Trwa ładowanie...

Pompy ciepła coraz popularniejsze

Powietrzna pompa ciepła typu split to urządzenie pozwalające ogrzewać budynek oraz podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Szczególne zastosowanie znajduje ona właśnie teraz, w okresie jesiennym, gdy mamy jeszcze do czynienia z dodatnimi temperaturami.

Pompy ciepła coraz popularniejszeŹródło: Hewalex
d4a217m
d4a217m

Powietrzna pompa ciepła typu split to urządzenie pozwalające ogrzewać budynek oraz podgrzewać ciepłą wodę użytkową. Szczególne zastosowanie znajduje ona właśnie teraz, w okresie jesiennym, gdy mamy jeszcze do czynienia z dodatnimi temperaturami.

W ostatnim czasie splitowe pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że montaż tego typu systemów jest łatwy i szybki. Wykorzystuje się je głównie do ogrzewania (lub chłodzenia) budynków, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

- Budowa pompy ciepła opiera się na zastosowaniu dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej połączonych obiegiem chłodniczym – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo. Dzięki takiemu rozwiązaniu główne źródła hałasu w postaci sprężarki i wentylatora przeniesione zostają poza obręb budynku, zapewniając cichą i bezproblemową pracę pompy ciepła.

Instalacja pompy ciepa: niskie koszty

Dość istotnym argumentem przemawiającym za wyborem pompy typu split są koszty instalacji. W tym wypadku pozyskanie powietrza zewnętrznego jako dolnego źródła ciepła wiąże się bowiem ze stosunkowo niskim nakładem środków finansowych.

d4a217m

Dzięki temu można liczyć na szybki zwrot z inwestycji – zwłaszcza w sytuacji, gdy pompa ciepła zastąpi ogrzewanie elektryczne, czy przy wykorzystaniu nieodnawialnych źródeł energii, takich jak węgiel. Ponadto splitowe pompy ciepła charakteryzują się również wysoką bezawaryjnością i dość długą żywotnością, generując niewielkie koszty eksploatacyjne.

Łatwa współpraca

- Urządzenia tego typu pracują w dwóch trybach: monowalentnym oraz biwalentnym. W praktyce oznacza to, że mogą one służyć zarówno do wspomagania ogrzewania, jak i być samodzielnym urządzeniem grzewczym. Innymi słowy pomp typu split używa się zarówno w pracy monoenergetycznej (czyli samodzielnej), jak i we współpracy z innym źródłem ciepła. Najczęściej jest nim kocioł grzewczy – wyjaśnia Paweł Sokół.

Dzięki wykorzystaniu uniwersalnego podgrzewacza możliwe jest także połączenie pompy ciepła z instalacją solarną, kominkiem z płaszczem wodnym czy innymi tego typu rozwiązaniami.

­- Przy użyciu pompy ciepła można też aktywnie chłodzić pomieszczenia, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania klimatyzatorów. Obniżanie temperatury może być jednak realizowane dopiero po spełnieniu określonych warunków przez układ grzewczy, chłodnicę powietrza lub klimakonwektory – dodaje przedstawiciel Soleo.

d4a217m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a217m