Trwa ładowanie...

Usuwamy kamień i osad z baterii łazienkowej. Będzie lśnić jak nowa

Brzydki osad i kamień gromadzący się na łazienkowej armaturze to duży problem. Na szczęście można go usunąć za pomocą prostych sposobów. Sprawdzamy, które z nich są faktycznie skuteczne.

Usuwamy kamień i osad z baterii łazienkowej. Będzie lśnić jak nowaŹródło: iStock.com
d27ebmb
d27ebmb

W łazience niemal zawsze jest wilgotno i ciepło, a to sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Dodatkowym problemem jest gromadzący się na armaturze i wokół niej osad. Za jego powstawanie (także wewnątrz kranu i rur) odpowiedzialna jest twarda woda, czyli taka, która zawiera znaczne stężenie soli wapnia i magnezu. Kamień powoduje ogromne straty energii, nawet do 30 proc., nie mówiąc już o tym, że niszczy kosztowną armaturę.

Sposoby na usunięcie kamienia z baterii

Osad z kamienia, szczególnie wokół armatury, usuniemy za pomocą sody z octem – wystarczy nasączyć nimi wacik i obłożyć nim baterię na pół godziny. Zatkaną kamieniem chromowaną główkę kranu również można wyszorować octem zmieszanym pół na pół z wodą. Wyjątkowo uporczywy kamień usuniemy za pomocą starej szczoteczki do zębów zwilżonej w occie lub soku z cytryny. Z kolei kamień, który gromadzi się wokół mocowań armatury, wyczyścimy szczoteczką do zębów i mleczkiem do czyszczenia.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Jak wyczyścić kran i główkę prysznica?

To jedno z trudniejszych miejsc do czyszczenia, bo dość szybko powstaje nam nim osad z kamienia, blokując otwory na wodę. Aby go usunąć, trzeba zanurzyć główkę prysznica w wodzie z octem, zostawić na godzinę, a potem spłukać. Można też zrobić okład z gazy zwilżonej papką z ciepłego octu i proszku do prania. Jeśli chcemy, by wanna lub kabina wyglądały świeżo, po umyciu przetrzyjmy je oliwką dla niemowląt lub olejkiem cytrynowym.

Można zapobiec powstawaniu kamienia

Jeżeli chcemy, aby baterie łazienkowe wyglądały estetycznie, trzeba regularnie je pielęgnować. Dzięki temu nie doprowadzimy do nagromadzenia się osadu na powierzchni armatury. Wystarczy, że wyrobimy w sobie nawyk systematycznego przecierania zabrudzonej baterii, a raz na miesiąc usuniemy kamień z regulatora. W ten sposób da się uniknąć intensywnego szorowania, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zewnętrznej powłoki armatury.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Skoro za powstawanie osadu odpowiedzialna jest twarda woda, można spróbować zmiękczyć ją w specjalnych urządzeniach, czyli kolumnach jonitowych. Ich działanie polega na tym, że jony wapnia i magnezu zastępowane są jonami sodu, a woda zostaje uzdatniona.

Zamiast zmiękczać wodę, można też stosować magnetyzery montowane na rurze. Są to urządzenia zapobiegające osadzaniu się kamienia wytrącanego przez wodę. Aktywowany przez pole magnetyczne roztwór krzemionki "pochłania" jony wapnia i magnezu, w wyniku czego wytrąca się aragonit – mulisty osad, który nie pozostaje na ściankach instalacji. Pamiętajmy jednak, że wraz z magnetyzerami powinniśmy stosować odmulacze lub filtry magnetyczne, które zatrzymają osad i zbiorą zanieczyszczenia.

d27ebmb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ebmb