Trwa ładowanie...

Te dodatki powinny się znaleźć w każdej kuchni w stylu retro

Retro powraca. Nie tylko do mody, ale i do wnętrz. Styl z dawnych lat przemycamy do salonów, sypialni, przedpokojów i kuchni. Właśnie na tych ostatnich się skupimy i przyjrzyjmy się kuchniom urządzonym w retro stylu. Czego nie może w nich zabraknąć, na jakich dodatkach się w nich skupić?

Kuchnia w stylu retroKuchnia w stylu retroŹródło: Unsplash.com, fot: Becca Tapert
d487rk5
d487rk5

Retro, czyli co dokładnie?

Pod pojęciem retro mieści się właściwie wszystko to, co pochodzi z dawnych lat. Dawnych, czyli lat 50. – 80. Przekładając to na polskie warunki, jest to więc moda na PRL, która dziś objawia się powrotem do meblościanek, komód na cienkich nóżkach, czy charakterystycznych foteli z drewnianymi podłokietnikami. Proste formy mebli uzupełniają kolorowe i wzorzyste tkaniny i… ściany, na których ponownie mości się boazeria, tapety i charakterystyczny dla PRL-u styl malowania ścian do połowy w kolorze. Najlepiej soczystym.

Jednak retro to nie tylko PRL. To także bardziej klasyczny vintage kojarzony przede wszystkim z elegancją. W odniesieniu do wnętrz oznacza to m.in. postawienie na wysoką jakość wykonania. Tu nie ma mowy o tanim plastiku. Stawiamy na mosiądz, drewno – wszystko, co wygląda (i jest) solidne.

Taka jest także kolorystyka vintage, czyli głównie złoto, mosiądz i czerń. Chociaż od tej reguły jest duży wyjątek w postaci pastelowych kolorów obserwowanych głównie w retro lodówkach - takich o obłych kształtach, z poziomą rączką - tosterach czy czajnikach. Patrząc na nie, od razu teleportujemy się w czasie jakieś 40 lat wstecz.

Kuchnia w stylu retro

Chcąc urządzić kuchnię w stylu retro, przede wszystkim należy się skupić na tym, co jest najbardziej widoczne, czyli na sprzęcie kuchennym. Producenci doskonale wyczuli modę na powrót do dawnych lat i oferują nam całe linie produktów stylizowanych. W sklepach znajdziemy piekarniki i płyty grzewcze z mosiężnymi pokrętłami, kolorowe lodówki, o których była już mowa wyżej. Ekspresy do kawy i czajniki z chromowanymi elementami, okrągłymi zegarami, czy też tostery stylizowane podobnie jak lodówki (mające opływowe kształty i pastelowe kolory). Właśnie to będzie nadawało charakter twojej kuchni.

Nie możemy zapominać jeszcze o dodatkach. Często to one są impulsem do przeprowadzenia we wnętrzu większej zmiany. Jakie są dodatki w stylu retro? Najbardziej do dawnych lat nawiązują dodatki w kolorze mosiądzu. Np. garnki, miarki, czy wylewki. Do stylu retro pięknie nawiążą także mosiężne brytfanny i … stylizowane radia.

Żaby całość była spójna i wszystko dobrze razem wyglądało, przy remontowaniu kuchni postaw także na kafle nawiązujące do dawnych lat. Na ścianach najlepiej sprawdzą się w tym wypadku cegiełki (nazywane też płytkami z paryskiego metra), a na podłodze zaś czarno-biała szachownica lub po prostu drewno (najlepiej ułożone w jodełkę). Jeśli stoisz także przed wyborem mebli kuchennych zapomnij o wykończeniu na wysoki połysk. W tym wypadku jedynym słusznym rozwiązaniem wydają się proste półmatowe lub drewniane fronty, w kolorze bieli, kremu lub naturalnego drewna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d487rk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d487rk5