Trwa ładowanie...

Remont kuchni krok po kroku

Ile kosztuje remont małej kuchni, jak się do niego przygotować i w jakiej kolejności prowadzić prace? Dobry plan to podstawa – jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń musi być funkcjonalne, ale też dobrze wyglądać. Kuchnia staje się reprezentacyjną częścią mieszkania.

Remont kuchni krok po krokuŹródło: Shutterstock.com
d3fk0tn
d3fk0tn

Dawno minęły czasy, gdy kuchnia była gospodarczym pomieszczeniem, wstydliwie schowanym w głębi mieszkania. Coraz częściej łączy się ją z salonem, a ukształtowana w ten sposób strefa dzienna służy gospodarzom i gościom. Nawet tam, gdzie zachowany został tradycyjny podział, kuchenne wnętrza są pieczołowicie zaaranżowane. Co kilka, a najdalej co kilkanaście lat przychodzi więc czas na remont i zmianę wystroju. Warto się do tej operacji dobrze przygotować, żeby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, wydatków i opóźnień.

Projekt kuchni

W kuchni nie ma miejsca na przypadek. Szafki, sprzęt kuchenny i blaty powinny być funkcjonalnie rozmieszczone. Klasyczne rozwiązanie to wydzielenie pięciu stref: zapasów, przechowywania, obróbki produktów, gotowania, zmywania. Dzięki temu podczas przygotowania posiłku nie trzeba będzie bez przerwy przechodzić z jednego krańca pomieszczenia do innego. Taki logiczny układ można zaplanować samodzielnie. Nieceniona jest jednak pomoc specjalisty, który zada właściwe pytania i pomoże rozwiązać ewentualne problemy. Niektóre markety budowlane i sklepy meblowe oferują przygotowanie darmowego projektu pod warunkiem skorzystania z ich oferty.

Najlepszy efekt daje jednak współpraca z doświadczonym architektem wnętrz, który stworzy całość spójną ze stylem całego mieszkania i odpowiadającą potrzebom użytkowników. Koszt profesjonalnego projektu zwykle mieści się w przedziale 300-1500 zł, zależy m.in. od renomy pracowni i powierzchni pomieszczenia.

Remont prowadzi się zwykle w kuchni o dobrze znanym i przetestowanym układzie. Warto zachować z niego te rozwiązania które się sprawdziły, a poprawić irytujące niedoskonałości.

d3fk0tn

Farba i kafelki

Malowanie ścian i sufitu to niezbędna część każdego kuchennego remontu. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się jasne kolory, w tym zawsze modne odcienie bieli. Powłoka malarska powinna być odporna na podwyższoną wilgotność i zmiany temperatury typowe dla kuchni. Przydaje się też odporność na zaplamienia i szorowanie. Warto więc kupić farby jak najwyższej jakości. Cena 1 litra dobrej klasy farby akrylowo-kompozytowej to ok. 40-50 zł. Taka ilość wystarczy do jednokrotnego pomalowania powierzchni 10-15 m kw., zależnie od chłonności i faktury podłoża.

Ściana nad blatem i kuchenką często pokrywana jest ceramicznymi kafelkami. To rozwiązanie bardzo popularne, bo nienasiąkliwe płytki są łatwe do utrzymania w czystości i przy okazji dekoracyjne, gdyż producenci oferują nieprzebrane bogactwo wzorów. Rozpiętość cenowa tych produktów jest bardzo duża – cena 1 m kw. najtańszych płytek to ok. 20 zł, najdroższe kosztują nawet 250 zł. Warto pamiętać, żeby kupić ich o 10 proc. więcej, niż wynosi powierzchnia ściany. Przy układaniu zawsze możliwe są straty a ewentualny zapas przyda się też w przyszłości do nieprzewidzianych napraw. Do ceny płytek doliczyć trzeba koszt kleju, fugi, a przede wszystkim robociznę. Koszt skucia starych płytek to ok. 20-30 zł/ m kw., ułożenia 1 m kw. nowych wynosi 30-70 zł, mb fugi ok. 20 zł.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Producenci oferują też specjalne farby do płytek ceramicznych. Pomalowanie starych kafelków to najszybszy i najtańszy sposób na nadanie im świeżego wyglądu, a prace można wykonać samodzielnie. Litrowe opakowanie farby kosztuje ok. 100-150 zł.

d3fk0tn

Blat kuchenny

Powierzchnia robocza blatu powinna być wytrzymała, ale też atrakcyjna wizualnie. Najtańsze blaty kuchenne nie spełniają żadnego z tych warunków, ich główną zaletą jest niska cena, od 40 zł za metr bieżący. Produkty z tej kategorii cenowej wykonane są z płyty wiórowej pokrytej tanim laminatem. Solidne blaty wiórowe są dwukrotnie droższe. Ceny blatów drewnianych zaczynają się od 200 zł/mb, przy czym stosunkowo najatrakcyjniejsze pod względem finansowym są wyroby z jesionu. Droższy jest dąb, a na górnej półce sytuują się wyroby z gatunków egzotycznych, 500 zł i więcej za mb. Również około 500 zł trzeba przeznaczyć na metrowej długości odcinek blatu z corianu. Nieco mniej kosztowne są blaty kamienne. Dzięki dostępności surowca z Chin najtańsze z nich można nabyć już za ok. 250 zł/mb, górna granica ceny właściwie nie istnieje – egzotyczne marmury i granity sprowadzane są na indywidualne zamówienie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Oprócz samego blatu, w remontowym budżecie trzeba jeszcze uwzględnić koszt montażu, wynoszący przynajmniej 50 zł/mb.

d3fk0tn

Szafki

Trudno mówić o nowej aranżacji kuchni, jeśli nie zmieniły się kuchenne meble. W wariancie najbardziej ekonomicznym i zajmującym najmniej czasu nowy wygląd nadaje im farba. Malowanie można przeprowadzić samodzielnie a koszt farby i narzędzi potrzebnych w niewielkiej kuchni nie przekroczy 300 zł. Droższym rozwiązaniem jest wymiana frontów, a najbardziej kosztownym – wymiana całego umeblowania. Najtańszy komplet kuchennych mebli można kupić już za ok. 800 zł, ich trwałość pozostawia jednak wiele do życzenia. Tyle samo może kosztować metr bieżący zabudowy wyższej klasy. Ceny mebli drewnianych wykonanych na wymiar zaczynają się od ok. 1200 zł. Lepsze gatunki drewna, fornir i dodatki kosztują odpowiednio więcej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przy okazji wymiany szafek warto zaplanować nowe oświetlenie blatu roboczego, całej kuchni, a może także szafek.

d3fk0tn

Sine qua non

Powyższe zestawienie dotyczy raczej zmiany aranżacji niż kapitalnego remontu. W przypadku prac o większym zakresie – niezbędnych w wielu starych domach i mieszkaniach – wydatki rosną. Trzeba bowiem wymienić instalację elektryczną i hydrauliczną, zmienić posadzkę, wyrównać ściany. Dopiero później można zająć się malowaniem, montażem mebli, instalacją sprzętu AGD i pracami wykończeniowymi. Kompleksowy remont jest uciążliwy, ale lepiej zdecydować się na niego wcześniej, niż zrywać niedawno ułożone płytki. Pierwsze plany powinny więc być połączone z oszacowaniem kosztów inwestycji i podjęciem decyzji finansowych – czy wystarczą zgromadzone oszczędności, czy potrzebna jest pożyczka albo odłożenie prac na później.

Remont kuchni to ogromne przedsięwzięcie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wydatki, nawet te nieplanowane. W sytuacji, gdy nie mamy pod ręką większej ilości gotówki, możemy skorzystać z opcji pożyczki, która oferuje możliwość otrzymania pieniędzy nawet bez wychodzenia z domu. Po oszacowaniu wszystkich kosztów, bez problemu sprawdzimy to, ile potrzebujemy pieniędzy, jak długo będzie trwała spłata oraz ile wyniesie koszt odsetek. Pożyczanie online ma tę zaletę, że nie trzeba martwić się o przyznanie kredytu przez bank lub odkładać remontu na lepsze czasy. Po prostu wybieramy meble, płytki i sprzęt, konsultujemy szczegóły z projektantem i wyczekujemy chwili, gdy wreszcie będziemy mogli wejść do naszej pięknej, nowej kuchni.

Partnerem artykułu są hapipożyczki


d3fk0tn

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl

d3fk0tn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk0tn