Trwa ładowanie...
dinyyh7

Poduszki do spania. Dla relaksu i zdrowych pleców

Chyba nikt z nas nie lubi budzić się rano z bólem głowy albo karku. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej poduszki do spania. Jakie modele wybrać?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poduszka do spania powinna dopasować się do krzywizny kręgosłupa
Poduszka do spania powinna dopasować się do krzywizny kręgosłupa (123RF)
dinyyh7

Poduszki do spania - liczy się kształt

Poduszki do spania dzielą się głównie na dwa rodzaje. Klasyczne modele mają kształt prostokąta albo kwadratu, z wyraźnym wybrzuszeniem na środku. Są też dość miękkie i elastyczne, niektóre można nawet zgiąć wpół. Poduszki ergonomiczne to specjalne egzemplarze o wyprofilowanych wybrzuszeniach, które mają za zadanie odpowiednio ułożyć głowę oraz kark, dzięki czemu zapobiegają napięciom mięśni i problemom z kręgosłupem.

dinyyh7

Najszerzej dostępne są poduszki klasyczne, niemniej jeśli chcemy zadbać o komfort spania, to warto rozważyć zakup poduszki ergonomicznej. Do jej kształtu trzeba się jednak przyzwyczaić.

Poduszki do spania - ułożenie ciała

dinyyh7

Rodzaj poduszki, jej elastyczność i twardość powinny być dostosowane do pozycji, w której śpimy. Jeśli preferujemy spanie na brzuchu, wybierzmy płaski, niewielki model, np. "jaśka", który jest dość miękki i elastyczny. Jeśli z reguły śpimy na plecach, wówczas przyda nam się nieco wyższa poduszka o średniej twardości, która podeprze kark.

Jeśli zaś śpimy głównie na boku, to wysoka i twarda poduszka ergonomiczna, mająca wybrzuszenie pod kark, będzie wyborem idealnym. Osobom, które lubią zasypiać w różnych pozycjach, przyda się miękka i elastyczna poduszka, którą będzie można w razie potrzeby położyć płasko albo wygiąć.

dinyyh7

Poduszki do spania - materiał

Poduszki do spania mogą mieć wypełnienie naturalne albo syntetyczne. Wypełnienie naturalne to np. puch, pierze, wełna, len, bambus itp. Są to bardzo przyjazne dla skóry, trwałe oraz elastyczne materiały, więc łatwo je dostosować do pozycji spania. Poduszki z naturalnym wypełnieniem jednak źle znoszą pranie w pralce automatycznej.

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym są z reguły nieco tańsze, można prać je w pralce, a przede wszystkim nadają się dla alergików. Wsad syntetyczny może składać się z włókien poliestrowych lub silikonowych, granulatu czy pianki poliuretanowej, która często występuje w egzemplarzach ergonomicznych.

dinyyh7

Poszewki do poduszek również szyje się z materiałów naturalnych i syntetycznych. Będą to m.in. bawełna, len, jedwab, poliester.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Podziel się
dinyyh7

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


dinyyh7

dinyyh7
dinyyh7