Trwa ładowanie...
Kalkulatory Budowlane
kwiaty
27-04-2019 17:43

TOP 10 wiosennych kwiatów do każdego ogrodu

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie pięknego ogrodu bez bajecznie pięknych, wiosennych kwiatów. W tym artykule zaprezentujemy najpiękniejsze wczesnowiosenne i wiosenne kwiaty, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach.

TOP 10 wiosennych kwiatów do każdego ogroduŹródło: 123RF
drl1dxo
drl1dxo

Szczegółowe opisy wszystkich wspomnianych poniżej kwiatów, zasady ich sadzenia, pielęgnacji i podlewania możesz znaleźć na stronie Fajny Ogród.

Na 10 miejscu – dumny hiacynt
Hiacynty to wieloletnie cebulowe rośliny wiosenne. Ich gęste kwiatostany mają bardzo intensywny i piękny zapach. Podobnie jak inne gatunki roślin cebulowych, hiacynty lubią miejsca słoneczne.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Gleba, w jakiej hiacynty czują się najlepiej, to gleba żyzna i przepuszczalna. Hiacynty lubią również być regularnie nawożone.

drl1dxo

Na 9 miejsce naszym zdaniem zasługuje skalnica Arendsa
Karminoworóżowy kolor kwiatów tej skalnicy z pewnością cię urzeknie. Kwiatów zazwyczaj jest kilka na jednym pędzie. Pędy dorastają na wysokość ok. 20 cm. Ta niezwykle urodziwa roślina uwielbia półcień, świetnie zadomowi się również i w miejscach nasłonecznionych.

small undersized beautiful reddish pink flowers of saxifrage 123RF
small undersized beautiful reddish pink flowers of saxifrage Źródło: 123RF

Gleba odpowiednia dla skalnicy Arendsa jest żyzna, próchnicza, wapienna i wilgotna. Aby roślina pięknie rosła i kwitła, nie może rosnąć w miejscach suchych lub nadmiernie mokrych. Świetnie nadaje się na rabatki i obrzeża zbiorników wodnych. Kwitnie w kwietniu i maju. Wyróżniamy różne odmiany i gatunki skalnic oraz bogactwo ich kolorów od ciemnoczerwonych, granatowych nawet po białe.

Numer 8 to przylaszczka pospolita – klejnot lasów
Różnego rodzaju przylaszczki, w tym również opisywana przez nas przylaszczka pospolita, to gatunki roślin wieloletnich z rodziny jaskrowatych.

Anemone hepatica (Hepatica nobilis) Liverwort flowering in spring in the meadow 123RF
Anemone hepatica (Hepatica nobilis) Liverwort flowering in spring in the meadow Źródło: 123RF

Te piękne rośliny wiosenne coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. W Polsce nie są już więc jedynie ozdobą lasu. To zasługa bardzo łatwego rozmnażania z kłącza. Te wczesnowiosenne kwiaty lubią kompost i kwitną już od lutego, zazwyczaj do końca kwietnia. Przylaszczka bardzo lubi półcień i stanowiska cieniste, na stanowisku słonecznym wymaga natomiast częstego podlewania.

drl1dxo

Gleba dla niej odpowiednia jest żyzna, ciężka, najlepiej wapienna. Zarówno kwiaty wiosenne, jak i liście tej rośliny są wyjątkowo ozdobne.

Szczęśliwa siódemka to zawstydzony przebiśnieg, śnieżyczka
Przebiśniegi to pierwsze cebulowe kwiaty wiosenne. Jako wczesnowiosenne ozdoby naszego ogródka, te białe kwiaty najlepiej prezentują się w dużych grupach pod drzewami lub krzewami. Lubią miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Inne gatunki tego kwiatu są bardziej wymagające w uprawie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Te białe kwiaty wiosenne najlepiej rosną na glebie próchniczej, przepuszczalnej, ale świetnie poradzą sobie nawet na piaszczystej glebie.

drl1dxo

Miejsce 6 w naszym rankingu należy do krokusa 'Pickwick'
Różne gatunki krokusa charakteryzują się bogatą gamą kolorów i odmian. Te wiosenne kwiaty świetnie prezentują się porozrzucane jakby w "nieładzie" lub posadzone po kilka w trawie. Mają piękny, intensywny zapach oraz żywe kolory. Te rośliny wiosenne najlepiej czują się w nasłonecznionym miejscu.

Purple and white crocuses under early spring sunlight 123RF
Purple and white crocuses under early spring sunlight Źródło: 123RF

Gleba idealna dla krokusów to gleba żyzna i wilgotna. Krokusy, podobnie jak wszystkie cebulowe rośliny wiosenne, lubią być nawożone.

Na 5. miejscu w naszym rankingu – cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Zasługuje na uznanie ze względu na swoje bardzo delikatne, intensywnie niebieskie kwiaty. Kwitnie w okresie od marca do kwietnia. Idealnie pasuje do ogródków skalnych, rabat, świetnie wygląda pod drzewami i krzewami.

Blue snowdrop blossom flowers in early spring in the forest. Scilla siberica Squill 123RF
Blue snowdrop blossom flowers in early spring in the forest. Scilla siberica Squill Źródło: 123RF

Gleba odpowiednia dla cebulicy to gleba przepuszczalna, próchniczna, lekko wilgotna. Ten piękny kwiat uwielbia zarówno słońce, jak i półcień.

drl1dxo

Miejsce 4., czyli prawie podium, należy do... niezapominajki
Te dwuletnie rośliny wiosenne same wysiewają się do gruntu. Niezapominajka pięknie wygląda w dużych kępach. Te piękne, drobne kwiaty z żółtym oczkiem świetnie prezentują się w każdym miejscu naszego ogrodu – zarówno na rabatach, jak i na brzegu oczka wodnego. Można spotkać gatunki niezapominajki o kwiatach białych i różowych.

spring meadow 123RF
spring meadow Źródło: 123RF

Te wiosenne kwiaty nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych – rosną dosłownie wszędzie.

Na 3. miejscu znalazł się śnieżnik lśniący – prawdziwa perła wśród kwiatów ogrodowych
Śnieżnik lśniący jest niezwykle uroczym kwiatem wiosennym. Wytwarza 2 lub 3 łodygi, na których tworzy piękne, jasnoniebieskie kwiaty o gwieździstym kształcie. Kwiaty te mają intensywny kolor i białe środki.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Gleba odpowiednia dla śnieżnika lśniącego to gleba próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. Na takiej glebie te kwiaty wiosenne będą pięknie kwitły i staną się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.

drl1dxo

Zaszczytne miejsce numer 2 należy do niezwykłej urody narcyza
Narcyzy to najpopularniejsze wiosenne ozdobne rośliny cebulowe. Najpiękniejszą odmianą narcyza jest Narcissus Bridal Crown o pięknych, pełnych, białych kwiatach.

closeup of hands picking narcissus flowers in the garden 123RF
closeup of hands picking narcissus flowers in the garden Źródło: 123RF

Narcyzy są bardzo łatwe w uprawie. Nie wymagają żadnych szczególnych warunków glebowych. Należy jednak pamiętać o odpowiednim posadzeniu cebuli kwiatu – do 2/3 wysokości. Te wiosenne kwiaty uwielbiają nawożenie.

Zasłużone miejsce numer 1 w naszym rankingu najpiękniejszych wiosennych kwiatów zdobywa...
Tulipan!
Te rośliny to symbol wiosny. Bogactwo kolorów tulipanów daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kwiaty te będą pięknie prezentowały się zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie na wiosennym stole.

Pole tulipanów Shutterstock.com
Pole tulipanów Źródło: Shutterstock.com, fot: Sailorr

Tulipany nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych. Lubią miejsca nasłonecznione. Będą pięknie rosły i kwitły przy odpowiednim nawożeniu.

drl1dxo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drl1dxo