjaznych środowisku, dlatego też będziemy obserwować ten projekt, z myślą również o rynku polskim – podkreśla Dorota Strosznajder, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej oraz pełnomocnik ds. odpowiedzialności społecznej w Henkel Polska.

W 2019 r. około 200 ton odpadów pochodzących ze społecznej zbiórki zostanie poddanych recyklingowi na zlecenie firmy Henkel.

– Wprowadzając tzw. Social Plastic do naszych opakowań, chcemy podkreślić nasze zaangażowanie w budowanie gospodarki o obiegu zamkniętym i jednocześnie zaoferować mieszkańcom Haiti perspektywę poprawy standardu ich życia – podkreśla Thomas Muller-Kirschbaum, współprzewodniczący henklowskiej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju i szef badań i rozwoju w dziale Laundry & Home Care.

Jak widać, liczy się nie tylko ekologiczny skład kosmetyków i środków czystości, ale także to, w co zapakowany jest dany produkt. Wykorzystywanie surowców wtórnych w produkcji to początek wielkich zmian, dzięki którym być może za kilkadziesiąt lat, zmniejszy się ilość odpadów.

d2sqd80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sqd80