Trwa ładowanie...
d14ml4a

Palenisko do ogrodu. Ognisko i grill w jednym

Niewiele osób decyduje się na wygospodarowanie na podwórku miejsca na palenisko, skoro przez większość czasu i tak stałoby puste i zajmowało niepotrzebnie miejsce. Przy odrobinie chęci możesz jednak sprytnie zaaranżować palenisko tak, by nie rzucało się w oczy i było bezpieczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Palenisko do ogrodu. Ognisko i grill w jednym
(iStock)
d14ml4a

Polecamy przenośne paleniska ogrodowe, które będą doskonałą odskocznią od grilla. Od tej pory możesz cieszyć się zarówno pięknie upieczoną kiełbasą, jak i ciepłem w chłodniejsze wieczory.

Znalezienie odpowiedniego miejsca na ognisko na podwórku wbrew pozorom nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony musisz liczyć się z tym, że na stałe zajmujesz pewien fragment trawnika, z drugiej musi być on odpowiednio oddalony od wszystkich drzewek i krzewów. Na szczęście przy wyborze paleniska przenośnego, część problemów masz już z głowy. Nawet jeśli zdecydujesz się na przerobienie ogrodu i zmianę dotychczasowego ustawienia drzew, wystarczy że przeniesiesz palenisko w inne miejsce.

Dzięki swojej mobilności możesz umieścić je na każdym podłożu bez obaw, że ogień i wysoka temperatura je zniszczy. Możesz trzymać je na trawniku, wybetonowanym placyku, a w razie potrzeby przenieść na taras. Musisz pamiętać jedynie o tym, by kontrolować ogień na tyle, by nie rozprzestrzenił się poza palenisko.

pixabay.com

Kwestia materiału

Dobrej jakości palenisko powinno być przede wszystkim wytrzymałe i odporne zarówno na działanie wysokich temperatur, jak i trudnych warunków atmosferycznych. Gwarancje jakości dają paleniska wykonane z żeliwa, a dodatkowa ochrona przeciwkorozyjna sprawia, ze przez długi czas palenisko będzie wolne od rdzy. Żeliwo jest dodatkowo odporne na zmiany temperatur. Możesz więc bez obaw wygasić dogorywające ognisko zimną wodą, misa nie odkształci się i nie popęka.

Jaki typ paleniska wybierzesz?

Poszczególne paleniska różnią się od siebie pod względem kształtu oraz stylu wykonania. Począwszy od prostych, okrągłych nisz, a po misternie zdobione sferyczne paleniska kończąc, każdy znajdzie coś, co będzie mu odpowiadać. Większość przenośnych palenisk ogrodowych to modele na jednej lub kilku nóżkach. Takie rozwiązanie jest lekkie, praktyczne i przede wszystkim nie niszczy trawy. Bardziej rozbudowane modele w formie sporego kosza są już o wiele bardziej zdobione i mogą przypominać wyglądem małe dzieła sztuki.

Jakiego ogniska potrzebujesz?

Rozmiar paleniska powinien być przystosowany zarówno do wielkości ogrodu, jak i liczby osób, które jednocześnie będą wokół niego siedzieć. Zawsze miej na uwadze, że mogą pojawić się dodatkowi goście. Wtedy ognisko o średnicy 60 cm będzie jak znalazł. Jeśli natomiast masz niewielkie podwórko lub zastanawiasz się, czy nie przenieść paleniska na taras, lepiej wybrać takie o średnicy 40-50 cm.

d14ml4a

Podziel się opinią

Share

d14ml4a

d14ml4a