Trwa ładowanie...

Pielęgnacja trawnika wiosną

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią do życia budzi się ogród. Miejsce wypoczynku, rekreacji, które cieszy oczy w słoneczne dni. Trawnik to wizytówka ogrodu - warto już teraz zadbać o to, aby zachwycał i zdrowo się rozwijał. Koszenie trawy to niejedyny zabieg pielęgnacyjny. Radzimy, jak wybudzić ogród z zimowego snu i przygotować go do sezonu.

Pielęgnacja trawnika wiosnąŹródło: Shutterstock
d1v88pp
d1v88pp

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią do życia budzi się ogród. Miejsce wypoczynku, rekreacji, które cieszy oczy w słoneczne dni. Trawnik to wizytówka ogrodu - warto już teraz zadbać o to, aby zachwycał i zdrowo się rozwijał. Koszenie trawy to niejedyny zabieg pielęgnacyjny. Radzimy, jak wybudzić ogród z zimowego snu i przygotować go do sezonu.

Właściwe przygotowanie gruntu

Wielkimi krokami zbliża się koniec zimowego spoczynku trawnika. Średnia temperatura zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy utrzymuje się powyżej zera. Gleba, budząc się do życia, odmarza, a świeże, młode i zielone pędy trawy zaczynają rosnąć – to znak, że trawnik jest gotowy do rozpoczęcia wiosennej pielęgnacji. W tym okresie należy wykonać kilka ważnych zabiegów wymagających szczególnej uwagi, ponieważ to od nich zależy stan trawnika w całym nadchodzącym sezonie.

- Przed rozpoczęciem prac regeneracyjnych daj trawnikowi czas na obeschnięcie. W tym celu najlepiej jest nie chodzić po nim, aby nie pozostawić głębokich śladów. Następnie możesz przystąpić do pielęgnacji trawnika. Warto wybrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi wykonywanie poszczególnych zabiegów w ogrodzie – radzi Jarosław Soboń, ekspert marki Gardena

d1v88pp

Grabienie trawnika

Pielęgnację trawnika rozpocznij od dokładnego wygrabienia posesji. Przy pomocy grabi pozbądź się z powierzchni trawnika filcu – obumarłych źdźbeł trawy, liści, mchu oraz igieł opadających z pobliskich drzew i krzewów. Filc utrudnia dopływ powietrza do gleby, również do korzeni roślin, zatrzymując wilgoć na jej powierzchni, dlatego należy go usunąć. Zalegający filc przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób i pogarsza wygląd trawnika. Aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie darni, czynność tę należy przeprowadzić bardzo delikatnie. Niekiedy tworzący się filc nie jest możliwy do usunięcia za pomocą grabi. Wówczas poleca się wykonanie wertykulacji lub aeracji.

Aeracja i wertykulacja trawnika

- Wertykulację należy przeprowadzać nie częściej niż 1-2 razy w ciągu roku. Zabieg ten polepsza dostęp powietrza, substancji pokarmowych oraz wody do systemu korzeniowego, co działa regenerująco. Sprawdzoną metodą jest wertykulacja pasmo po paśmie. Jeżeli jednak powierzchnia jest szczególnie silnie przerośnięta przez mech, dobrą praktyką jest również wertykulacja w poprzek – komentuje Jarosław Soboń.

*To cię też zainteresuje: Kosiarka spalinowa kontra elektryczna *

Aerację można wykonywać przez cały okres wegetacji. Dzięki temu darń zostaje delikatnie wyczesana, a gleba odpowiednio rozluźniona i dotleniona. Najprościej rzecz ujmując, aeracja trawnika polega na nakłuwaniu ziemi. Dzięki temu tlen skuteczniej dostaje się do systemów korzennych trawy i poprawia jej metabolizm. W wyniku tego rośnie szybciej i jest zdecydowania zdrowsza. Za pomocą otworów powstałych w trakcie zabiegu trawa efektywniej pobiera wodę czy nawozy. Dodatkowym rezultatem jest usunięcie filcu i mchu, co ogranicza rozrost chwastów i zapobiega sfilcowaniu trawnika.

d1v88pp

Dosiewanie i nawożenie trawnika

W okresie przedwiośnia przyjrzyj się trawnikowi z bliska, w szczególności zwróć uwagę na wszelkie uwypuklenia jego powierzchni. Woda, która zalegała pod powierzchnią, zamarzała i odmarzała, powodując uszkodzenia darni poprzez podnoszenie kęp traw i odrywanie ich od korzeni.

*Zobacz koniecznie: Pielęgnacja trawnika latem *

Aby uniknąć usychania trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, czyli dociśnięcie kępy do podłoża. Wpływa to pozytywnie na jej krzewienie. Kompleksowa regeneracja trawnika obejmuje także uzupełnienie obumarłych miejsc. W tym celu najpierw spulchnij glebę widłami, a następnie dosiej trawę i podlej ją. Nieodłączną czynnością, zapewniającą trawnikowi optymalną pielęgnację, jest odpowiednie nawożenie siewnikiem.

d1v88pp

Koszenie trawy

Pierwsze koszenie trawy należy przeprowadzić na wiosnę, kiedy trawa wypuści źdźbła tak, aby je nieznacznie skrócić. Gdy osiągną 6 cm wysokości, skróć ją do około 4 cm. Gwarancją właściwego cięcia są odpowiednio naostrzone noże. Aby nie uszkodzić trawy, skoś maksymalnie 1/3 jej wysokości. Warto pamiętać, że koszenie mokrej trawy ma skutek niekorzystny, ponieważ może to powodować zbijanie się ścinków w jednolitą masę. Dlatego koszenie trawnika koszony powinno się odbywać wyłącznie na sucho.

Sprzęt

Decydując się na zakup odpowiedniego sprzętu do pracy, weź pod uwagę kilka istotnych szczegółów. W wypadku urządzeń elektrycznych skup się przede wszystkim na mocy silnika i szerokości roboczej urządzenia. Powinny być one dopasowane do rozmiarów trawnika. Do większych terenów należy wybrać urządzenie o większej mocy silnika, dzięki czemu praca będzie przebiegała szybko i bez utrudnień. Maszyna powinna być również funkcjonalna i mieć duże, stabilne oraz składane uchwyty, co umożliwi jej łatwiejsze przechowywanie. Jeśli natomiast zależy ci na tym, aby maszyna służyła przynajmniej kilka sezonów, zwróć uwagę, z jakiego materiału wykonano korpus i ostrza urządzenia.

d1v88pp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v88pp