WP

WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
Kalkulatory Budowlane
Ogród

TOP 10 wiosennych kwiatów do każdego ogrodu

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie pięknego ogrodu bez bajecznie pięknych, wiosennych kwiatów. W tym artykule zaprezentujemy najpiękniejsze wczesnowiosenne i wiosenne kwiaty, jakie możemy spotkać w naszych ogrodach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TOP 10 wiosennych kwiatów do każdego ogrodu
(123RF)
WP

Szczegółowe opisy wszystkich wspomnianych poniżej kwiatów, zasady ich sadzenia, pielęgnacji i podlewania możesz znaleźć na stronie Fajny Ogród.

Na 10 miejscu – dumny hiacynt
Hiacynty to wieloletnie cebulowe rośliny wiosenne. Ich gęste kwiatostany mają bardzo intensywny i piękny zapach. Podobnie jak inne gatunki roślin cebulowych, hiacynty lubią miejsca słoneczne.

Shutterstock.com
Podziel się
WP

Gleba, w jakiej hiacynty czują się najlepiej, to gleba żyzna i przepuszczalna. Hiacynty lubią również być regularnie nawożone.

Na 9 miejsce naszym zdaniem zasługuje skalnica Arendsa
Karminoworóżowy kolor kwiatów tej skalnicy z pewnością cię urzeknie. Kwiatów zazwyczaj jest kilka na jednym pędzie. Pędy dorastają na wysokość ok. 20 cm. Ta niezwykle urodziwa roślina uwielbia półcień, świetnie zadomowi się również i w miejscach nasłonecznionych.

small undersized beautiful reddish pink flowers of saxifrage 123RF
Podziel się

Gleba odpowiednia dla skalnicy Arendsa jest żyzna, próchnicza, wapienna i wilgotna. Aby roślina pięknie rosła i kwitła, nie może rosnąć w miejscach suchych lub nadmiernie mokrych. Świetnie nadaje się na rabatki i obrzeża zbiorników wodnych. Kwitnie w kwietniu i maju. Wyróżniamy różne odmiany i gatunki skalnic oraz bogactwo ich kolorów od ciemnoczerwonych, granatowych nawet po białe.

WP

Numer 8 to przylaszczka pospolita – klejnot lasów
Różnego rodzaju przylaszczki, w tym również opisywana przez nas przylaszczka pospolita, to gatunki roślin wieloletnich z rodziny jaskrowatych.

Anemone hepatica (Hepatica nobilis) Liverwort flowering in spring in the meadow 123RF
Podziel się

Te piękne rośliny wiosenne coraz częściej goszczą w naszych ogrodach. W Polsce nie są już więc jedynie ozdobą lasu. To zasługa bardzo łatwego rozmnażania z kłącza. Te wczesnowiosenne kwiaty lubią kompost i kwitną już od lutego, zazwyczaj do końca kwietnia. Przylaszczka bardzo lubi półcień i stanowiska cieniste, na stanowisku słonecznym wymaga natomiast częstego podlewania.

Gleba dla niej odpowiednia jest żyzna, ciężka, najlepiej wapienna. Zarówno kwiaty wiosenne, jak i liście tej rośliny są wyjątkowo ozdobne.

WP

Szczęśliwa siódemka to zawstydzony przebiśnieg, śnieżyczka
Przebiśniegi to pierwsze cebulowe kwiaty wiosenne. Jako wczesnowiosenne ozdoby naszego ogródka, te białe kwiaty najlepiej prezentują się w dużych grupach pod drzewami lub krzewami. Lubią miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Inne gatunki tego kwiatu są bardziej wymagające w uprawie.

Shutterstock.com
Podziel się

Te białe kwiaty wiosenne najlepiej rosną na glebie próchniczej, przepuszczalnej, ale świetnie poradzą sobie nawet na piaszczystej glebie.

Miejsce 6 w naszym rankingu należy do krokusa 'Pickwick'
Różne gatunki krokusa charakteryzują się bogatą gamą kolorów i odmian. Te wiosenne kwiaty świetnie prezentują się porozrzucane jakby w "nieładzie" lub posadzone po kilka w trawie. Mają piękny, intensywny zapach oraz żywe kolory. Te rośliny wiosenne najlepiej czują się w nasłonecznionym miejscu.

WP
Purple and white crocuses under early spring sunlight 123RF
Podziel się

Gleba idealna dla krokusów to gleba żyzna i wilgotna. Krokusy, podobnie jak wszystkie cebulowe rośliny wiosenne, lubią być nawożone.

Na 5. miejscu w naszym rankingu – cebulica syberyjska
Cebulica syberyjska to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Zasługuje na uznanie ze względu na swoje bardzo delikatne, intensywnie niebieskie kwiaty. Kwitnie w okresie od marca do kwietnia. Idealnie pasuje do ogródków skalnych, rabat, świetnie wygląda pod drzewami i krzewami.

Blue snowdrop blossom flowers in early spring in the forest. Scilla siberica Squill 123RF
Podziel się
WP

Gleba odpowiednia dla cebulicy to gleba przepuszczalna, próchniczna, lekko wilgotna. Ten piękny kwiat uwielbia zarówno słońce, jak i półcień.

Miejsce 4., czyli prawie podium, należy do... niezapominajki
Te dwuletnie rośliny wiosenne same wysiewają się do gruntu. Niezapominajka pięknie wygląda w dużych kępach. Te piękne, drobne kwiaty z żółtym oczkiem świetnie prezentują się w każdym miejscu naszego ogrodu – zarówno na rabatach, jak i na brzegu oczka wodnego. Można spotkać gatunki niezapominajki o kwiatach białych i różowych.

spring meadow 123RF
Podziel się

Te wiosenne kwiaty nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych – rosną dosłownie wszędzie.

Na 3. miejscu znalazł się śnieżnik lśniący – prawdziwa perła wśród kwiatów ogrodowych
Śnieżnik lśniący jest niezwykle uroczym kwiatem wiosennym. Wytwarza 2 lub 3 łodygi, na których tworzy piękne, jasnoniebieskie kwiaty o gwieździstym kształcie. Kwiaty te mają intensywny kolor i białe środki.

Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Gleba odpowiednia dla śnieżnika lśniącego to gleba próchnicza, przepuszczalna i wilgotna. Na takiej glebie te kwiaty wiosenne będą pięknie kwitły i staną się prawdziwą ozdobą Twojego ogrodu.

Zaszczytne miejsce numer 2 należy do niezwykłej urody narcyza
Narcyzy to najpopularniejsze wiosenne ozdobne rośliny cebulowe. Najpiękniejszą odmianą narcyza jest Narcissus Bridal Crown o pięknych, pełnych, białych kwiatach.

closeup of hands picking narcissus flowers in the garden 123RF
Podziel się

Narcyzy są bardzo łatwe w uprawie. Nie wymagają żadnych szczególnych warunków glebowych. Należy jednak pamiętać o odpowiednim posadzeniu cebuli kwiatu – do 2/3 wysokości. Te wiosenne kwiaty uwielbiają nawożenie.

Zasłużone miejsce numer 1 w naszym rankingu najpiękniejszych wiosennych kwiatów zdobywa...
Tulipan!
Te rośliny to symbol wiosny. Bogactwo kolorów tulipanów daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kwiaty te będą pięknie prezentowały się zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie na wiosennym stole.

Pole tulipanów Shutterstock.com
Podziel się

Tulipany nie wymagają żadnych specjalnych warunków glebowych. Lubią miejsca nasłonecznione. Będą pięknie rosły i kwitły przy odpowiednim nawożeniu.

Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP